با تلاش پژوهشگر ایرانی صورت گرفت

خداحافظی با چاله آسفالت با كمك باكتری ها

خداحافظی با چاله آسفالت با كمك باكتری ها

گوپا: دانشمندان در مطالعه اخیرشان راهی یافتند كه توسط آن می توان از ایجاد چاله ها در آسفالت كه توسط نمك های جاده ها ایجاد می شود، جلوگیری كرد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، دانشمندان آمریكایی در مطالعه اخیرشان كه به رهبری "یعقوب فرنام" دانشمند ایرانی انجام شد دریافتند می توان با كمك باكتری از ایجاد چاله ها در آسفالت جاده ها جلوگیری كرد.
هنگامی كه ضد یخ "كلرید كلسیم"(calcium chloride) بر روی جاده ها پاشیده می شود این ماده با "هیدوركسید كلسیم"(calcium hydroxide) موجود در بتن واكنش داده و موجب ایجاد "كلسیم اوكسیكلراید"(calcium oxychloride) می شود.
"كلسیم اوكسیكلراید" كه همین طور با نام "CAOXY" شناخته می شود، درون بتن توسعه می یابد و موجب شكسته شدن آن می شود اما پژوهشگران اخیراً دریافته اند اضافه كردن باكتری به بتن می تواند از شكسته شدن آن جلوگیری كند.
دانشمندان "دانشگاه دركسل" ایالات متحده آمریكا در مطالعه اخیرشان كه به رهبری دكتر "یعقوب فرنام"(Yaghoob Farnam)، "كریستوفر سیلز"(Christopher Sales) و "كارولین شاوئر"(Caroline Schauer) انجام شد، باكتری به نام "Sporosarcina pasteurii" را مورد بررسی قرار دادند.
با استفاده از تركیب شناخته شده ای به نام كربنات كلسیم ناشی از میكروب، این میكروب قادر به تبدیل كلرید كلسیم به كربنات كلسیم است. لازم به ذكر است كربنات كلسیم یك سیمان طبیعی است.
طی این مطالعه پژوهشگران باكتری S.pasteurii را با نوعی سیمان كه در جاده ها به كار می رود و مواد مغذی مورد نیاز باكتری ها مخلوط كردند. سپس انجام آزمایشات آنها متوجه شدند این مواد سپس ۲۸ روز كه در معرض محلول كلرید كلسیم بودند تبدیل به یك نمونه از بتن شده اند.
هنگامی كه در گام بعدی نمونه های بتنی سنتی را كه در معرض ضد یخ قرار گرفته بودند با آنها مقایسه كردند، دریافتند نمونه های مملو از باكتری دارای سطوح پایین تری از CAOXY بودند. به این علت كه با تبدیل كلرید كلسیم به كربنات كلسیم، باكتری آنرا از واكنش با هیدروكسید كلسیم حفظ نموده است.
علاوه بر این، با تجزیه و تحلیل میكروتخلخل های خاص بتن آنها دریافتند با این تركیب تقریباً هیچ آسیبی به جاده وارد نمی گردد.
یافته های این مطالعه در مجله "Construction and Building Materials" منتشر گردید.1398/01/23
13:43:23
5.0 / 5
4241
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
گوپا