برای كمك به درمان بیماریهای مغزی؛

نانوذره ای با قابلیت عبور از سد خونی مغز ابداع شد

نانوذره ای با قابلیت عبور از سد خونی مغز ابداع شد

به گزارش گوپا استادیار دانشگاه علوم پزشكی ایران و همكارانش موفق به ابداع نانوذره ای جدید با قابلیت عبور از سد خونی مغزی و تجمع اختصاصی در مغز شدند.به گزارش گوپا به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشكی ایران، نتایج دستاورد علمی دكتر احمدوند و همكارانش در چارچوب مقاله ای در شماره اخیر مجله Nature Communications انتشار یافته است.
داود احمدوند، عضو هیئت علمی دانشكده پیراپزشكی دانشگاه علوم پزشكی ایران در توضیح این دستاورد تصریح كرد: نانوذرات ابداعی در این تحقیقات در اداره ثبت اختراعات آمریكا به ثبت رسیده و یك شركت داروسازی اروپایی متقاضی دریافت رویالیتی این اختراع شده است.
وی تصریح كرد: بخشی از تحقیقات این پروژه در دانشگاه علوم پزشكی ایران و بخش هایی از آن با همكاری پژوهشگران ایرانی و خارجی در موسسه زیست پزشكی و سلامت گوانجوی چین، دانشگاه كپنهاگ دانمارك و دانشگاه نیوكاسل انگلستان انجام شده است.
احمدوند خاطرنشان كرد: سلول های اندوتلیال مویرگ های خونی مغز خصوصیت خاصی دارند كه شبیه به یك مانع عمل می كنند. این مانع كه بعنوان سد خونی – مغزی (BBB) نامگذاری شده، مغز را در مقابل مواد خارجی همچون خیلی از داروها نفوذناپذیر می كند. بر این اساس انتقال دارو خصوصا داروهای بیولوژیك و مواد مورد استفاده در تصویربرداری مولكولی و ژن درمانی به بخش های داخلی مغز و تومورهای مغزی و... بدون صدمه رساندن به سطح خونی – مغزی یكی از چالش های مهم در حوزه تشخیص و درمان است.
وی اضافه كرد: این نانوذره ای جدید با قابلیت عبور از سد خونی مغزی و تجمع اختصاصی در مغز می تواند بدون صدمه زدن به این سد، انواع دارو، مواد حاجب تصویربرداری و ملزومات ژن درمانی را از راه خون به مغز برساند.
عضو هیئت علمی دانشكده پیراپزشكی اظهار داشت: در این تحقیقات موفق به ساخت نانوذرات پپتیدی جدید با قابلیت عبور ایمن آنها از مانع خون - مغز بعنوان ناقل دارو، مواد حاجب و siRNA مورد استفاده در ژن درمانی شده ایم كه كارایی این نانوذرات با آزمایش های مختلف اثبات شده است.
مدیر گروه تصویربرداری مولكولی دانشكده تكنولوژی های جدید دانشگاه علوم پزشكی ایران خاطرنشان كرد: در مقاله مربوط به این طرح كه با عنوان Crossing the blood-brain-barrier with nanoligand drug carriers self-assembled from a phage display peptide در شماره ۱۱ اكتبر مجله Nature Communications انتشار یافته است، همینطور مكانیسم عبور این نانوذرات از مانع خونی - مغزی و گیرنده های دخیل در این فرآیند به دقت تشریح شده است.
وی با اشاره به گسترش فرآیند بیماری های در رابطه با مغز ابراز امیدواری كرد كه نانوذرات ابداعی بتواند به توسعه تكنیك های تشخیص و درمان بیماری های مغزی كمك نماید.

1398/07/30
10:35:35
5.0 / 5
4357
تگهای خبر: آزمایش , تحقیق , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
گوپا