با زیست پلیمرها محقق شد؛

ایران در زمره كشورهای برتر دنیا در تولید پانسمانهای شبیه پوست

ایران در زمره كشورهای برتر دنیا در تولید پانسمانهای شبیه پوست

گوپا: یك شركت دانش بنیان در كشور توانسته با چندین سال تحقیق و پژوهش، ایران را در زمره كشورهای برتر دنیا در تولید پانسمان های با ساختار شبیه پوست انسان قرار دهد.به گزارش گوپا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زخم یك شكاف یا شكستگی در پوست است. پوست بدن را در مقابل میكروب ها محافظت می كند. هنگامی كه پوست شكسته شود، حتی در ضمن عمل جراحی، میكروب ها می توانند به بدن وارد شده و موجب عفونت شوند. زخم ها اغلب به سبب حادثه یا لطمه دیدگی رخ می دهند.
یك زخم ممكنست صاف یا زبر باشد. ممكنست زخم در نزدیكی سطح پوست یا جایی عمیق تر به وجود آمده باشد. زخم عمیق می تواند بر روی رباط ها، عضلات، تاندون ها، اعصاب، رگ های خونی و استخوان ها تاثیر بگذارند. زخم ها در ضمن مراحل مختلف بهبود می یابند. هر چه زخم كوچك تر باشد، سریع تر بهبود می یابد. هرچه زخم بزرگتر یا عمیق تر باشد، مدت زمان بیشتری طول می كشد تا بهبود یابد.
یكی از راه هایی كه برای بهبود زخم انجام می شود، پانسمان محل زخم است. امروز پانسمان های گوناگون با خاصیت های خاص برای زخم های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. كه در مواردی این پانسامان ها با فناوری پیشرفته كه در هر كشوری تولید نمی گردد، از سویی دیگر قیمت بعضی از این پانسمان ها بسیار بالاست، بنا بر این خرید این پانسمان ها برای هر بیماری ممكن نیست.
یك شركت دانش بنیان در كشور توانسته با چندین سال تحقیق و پژوهش، ایران را در زمره كشورهای برتر دنیا در تولید پانسمان های با ساختار شبیه پوست انسان قرار دهد.
محمود قفقازی مدیرعامل این شركت دانش بنیان درباره محصول دانش بنیان تولید شده این شركت با نام «پانسمان ماتریكس كلاژن طبادرم» اظهار داشت: پانسمان ماتریكس كلاژن طبادرم، پانسمانی پیشرفته با ساختار شبیه پوست انسان است كه به وسیله زیست پلیمرهای به كار رفته در ساختار پانسمان از قبیل كلاژن و مدیریت رطوبت، منجر به تسریع روند درمان زخم می شود.
وی افزود: به كارگیری پلیمرهای طبیعی زیست تخریب پذیر و زیست سازگار با شباهت به ماتریكس خارج سلولی بوسیله تحریك و القای روند بهبود زخم، گامی بزرگ در ترمیم بافت لطمه دیده می باشد.
به گفته این فعال فناوری، فرمولاسیون خاص طبادرم مزایایی فراتر از یك پانسمان هیروژل را فراهم می آورد كه می توان به مواردی همچون تحریك تولید پروتئین در ماتریكس خارج سلولی و تسریع اپیتلیزاسیون، تسهیل دبریدمان اتولیتیك، مدیریت اگزودای زخم، افزایش رگزایی در بافت لطمه دیده، رطوبت رسانی به سطح زخم و اثرات آنتی میكروبیال اشاره نمود.
قفقازی به قیمت تمام شده این محصول و مقایسه با نمونه مشابه خارجی آن پرداخت و اظهار داشت: قیمت محصول تولیدی این شركت حدود یك بیستم قیمت نمونه مشابه آمریكایی است و از نظر كیفیت نیز با نمونه آمریكایی و اروپایی برابری می كند بطوریكه خیلی از بیمارستان ها و مراكز معتبر درمانی كشور از این محصول استفاده می نمایند.
مدیرعامل شركت دانش بنیان به موارد مصرف این پانسمان اشاره نمود و اظهار داشت: زخم های ناشی از دیابت، زخم بستر، سوختگی درجه یك و دو، زخم های وریدی و عروقی، زخم های جراحی، زخم های تروماتیك، زخم های حاد و مزمن و انواع خراشیدگی ها و بریدگی ها همچون مواردی هستند كه با این پانسمان بهبود پیدا می كنند.
وی همین طور اضافه كرد: در این شركت علاوه بر «پانسمان ماتریكس كلاژن طبادرم» محصولات دیگری با اسامی «اسپری آنتی سپتیك طباسپت»، «پانسمان طبا استاپ»، «پانسمان طباگرن پلاس نقره» و « پانسمان طباگرن» تولید و به بازار عرضه شده است.
به گفته این فعال فناور محصولات این شركت به كشورهای مالزی و گرجستان صادر می گرفت و بتازگی به سبب تحریم های صورت گرفته صادرات بسیار محدود شده است و درحال حاضر تمركز صادرات بر روی كشورهای منطقه است.
قفقازی همین طور درباره اشتغال زایی صورت گرفته در شركت تحت مدیریتش اظهار داشت: در این شركت به صورت مستقیم برای ۲۵ نفر شغل به وجود آمده است.


منبع:

1398/10/24
14:23:26
5.0 / 5
4444
تگهای خبر: بازار , پوست , تحقیق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
گوپا