در دانشگاه ام.آی.تی ابداع شد

روشی برای ساخت اشیای ۳بعدی در مقیاس نانو

روشی برای ساخت اشیای ۳بعدی در مقیاس نانو

گوپا: پژوهشگران دانشگاه ˮام.آی.تیˮ، روش جدیدی نمایش داده اند تا اشیای سه بعدی را در مقیاس نانو عرضه كنند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از ام.آی.تی نیوز، پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی"(MIT)، روشی برای ساخت اشیای سه بعدی در مقیاس نانو ابداع نموده اند.
"ادوارد بویدن"(Edward Boyden)، استادیار مهندسی زیستی و علوم شناختی دانشگاه ام.آی.تی اظهار داشت: "این روش می تواند حدودا هر نوع ماده ای را به شكل یك الگوی سه بعدی در مقیاس نانو درآورد.
در این روش، پژوهشگران می توانند برای احداث شكل ها و ساختارهای مورد نظر خود، یك چارچوب پلیمری را با لیزر شكل دهند. آنها سپس اضافه كردن مواد مفید دیگر به چارچوب، آنرا كوچك می كنند و ساختارهایی به اندازه یك هزارم حجم اصلی نمایش می دهند.


این ساختارهای كوچك، در زمینه های گوناگون از پزشكی تا رباتیك كاربرد دارند. در این روش، از تجهیزات موجود در آزمایشگاه های زیست شناسی و علم مواد استفاده میگردد و همین سوژه سبب دسترسی راحت پژوهشگران به آن است.
پژوهشگران با استفاده از میكروسكوپ دو فوتونی كه امكان بررسی درون یك ساختار را فراهم می آورد، مولكول های فلورسنت را به نقاط خاصی متصل كردند. این مولكول ها مانند لنگرهایی عمل می كنند كه می توانند به مولكول های دیگر متصل شوند.


بویدن اضافه كرد: این مولكول های لنگر مانند، با كمك نور به نواحی مورد نظر متصل می شوند و سپس می توان آنها را به مولكول های دیگر كه شاید یك نقطه كوانتومی، قسمتی از DNA و یا یك نانوذره طلا باشند، متصل كرد.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.1397/09/25
14:32:29
5.0 / 5
5329
تگهای خبر: دانشگاه , ساخت , علم , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گوپا