توسط دانشمندان دانشگاه كلرادو بولدر صورت گرفت

كشف یك روش غیرمخرب برای مطالعه استخوان های باستانی

كشف یك روش غیرمخرب برای مطالعه استخوان های باستانی

به گزارش گوپا محققان دانشگاه كلرادو بولدر(UCB) یك روش جدید برای مطالعه و بررسی استخوان های باستانی كشف كرده اند كه میزان كلاژن در استخوان را بدون صدمه رسانی به آن اندازه می گیرد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، انسان شناسان دانشگاه كلرادو بولدر متد جدیدی را برای انجام آزمایش های مهم بر روی استخوان های باستانی بدون صدمه رسانی و از بین بردن آنها كشف كرده اند. این گروه با استفاده از طیف سنج مادون قرمز نزدیك قابل حمل راهی برای اندازه گیری میزان كلاژن استخوان های قدیمی بدون احتیاج به قرار دادن آنها در نمونه گیرهای مخرب یا آزمایش های شیمیایی پیدا كرده است.
این یك امر عادی در دیرینه شناسی است كه حفاری یا آزمایش ها معمولا مخرب هستند و اغلب كاوش و حفر مناطق باستانی سبب تخریب بعضی از آن چیزهایی می شود كه در آنجاست.
بنابراین است كه باستان شناسان ترجیح می دهند حفاری نكنند، مگر اینكه دلیل قانع كننده ای وجود داشته باشد و تلاش می كنند در صورت وجود احتمال تخریب، بقیه را برای نسل های آینده دست نخورده بگذارند.
همین مساله در آزمایشگاه هم صادق است. ابزار علمی ایده آل یعنی مثلا دستگاهی كه دور یك شیء باستانی بچرخانی و با اسكن كردن آن همه اطلاعات آنرا بدون صدمه زدن به نمونه در اختیار قرار دهد، وجود ندارد و متأسفانه خیلی از آزمایشات آزمایشگاهی برای شناسایی یك شیء باستانی احتیاج به نمونه برداری هایی دارند كه باعث صدمه و حتی نابودی آن می شوند.
این مساله در خیلی از زمینه های دیگر مشكلی ایجاد نمی كند، اما مواردی مانند نمونه استخوانی اگر منحصر به فرد نباشند، بسیار نادر هستند.
در مورد استخوان آنچه باید به دقت اندازه گرفته شود میزان كلاژن موجود در آن است كه احتیاج به نمونه برداری از استخوان دارد.
كلاژن جزء مهمی از استخوان و تلفیقی از پروتئین های مختلف است كه بعنوان ماتریس ساختاری برای رشد استخوان ها عمل می كند و بافت سخت و در عین حال كمی قابل انعطاف استخوان را فراهم می آورد.
استخوان ها برای باستان شناسان و انسان شناسان هم گنجینه ای از اطلاعات مربوط به زمان درگذشت یك شخص یا حیوان، وضعیت سلامتی آن، آنچه می خورده و خیلی از اطلاعات دیگر است.


كلاژن در استخوان زنده حدود ۳۰ درصد است، اما به مرور زمان فاسد می شود تا اینكه بعد از چند قرن تنها اثری از آن باقی می ماند. این بدان مفهوم است كه استخراج كلاژن از استخوان های باستانی اغلب به مفهوم نابودی نمونه است.
گروه دانشگاه كلرادو بولدر برای پیشگیری از این امر از طیف سنج نزدیك به مادون قرمز بعنوان راهی برای تشخیص نشانه های نوری مشخص پروتئین های كلاژن بهره برد.
به قول "مت اسپونهایمر" استاد انسان شناسی این دانشگاه، این طیف سنج به طرز شگفت آوری خوب كار كرد و طی چند ثانیه نه تنها وجود كلاژن را نشان داد، بلكه مقدار آنرا هم تخمین زد.
محققان به منظور كالیبراسیون این طیف سنج، آنرا بر روی بیشتر از ۵۰ نمونه از استخوان های باستانی در سنین ۵۰۰ تا ۴۵۰۰۰ سال امتحان كرد و تقریباً در همه آزمایشات موفق عمل كرد.
از آنجائیكه این طیف سنج به اندازه یك كیف دستی است، می تواند قابل حمل باشد و در میدان های دیرینه شناسی آزمایش شود.
امید این است كه روزی این تكنیك به تشخیص DNA استخوان های باستانی هم كمك نماید.
این تحقیق در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.1398/07/08
14:22:01
5.0 / 5
4433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گوپا