روسیه فضانورد تركیه را به فضا می برد

روسیه فضانورد تركیه را به فضا می برد

گوپا: روسیه فضانورد تركیه را بعنوان یك توریست فضایی به فضا خواهد فرستاد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، پاول ولاسوف رئیس مركز آموزش فضانوردان روسیه اعلام نمود این مركز مشغول آماده سازی مقدماتی كار آموزش یك فضانورد تركیه به مدت شش ماه است كه بعنوان یك شركت كننده غیرحرفه ای یا توریست در یك پرواز فضایی شركت نماید.
ولاسوف اظهار داشت: "دیروز صحبت های مقدماتی در مورد آموزش فضانوردان ترك صورت گرفت. البته صحبت ها هنوز در مراحل اولیه تدوین مسیر كار است. ابتدا باید نامزدهای این سفر را انتخاب نماییم. این فرد بعنوان یك توریست فضایی دوره آمادگی را طی خواهد نمود.
وی با اشاره به سابقه آماده سازی اتباع غیر روس در این مركز اظهار داشت: تابحال در مركز آموزش فضانوردان روسیه بیشتر از ۱۰۰ فضانورد حرفه ای خارجی و توریست فضایی آموزش دیده اند.
چندی قبل دیمیتری راگوزین رئیس روسكاسموس گفته بود، مذاكراتی پیرامون آموزش كیهان نورد تركیه ای در مركز آموزش فضانوردان صورت گرفته است.
در جریان سفر اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تركیه به روسیه وی با دیمیتری راگوزین رئیس روسكاسموس در نمایشگاه بین المللی هوا-فضایی ماكس ملاقات داشت و راگوزین با اشاره به صدمین سالگرد ایجاد جمهوری در آن كشور اظهار داشت: "ما پیشنهاد می نماییم تا یك فضانورد ترك را برای جشن سالگرد جمهوری به فضا بفرستیم. مركز آموزش كیهان نوردی آماده همكاری در این زمینه است."
تركیه مقرر است در ۲۹ اكتبر ۲۰۲۳ یكصدمین سالگرد برگزاری جمهوریت را جشن بگیرد.
در ماه مه سال ۲۰۱۸ مقامات تركیه گفته بودند قصد دارند برنامه آموزش فضانوردان خویش را بعد از سال ۲۰۲۳ به اجرا درآورند. آنكارا در نظر دارد حدود ۶ میلیارد دلار برای اجرای این برنامه هزینه كند. در اكتبر سال ۲۰۱۷ بینالی یلدومیر نخست وزیر وقت تركیه اعلام نمود مقامات این كشور تصمیم دارند ایستگاه فضایی خویش را در مدار قرار دهند.
علاوه بر این، تركیه در نظر دارد تا سال ۲۰۲۰، توسعه و تولید یك ماهواره ارتباطی كاملاً داخلی با نام توركست-۶ آ را به اجرا درآورد. تركیه قبلا مركز آزمایش سامانه های فضایی با هدف دست یافتن به ظرفیت هایی را برای یك چرخه كامل مونتاژ و آزمایش ماهواره ای در آنكارا افتتاح كرده است. این پایگاه به تركیه امكان می دهد تا همزمان با نصب تجهیزات بر روی چندین ماهواره، یكپارچه سازی دستگاه ها، ادغام سامانه های مختلف، انجام آزمایش و آماده سازی سامانه های پرتابی را به مورد اجرا بگذارد.
فاروق اوزلو وزیر فناوری و صنعت تركیه سال قبل وعده داده بود كه بزودی سازمان فضایی تركیه با هدف تمركز فعالیت ها در زمینه فضانوردی و ایجاد پیوندهای بین المللی رسما ایجاد خواهد شد. وی یكی از اهداف اصلی این سازمان را فرستادن فضانورد به فضا تا سال ۲۰۲۳ اعلام نمود و اظهار داشت: ما با كشورهای متخصص در آموزش فضانوردان تماس گرفتیم. ظاهرا مسؤلان تركیه پس از بررسی پیشنهادهای مختلف، به این نتیجه رسیدند كه آموزش فضانوردان خویش را به مركز آموزش فضانوردان روسیه واگذار كنند. مسلما در جریان آموزش و فرستادن اولین فضانورد تركیه حتی با عنوان توریست فضایی، كارشناسان این كشور در مركز آموزش فضانوردان روسیه حضور خواهند داشت و عملا به زیر و بم آموزش فضانوردان آشنا خواهند شد تا در آینده از آن بهره وری های مناسب داشته باشند. همان گونه كه چینی ها در دهه ۱۹۹۰ عمل كردند و اینك هندی ها هم در همان مسیر گام بر می دارند.
منبع:

1398/06/11
14:45:00
5.0 / 5
4112
تگهای خبر: آزمایش , آینده , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
گوپا