با ابداع یك دستگاه جدید؛

بازدم فضانوردان به هوای قابل تنفس تبدیل میگردد

بازدم فضانوردان به هوای قابل تنفس تبدیل میگردد

گوپا: اخیرا سیستمی ابداع شده كه بازدم فضانوردان را به هوای قابل تنفس تبدیل می كند. این سیستم می تواند تا ۵۰ درصد دی اكسید كربن در بازدم فضانوردان را بازیافت كند.به گزارش گوپا به نقل از دیلی میل، سازمان فضایی اروپا اخیرا سیستمی تولید كرده است كه می تواند با بازیافت تنفس فضانوردان، اكسیژن تهیه نماید.این دستگاه حالا در ایستگاه فضایی بین المللی نصب شده است.
دستگاه مذكور نیمی از دی اكسید كربنی كه در بازدم فضانوردان خارج میگردد را بازیافت و به اكسیژن تبدیل می كند. دانشمندان این اختراع را گامی مهم برای انجام ماموریت سفر به ماه و اعماق فضا اعلام نموده اند.
سیستم مذكور در اواخر ماه سپتامبر به وسیله فضاپیمای باری ژاپنی بهISS برده شد.همچنین با كمك این اختراع از مقدار آب مورد نیاز برای تولید هوا در فضا كاسته شد.
تولید هوای قابل تنفس از هوای بازدم نیازمند مقادیر زیادی آب است. اما این دستگاه مقدار آب مورد نیاز برای این روند را ۴۰۰ لیتر می كاهد.
همزمان با گذر كردن هوا در سیستم، دی اكسید كربن بین دانه های ریزی گیر می كند كه از آمین(تركیبی طبیعی و شبیه آمونیا) تولید شده اند.
بین این دانه ها با دی اكسید كربن واكنش شیمیایی احداث میگردد و در نتیجه آن آب و متان به وجود می آید.درمرحله بعد آب باز به هیدروژن و اكسیژنی تبدیل میگردد كه فضانوردان آنرا تنفس می كنند.
به گفته دانیل لورینی محقق ارشد پروژهACLS، فرایند جدید تولید هوای قابل تنفس، به میزان مساوی آب و متان تولید می كند.
اما هم اكنون هیچ مصرفی برای متان وجود ندارد. در این فرایند متان به شكل غبار كربن تولید میگردد.
البته به قول لارینی فراوری متان در مدار زمین و استخراج مواد قابل استفاده از آن در فضا كار دشواری است.

1397/08/24
23:14:06
5.0 / 5
4276
تگهای خبر: تولید , دانشمند , سفر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
گوپا