پژوهشگران دانشگاه كلرادو بولدر :

كم خوابی و پر خوابی هر دو خطر حمله قلبی را می افزایند

كم خوابی و پر خوابی هر دو خطر حمله قلبی را می افزایند

به گزارش گوپا پژوهشگران ˮدانشگاه كلرادو بولدرˮ(University of Colorado، Boulder) در مطالعه اخیرشان به این نتیجه رسیده اند كم خوابی و همینطور خوابیدن بیش از اندازه هر دو می توانند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران آمریكایی در مطالعه اخیر خود دریافتند كمتر از پنج ساعت خوابیدن خطر مبتلا شدن به حمله قلبی را ۵۲ درصد بالا می برد و این در حالی است افرادی كه بیشتر از ۱۰ ساعت در شب می خوابند هم دو برابر در معرض این حمله قرار دارند.
برپایه این مطالعه كه طی آن بیشتر از ۴۶۰ هزار بزرگسال انگلیسی مورد بررسی قرار گرفتند حتی افراد غیرسیگاری و آنهایی كه ورزش می كنند و به بیماری های ژنتیكی و قلبی عروقی مبتلا نیستند هم در صورت كم خوابی احتمال حمله قلبی در آنها افزایش یافته بود.
این مطالعه كه در مجله "Journal of the American College of Cardiology" منتشر گردید نشان داده است افرادی كه ژنتیكی در معرض حمله قلبی قرار دارند با شش الی ۹ ساعت خواب شبانه می توانند از این حمله جلوگیری نمایند.
پژوهشگران افزودند نه تنها كم خوابی می توانند افراد را در معرض حمله قلبی قرار دهد بلكه پرخوابی هم برای افراد ضرر دارد و می تواند التهاب كلی را افزایش دهد اما كم خوابی به بافت بدن صدمه می زند و سبب ایجاد عاداتی مانند رژیم غذایی نامناسب و در نهایت حمله قلبی می شود.
طی این مطالعه پژوهشگران سوابق پزشكی ۴۶۱ هزار شركت كننده در انگلستان از سن ۴۰ تا ۶۹ سال را كه هیچگاه گرفتار حمله قلبی نشده بودند، تجزیه و تحلیل كردند.
پژوهشگران دریافتند در مقایسه با كسانی كه شش تا نه ساعت در شب می خوابیدند، افرادی كه كمتر از شش ساعت می خوابیدند، ۲۰ درصد بیشتر از آنها در معرض حمله قلبی بودند و حملات قلبی در بین افرادی كه بیشتر از نه ساعت در شب می خوابیدند هم ۳۴ درصد بیشتر بود.
محققان با پژوهش بر روی افرادی كه از لحاظ ژنتیكی در معرض بیماری های قلبی قرار داشتند، دریافتند كه خوابیدن بین شش تا ۹ ساعت در شب خطر مبتلا شدن به حمله قلبی را ۱۸ درصد می كاهد.
كم خوابی می تواند روی عروق خونی یا لایه درون رگی و بر رشد مغز استخوان سلول های التهابی تأثیر بگذارد. لایه درون رگی(Endothelium) لایهٔ نازكی از سلول ها است كه درون رگ های خونی و لنفاوی را می پوشاند. این لایه خون یا مایع لنف را از سطح زیرین خویش و مجرای درون رگ جدا می كند.
پژوهشگران گفتند همانطور كه ورزش كردن و غذای سالم خوردن می تواند خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی را كم كند، خواب هم نقش مهمی در سلامت قلب ایفا می كند.1398/06/12
14:56:50
5.0 / 5
4203
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گوپا