پژوهشگران آلمانی:

ورزش های استقامتی روند پیری را كند می كنند

ورزش های استقامتی روند پیری را كند می كنند

به گزارش گوپا مطالعه اخیر پژوهشگران نشان داده است انجام تمرینات ورزشی استقامتی، می تواند روند پیری سلول ها را كند كند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، مطاله اخیر پژوهشگران "دانشگاه زارلاند"(Universität des Saarlandes) آلمان نشان داده است بعضی از تمرینات استقامتی نظیر راه رفتن، شنا كردن، دوچرخه سواری و "تمرینات با شدت بالا در بازه های زمانی كوتاه"(HIIT) بسیار در روند پیری سلول موثر هستند و می توانند نه تنها این روند را كند بلكه آنرا تغییر دهند و این در شرایطی است كه تمرینات استقامتی مانند "وزنه بلند كردن"(pumping iron) این عمل را انجام نمی دهند.
همانطور كه سن ما بالا می رود، كروموزوم های "تلومر"(telomeres) در انتهای كروموزوم های ما یافت می شوند. كوتاه شدن این تلومرها یك مكانیزم مهم مولكولی برای پیری سلول است و زمانی كه تلومرها خیلی كوتاه می شوند كه دیگر نمی توانند از دی.ان.ای در كروموزوم محافظت كنند و ازاین رو سلول ها می میرند.
تلومر(Telomere) پایانه فیزیكی كروموزوم های خطی می باشد كه از یك توالی غیر كدكننده تشكیل شده است. در پستانداران تلومر تلفیقی از تعداد متغیری توالی های تكراری، با رمز TTAGGG می باشد. توالی تكرار شونده تلومری در سایر جانداران هم دارای فرمول كلی مشابهی است كه این شباهت نشان دهنده نقش حیاتی و در نتیجه محفوظ باقی ماندن ساختار تلومر می باشد.
مطالعه اخیر پژوهشگران نشان داده است با انجام برخی ورزش ها می توان طول این كروموزوم را افزایش داد.
حالا تیمی از پژوهشگران به رهبری پروفسور اوریچ لافوس از "دانشگاه لایپزیگ" (Leipzig University) آلمان ۲۶۶ فرد جوان و سالمی كه فعالیت ورزشی نداشتند را مورد بررسی قرار دادند.
این افراد به چهار دسته تقسیم شدند و به مدت شش ماه تحت رژیم های گوناگون قرار گرفتند.
گروه اول تمرینات استقامتی را به صورت مداوم همراه با ورزش دو انجام دادند، گروه دوم تمرینات با شدت بالا در بازه های زمانی كوتاه را كه شامل گرم كردن و دو آهسته بود، انجام دادند.
گروه سوم تحت آموزش تمرینات مقاومتی قرار گرفتند. تمرینات مقاومتی شامل تمرین دایره ای بر روی هشت دستگاه، تمرینات كششی، كرانچ، "سیم كش"(pulldowns) و پرس سینه بود. گروه چهارم هیچ فعالیتی نداشتند و به شیوه معمول خود زندگی می كردند.
پروفسور لافوس اظهار داشت: ما طی این مطالعه دریافتیم طول تلومر افرادی كه "تمرینات با شدت بالا در بازه های زمانی كوتاه" و تمرینات استقامتی را انجام می دادند، افزایش یافته است و علاوه بر آن فعالیت آنزیم تلومراز هم افزایش یافته است. هر دو این موراد هم در روند پیری سلولی نقش مهمی دارند و در نتیجه دریافتیم تمرینات قدرتی چنین اثراتی نداشته اند.
این مطالعه در مجله "European Heart Journal" منتشر گردید.
1397/09/07
21:53:26
5.0 / 5
4870
تگهای خبر: دانشگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
گوپا