نتایج یك بررسی نشان داد

كودكان قدرت واقعی را تشخیص می دهند

كودكان قدرت واقعی را تشخیص می دهند

گوپا: بررسی جدید پژوهشگران آمریكایی نشان داده است كودكان در سال دوم زندگی، تفاوت میان قدرت واقعی و قدرت ناشی از ترس را تشخیص می دهند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، كودكان پیش اینكه بتوانند به صورت كامل صحبت كنند، از عهده تشخیص برخی حقایق برمی آیند.
پژوهش جدیدی كه در "دانشگاه ایلینوی در اربانا-شمپین" (UIUC) انجام شد، نشان داده است كه كودكان با رسیدن به سن 21 ماهگی، تفاوت میان قدرت حاصل از احترام و قدرت ناشی از ترس را تشخیص می دهند.
در این بررسی، 96 كودك یك نمایش را تماشا كردند كه در آن، یك رهبر و یك شخصیت زورگو حضور داشت. هر دو شخصیت به بازیگران نمایش كه در حال بازی با توپ بودند، ساعت خواب آنها را یادآوری می كردند. بازیگران در ابتدا از این دستور اطاعت می كردند اما در غیاب شخصیت ها، به كار خود ادامه می دادند.
در این موقع، رهبر با یك عصا به زمین ضربه می زد و همه بازیگران، توپ را رها می كردند و به خانه می رفتند اما شخصیت زورگو به جای گفتن درخواست خود، با عصا به سر بازیگران ضربه می زد و توپ را از آنان می گرفت.


در انتها این بررسی مشخص شد كه كودكان، از شخصیت های كارتونی انتظار دارند كه از یك فرد زورگو تنها در هنگام حضور او تبعیت كنند اما انتظار داشتند دستورات یك رهبر حتی در غیاب او هم انجام شوند.
پروفسور "رنه بیلارجئون"(Renee Baillargeon)، استاد دانشگاه ایلی نوی اظهار داشت: این كشف می تواند چگونگی درك كودكان از جهان اطراف را مشخص نماید. به صورت كلی، كودكان انتظار داشتند كه بازیگران هنگام غیبت رهبر هم به اطاعت از او ادامه دهند اما هنگامی كه شخصیت زورگو غایب بود، انتظار خاصی نداشتند. می توان گفت اطاعت از زورگو، تنها ناشی از ترس بود؛ در نتیجه در غیاب او، كسی به اطاعت از دستورات ادامه نمی داد. كودكان فقط هنگامی انتظار دیدن اطاعت را داشتند كه شخصیت زورگو در صحنه ظاهر می شد و می توانست به كسانی كه نافرمانی می كنند، صدمه بزند.
در آزمایش دیگری، واكنش كودكان نسبت به شخصیت های دوست داشتنی برنامه بدون توجه به جایگاه آنها بررسی گردید.
بیلارجئون افزود: هنگامیكه شخصیت دوست داشتنی صحنه را ترك می كرد، كودكان انتظار اطاعت نداشتند و دلیل این موضوع، احیانا قدرتمند نبودن آن شخصیت بود.
یافته های این پژوهش، بررسی های پیشین را تایید می كنند. این بررسی ها حاكی از این بودند كه كودكان می توانند تفاوت میان قدرت ها را تشخیص دهند.
بیلارجئون اضافه كرد: نتایج بررسی ما نشان می دهند كه كودكان در سال دوم زندگی می توانند تفاوت میان زورگویان و رهبران را تشخیص دهند. آنها درك می كنند كه باید از یك رهبر حتی در صورت عدم حضور او اطاعت كنند اما تنها هنگامی مجبور به اطاعت از زورگو هستند كه او حضور داشته باشد.
این پژوهش، در مجله " National Academy of Sciences" به چاپ رسید.1397/06/13
16:45:04
5.0 / 5
5003
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گوپا