ناسا ثبت كرد

عكسی از ۳۰ میلیون سال قبل!

عكسی از ۳۰ میلیون سال قبل!

گوپا: ناسا اخیرا یك عكس منتشر نموده است كه توسط رصدخانه فضایی چاندرا گرفته شده و صحنه آغاز تصادم دو ابرسیاه چاله را در ۳۰ میلیون سال پیش به تصویر می كشد.به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، حدود ۳۰ میلیون سال پیش، دو سیاه چاله كلان جرم(supermassive black hole) با هم برخورد می كنند و تلسكوپ فضایی چاندرا اكنون تصویر آنرا ثبت می كند!

از آنجایی كه فاصله چنین اجرام و پدیده های كیهانی از ما بسیار دورتر از چیزی است كه در تصورمان می گنجد، هنگامی كه واقعه ای در آنها رخ می دهد، هزاران تا میلیون ها سال طول می كشد تا نور آن واقعه به ما برسد.

به طوری كه بعنوان مثال امكان دارد خیلی از ستاره هایی كه در آسمان شب می درخشند، اكنون چیزی جز یك ستاره خاموش نباشند.

این احتمال وجود دارد كه برخورد كیهانی این دو سیاه چاله تا دهها یا حتی صدها میلیون سال دیگر ادامه یابد، تا زمانی كه این دو سیاه چاله غول آسا كاملا با هم ادغام شده و یكی شوند.

رصدخانه پرتو ایكس چاندرا(Chandra X-ray Observatory) یا تلسكوپ پرتو ایكس چاندرا یك تلسكوپ فضایی تولید شده به وسیله ناسا است كه تمام فعالیت هایش در زمینه عكسبرداری پرتو ایكس می باشد.

سیاه چاله كلان جرم

سیاه چاله كلان جرم بزرگترین نوع سیاه چاله در كهكشان ها است كه گمان می رود در مركز حدودا همه كهكشان ها همچون كهكشان راه شیری با جرم سه میلیون جرم خورشیدی هم یافت شود كه دارای جرمی معادل صدها هزار تا چندین میلیارد برابر جرم خورشید هستند.

این سیاه چاله ها پرجرم ترین نوع سیاه چاله ها هستند و گرانش بسیار زیادی دارند كه در جهان بی نظیر است.

یكی از تفاوت های اصلی این سیاه چاله ها، چگالی كمتر آنها است. چگالی سیاه چاله ها جرم آن تقسیم بر حجم ناشی از شعاع شوارتزشیلد است. این مقدار می تواند كمتر از چگالی آب باشد. علت آن این است كه شعاع شوارتزشیلد سیاه چاله به صورت خطی با جرم افزایش می یابد.

به همین دلیل هرچه سیاه چاله پرجرم تر باشد، چگالی آن كمتر است و همینطور به دلیل بزرگ بودن افق رویداد، نیروی تیدال سیاه چاله های كلان جرم به طرز قابل ملاحظه ای كمتر است.

جرم این سیاه چاله ها به خاطر بلعیدن اجرام اطراف خود همواره افزایش می یابد و این بلعیدن باعث فعال شدن ظاهر مركز سیاه چاله در طیف الكترومغناطیسی و به خصوص انرژی بالا می گردد. بنابراین تصور می رود این سیاه چاله ها مسئول فعالیت قوی اختروش ها باشند.

درخشندگی سیاه چاله های كلان جرم در اختروش ها بین ده تا صدبرابر درخشندگی بقیه اختروش ها است.
1397/07/30
13:10:45
5.0 / 5
5045
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گوپا