ثبت ركورد جدید در تحمل دمای ابررسانایی

ثبت ركورد جدید در تحمل دمای ابررسانایی

گوپا: فعالیت ابررسانایی در دمای اتاق، آرزوی فیزیكدانان است و همواره در كوشش برای دستیابی به آن هستند، اما فعلا محققان موسسه ˮمكس پلانكˮ در آخرین پیشرفت خود، موفق به رساندن این تحمل دما به دمای منفی 23 درجه سانتی گراد شده اند.به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس الرت، ابررساناها موادی هستند كه طیف وسیعی از كاربردهای بالقوه تغییر شكل را نمایش می دهند و قابلیت های آنها فراتر از آزمایش هایی است كه شامل یك آهنربای معلق باشد.

شرایط ابررسانایی شهره به مقاومت الكتریكی صفر و شار خروجی میدان مغناطیسی صفر است، اما مشكل این است كه برای فعالیت نیاز به دمای بسیار پایین دارد.

اكنون یك تیم از محققان موسسه شیمی مكس پلانك در آلمان به بالاترین ركورد تحمل درجه حرارت برای ابررسانایی دست یافته است. هر چند كه نتایج بسیار امیدوار كننده هستند، فیزیكدانان هنوز هم با تلفیقی از هیجان و شك و تردید به كار خود ادامه می دهند.

دمای مذكور 250 كلوین یا منفی 23 درجه سانتی گراد است.

برای رسیدن به نتیجه، فیزیكدانان لانتانیوم هیدریدها را تحت فشار شدید(حدود 170 گیگاپاسكال) قرار دادند. برای آنكه ذهنتان به دریافت 170 گیگاپاسكال نزدیك شود باید اظهار داشت كه فشار در هسته زمین تنها دو برابر این تعداد است و بین 330 تا 360 گیگاپاسكال متغیر است.

با افزایش مقدار فشار، محققان توانستند شواهد محكمی از وجود ابررسانایی در دمای 250 درجه كلوین و مشاهده مقاومت صفر، اثر ایزوتوپ و كاهش Tc در یك میدان مغناطیسی خارجی عرضه كنند.

البته هدف نهایی این است كه یك روز یك ابررسانا تولید كنند كه بتواند تحت شرایط دمای اتاق فعالیت كند.

"میخائیل ارمتس" یكی از محققان این مطالعه اظهار داشت: مطالعه ما سبب یك پیشرفت رو به جلو در راه هدایت ابررسانایی در دمای اتاق میگردد.

محققان برمبنای آزمایش خود نتیجه گرفتند كه ابررسانایی در درجه حرارت بالا و حتی دمای اتاق در فلزات دارای پارامترهای مطلوب مشخص مانند ارتعاشات شبكه ای در فركانس های بالا امكان دارد.

با این حال، ادعاهای آنها همچنان نیاز به اثبات اعتبار در سه زمینه زیر دارد:
نشان دادن توانایی جایگزینی عناصر مورد استفاده در نمونه با ایزوتوپ های سنگین تر نشان دادن افت تدریجی مقاومت در حالیكه درجه حرارت در آزمایش كاسته می شود اثر مایسنر كه نشانگر این است كه آیا یك ابررسانا قادر می باشد اساسا هر ماده مغناطیسی را از خود براند یا نه
آزمایش دانشمندان، دو شرط اول را محقق كرده است و حصول شرط سوم بسیار دشوار اما امكان دارد.
1397/09/26
15:02:45
5.0 / 5
4866
تگهای خبر: تولید , دانشمند , شبكه , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
گوپا