۵ فناوری درمان دیابت كه در سال ۲۰۱۹ به بازار می آیند

۵ فناوری درمان دیابت كه در سال ۲۰۱۹ به بازار می آیند

گوپا: بیشتر از ۳۷۱ میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند. دیابت یك بیماری مزمن است كه به سبب عملكرد نامنظم پانكراس كه مسئول تولید هورمون انسولین است، ایجاد می شود. انسولین به گلوكز خون اجازه می دهد تا وارد سلول های بدن ما شود و از آن برای تولید انرژی استفاده نماید. دو نوع دیابت وجود دارد، نوع ۱ و نوع ۲.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، دیابت یا بیماری قند، یك اختلال سوخت و سازی (متابولیك) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می رود یا بدن در مقابل انسولین مقاوم شده و بدین سبب انسولین تولیدی نمی تواند عملكرد طبیعی خودرا انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوكارهای مختلف است. دیابت دو نوع اصلی دارد. در دیابت نوع یك، تخریب سلول های بتا در پانكراس منجر به نقص تولید انسولین می شود و در نوع دو، مقاومت پیش رونده بدن به انسولین وجود دارد كه در نهایت امكان دارد به تخریب سلول های بتای پانكراس و نقص كامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو مشخص است كه عوامل ژنتیكی، چاقی و كم تحركی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.
در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز كامل گلوكز كاسته می شود از این رو میزان قند خون افزایش یافته كه به آن هایپرگلیسمی می گویند. وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب تخریب رگ های بسیار ریز در بدن می شود كه می تواند اعضای مختلف بدن همچون كلیه، چشم و اعصاب را درگیر كند. در این خبر می خواهیم بعضی از فناوری های جدید را كه می توان از آنها برای مدیریت و درمان دیابت بهره برد معرفی نماییم.
۱. پمپ انسولین هوشمند


پمپ انسولین(Insulin pump) دستگاهی است الكترونیكی، مكانیكی و هیدرولیكی كه وظیفه تزریق انسولین به زیر پوست بیمار دیابتی را طبق الگوهای تعیین شده در زمان و مقدار تعیین شده بر عهده دارد. این دستگاه مشكلات تزریق را به طور كل حذف می نماید و كنترل مناسب تری نسبت به سایر روش های كنترل قند خود به بیمار می دهد. بر خلاف پمپ های انسولین سنتی، پمپ های انسولین هوشمند می توانند بسیار دقیق عملیات تزریق انسولین را انجام دهند. درجه هوشمندی این دستگاه ها با پیشرفت فن آوری به سرعت در حال افزایش می باشد. امروزه پمپ های انسولینی وجود دارد كه اطلاعات را در سطوح مختلف جمع آوری می كند تا از مصرف بیش از اندازه انسولین جلوگیری شود. پمپ انسولین "X۲" یكی از این دستگاه است. پمپ انسولین "X۲" توسط شركت"Tandem Diabetes Care" توسعه داده شده است و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریكا باز مورد تأیید قرار گرفته است. این شركت حالا در حال توسعه یك برنامه تلفن همراه می باشد تا كاربران توسط آن و تنها توسط بلوتوث بتوانند این برنامه را به دستگاه مذكور متصل كنند تا بتوانند بر وضعیت پمپ نظارت داشته باشند.
۲. تركیبات گلوكاگون جدید


گلوكاگون یك درمان برای "هیپوگلیسمی"(hypoglycemia) شدید یا قند خون بسیار پایین است. دو نسخه جدید از این درمان، برای كمك به بیماران دیابتی توسعه داده شده است.
یكی از این نسخه ها نامش"puff-up-your-nose" است و توسط شركت داروسازی "ای لای لیلی"(Eli Lilly) به منظور افزایش سریع قند خون توسعه داده شده است.
"گلوكاگون"(Glucagon) هورمونی است كه هنگام افت غلظت گلوگز در خون از سلول های آلفای جزایر لانگرهانس لوزالمعده(پانكراس) ترشح می شود. عملكرد گلوكاگون بر عكس انسولین سبب افزایش قند خون می شود. این هورمون هم مانند انسولین به صورت پیش ساز ساخته شده و سپس تغییر و تحولاتی به هورمون بالغ تبدیل می شود. ترشح آن به وسیلهٔ هیپوگلسیمی(كاهش قند خون)، برخی از اسیدهای آمینه، كاتكولامین ها تحریك شده و به وسیلهٔ هیپرگسیمی (افزایش قند خون)، اسیدهای چرب، اجسام ستونی، سكرتین و سوماتواستاتین مهار می شود.
۳. پمپ های انسولین بدون لوله


پیشرفت قابل توجهی در جایگزینی سیستم های تزریق انسولین به وجود آمده است و دستگاه "Omnipod" باز یكی از آنهاست. Omnipod یك پمپ انسولین ضد آب است كه در اواسط سال ۲۰۱۸ توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریكا تأیید شد.
این دستگاه با فناوری بلوتوث عمل كرده و دارای یك صفحه لمسی با مدیر دیابت شخصی (PDM) است كه مشابه تلفن های دارای سیستم عامل اندروید است.
این اولین دستگاهی است كه كه دارای "سیستم پروتكل امنیتی بالا" (heightened security protocol system) است.
۴. سیستم مدیریت دیابت پیشرفته


سیستم مدیریت دیابت نقش مهمی در مدیریت بیماری های مزمن ایفا می كند. با فناوری هایی نظیر اینترنت اشیا این دستگاه ها می توانند حتی بهتر و دقیق تر از قبل باز ایفای نقش كنند.
شركت تجهیزات پزشكی ایرلندی-آمریكایی "مدترونیك" كه بزرگترین شركت تولید كننده تجهیزات پزشكی در جهان شمرده می شود و در زمینه توسعه و ساخت دستگاه های درمان نارسایی قلب، پاركینسون، دیابت، چاقی و دردهای مزمن، همین طور پمپ های انسولین، چكمیزك (عدم كنترل ادرار) و سندروم داون فعالیت می نماید. این شركت در سال ۲۰۱۹ می خواهد پیشرفت هایی را در توسعه سیستم Minimed ۶۷۰G كه پیشتر توسعه داده، اعمال نماید. این سیستم جدید شامل یك سنسور پوشیدنی و دو برنامه تلفن همراه می باشد.
۵. قلم های انسولین هوشمند


در حالیكه نخستین قلم انسولین در سال ۱۹۸۵ در دسترس قرار گرفت، قلم جدیدتر و هوشمندانه انسولین یكی از پیشرفت هایی است كه بطور خودكار می تواند به ثبت دوز انسولین كمك نماید. اخیراً كمپانی "كامپنیون مدیكال"(Companion Medical) قلم انسولین "InPen " را همراه یك برنامه گوشی هوشمند كه توسط فناوری با بلوتوث عمل می كند توسعه داده است.
1398/01/10
23:20:56
5.0 / 5
4168
تگهای خبر: اینترنت , بازار , پوست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
گوپا