روان گردان ال اس دی چطور سیگنال های مغز را مختل می كند؟

روان گردان ال اس دی چطور سیگنال های مغز را مختل می كند؟

به گزارش گوپا پژوهشگران اخیراً با مطالعه اسكن مغزی چند فرد كه داروی روانگردان ˮال.اس.دیˮ مصرف كرده بودند، دریافتند كه این دارو مسیر اطلاعات در مغز را مختل می كند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، پژوهشگران اخیراً با بررسی اسكن مغزی چند فرد كه داروی ال. اس. دی مصرف كرده بودند توانستند دریابند چگونه این دارو بر فعالیت مغز تأثیر می گذارد.
اسكن مغزی افرادی كه این دارو را مصرف كرده بودند، نشان داد كه مواد شیمیایی موجود در این دارو بخشی از قشر مغز را با سیگنال هایی كه به صورت معمول فیلتر شده اند، فریب می دهد.
این دارو اجازه می دهد اطلاعات از تالاموس، به ناحیه ای به نام "قشر كمربندی قدامی"(posterior cingulate cortex) وارد شوند و از ورود جریان اطلاعات به قسمت دیگری كه "لوب گیجگاهی"(temporal cortex) نام دارد، جلوگیری می كند.
این اختلال در ارتباطات به حواس پرتی، تولید توهم یا داشتن حس سعادت بعد از مصرف منجر می شود كه دانشمندان آنرا "خودباختگی"(ego dissolution) می نامند كه در آن یك شخص احساس از هم پاشیدن خویش را دارد.
خودباختگی یا از خود بیگانگی حالتی روانی است كه امكان دارد در یك نفر یا یك گروه به وجود بیاید. در این حالت فرد خویش را بی ارزش می داند. در نتیجه ارزش ها و هنجارهای خویش را هم بی اعتبار می شمارد. ازاین رو تلاش می كند ارزش ها و هنجار فرد دیگری (یا گروه دیگر) را كه از نظر او كامل و آرمانی هستند را بدون تفكر پذیرا باشد.
در این مطالعه، پژوهشگران ۲۵ فرد سالم را مورد بررسی و آزمایش قرار دادند تا تأثیر داروی ال. اس. دی را بر روی آنها بررسی نمایند و در گروه دیگر آنها از روش پلاسیبو استفاده كردند.
"پلاسیبو" به مفهوم «خوب خواهم شد» به استفاده از روش های درمانی صوری و تلقینی گفته می شود كه می تواند با فریب بیمار، اثر مثبتی در روند بهبودی وی داشته باشد.
دانشمندان می خواستند یك فرضیه را كه بیشتر از یك دهه قبل مطرح شده بود، آزمایش نمایند. این فرضیه ادعا می كند كه ال. اس. دی سبب اختلال در عملكرد بخش تالاموس می شود.
پژوهشگران در آزمایش هایی كه انجام دادند تا حدی به این نتیجه رسیدند اما هنوز هم معتقدند آزمایش های بیشتری برای اثبات این مورد لازم است.
اِل اِس دی (LSD) با نام شیمیایی اسید لایزرژیك دی اتیل آمید كه با نام اسید هم شناخته می شود، معروف ترین دارو در دسته روان گردان ها است. این دارو به صورت گسترده برای مصارف تفریحی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت معمول ال.اس.دی بلعیده یا روی زبان نگه داشته می شود. ال.اس.دی نخستین بار در سال ۱۹۳۸ توسط یك شیمیدان سوئیسی / اكوادوری به نام" آلبرت هافمن" كه به امید دست یافتن به دارویی جدید، انواع تركیبات ارگوت را آزمایش می كرد، ساخته شد.
یافته های این مطالعه در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" منتشر گردید.1397/11/11
22:29:53
5.0 / 5
4907
تگهای خبر: آزمایش , تولید , دانشمند , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
گوپا