جایگزین GPS در چین سال آینده تكمیل می شود

جایگزین GPS در چین سال آینده تكمیل می شود

گوپا: گفته می شود سرویس جایگزین GPS در چین تا اواسط سال 2020 آماده خواهد شد و همین حالا هم خیلی از گوشیهای هوشمند چینی آماده استفاده از آن هستند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، رقیب چینی GPS پس از سالها كار و تلاش تقریباً آماده شده است. "رن چنگچی" مدیر این پروژه فاش كرد كه هسته سیستم ماهواره ای ناوبری "بایدو"(Baidou) در اوایل ماه دسامبر تكمیل شده است و دو ماهواره نهایی باید پیش از شروع سال ۲۰۲۰ به مدار برسند.
این از نظر فنی سومین مرحله از "بایدو" خواهد بود كه برای نخستین بار در سال ۲۰۰۰ رونمایی گردید. این سیستم اوج یك سیستم ماهواره ای است و بگفته "رن" تا سال ۲۰۳۵ شاهد بروزرسانی بزرگی نخواهیم بود.
اغلب كاربران چینی جهت استفاده از این شبكه جدید نیازی به خرید گوشی جدید یا هر كار دیگری ندارند، چونكه بگفته پایگاه "Nikkei" حدود ۷۰ درصد از گوشیهای هوشمند چینی هم اكنون از "بایدو" پشتیبانی می كنند. هم اكنون ۱۲۰ شریك تجاری وجود دارند كه از "بایدو" جهت استفاده از فناوری نقشه برداری صف كشیده اند.
مانند سرویس "گلوناس"(GLONASS) روسیه، چین نیز برای ناوبری خود به دنبال استقلال و توسعه یك سیستم ناوبری بومی است. چونكه ایالات متحده آمریكا سرویس GPS را اجرا می كند و از آن برای منافع سیاسی و نظامی خود استفاده می نماید.
"بایدو" اطمینان می دهد كه خدمات موقعیت مكانی بدون هیچ اختلالی ادامه یابند و موقعیتی را در اختیار چین قرار می دهد كه با فناوری های نوظهور مانند ۵G و خودرو های خودران به خوبی پیش رود.
سامانه موقعیت یابی جهانی(Global Positioning System) یا "جی پی اس"(GPS) منظومه ای از ۲۴ ماهواره است كه زمین را دور می زنند و در هر مدار ۴ ماهواره قرار دارد. راكت های كوچكی نیز ماهواره ها را در راه صحیح نگه می دارند. به این ماهواره ها "نوستار"(NAVSTAR) نیز گفته می شود كه قادر به شناسایی موقعیت جغرافیایی با دقت بین ۱۰ تا ۱۰۰ متر هستند. این ماهواره ها از محاسبات ریاضی ساده ای برای پخش اطلاعات استفاده می نمایند كه بعنوان طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی، توسط گیرنده های زمین ترجمه شده اند.
سیستم جی پی اس بدون وابستگی به گیرنده های تلفن یا اینترنت عمل می كند، بااینكه با این فناوری ها می توان اطلاعات دریافتی از این سیستم موقعیت یابی را مناسب تر و كاربردی تر كرد. سیستم جی پی اس می تواند توانایی های حیاتی در زمینه موقعیت یابی برای كاربران نظامی، مدنی یا كاربران عادی در سراسر جهان فراهم آورد.
منبع:

1398/10/09
21:52:24
5.0 / 5
4293
تگهای خبر: آینده , اینترنت , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گوپا