با تلاش پژوهشگران انگلیسی صورت می گیرد

نجات گونه های در حال انقراض با پهپاد!

نجات گونه های در حال انقراض با پهپاد!

به گزارش گوپا پژوهشگران انگلیسی تلاش دارند با كمك پهپاد و فناوری یادگیری ماشینی، به بررسی و نجات گونه های در حال انقراض حیوانات كمك كنند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه بریستول، پژوهشگران تلاش دارند با متد جدیدی كه در آن از یادگیری ماشینی و پهپاد استفاده می شود، به نجات حیات وحش كمك كنند.
پژوهشگران "دانشگاه بریستول"(University of Bristol) و "انجمن جانورشناسی بریستول"(BZS)، پژوهشی را شروع كرده اند تا طی آن، پهپادها و حسگرها را جهت بررسی زرافه های در حال انقراض معروف به "زرافه كوردوفان"(Kordofan giraffe) در پارك ملی "Bénoué" به كار بگیرند.
دكتر "گرین مك كیب"(Gráinne McCabe)، مدیر بخش حفاظت انجمن جانورشناسی بریستول اظهار داشت: به تازگی كاهش قابل توجهی در بین پستانداران بزرگ این پارك مشاهده شده و اندازه گیری دقیق جمعیت این حیوانات می تواند راهنمای خوبی برای حفظ این گونه ها باشد.
وی ادامه داد: گشت و گذار در این پارك بسیار دشوار است و بخش های وسیع آن، غیرقابل دسترس هستند و چالش بزرگی جهت بررسی حیات وحش به شمار می روند. زرافه های كوردوفان در استتار بسیار ماهر هستند و اغلب در گروه های كوچك دیده می شوند.
از آنجائیكه انجمن جانورشناسی بریستول مشتاق بود تا بهترین راهبرد را جهت بررسی حیات وحش پارك پیدا كند، از دكتر "مت واتسون"(Matt Watson)، پژوهشگر دانشكده علوم زمین دانشگاه بریستول و دكتر "تام ریچاردسون"(Tom Richardson)، پژوهشگر بخش هوافضای این دانشگاه دعوت كرد تا در پروژه مذكور همكاری كنند.
این گروه پژوهشی توانست همكاری موفقیت آمیزی را به نمایش بگذارد و طی این پروژه، از پهپادها جهت بررسی و اندازه گیری انفجارهای آتش فشانی استفاده نماید تا ابداع سیستمی جهت بررسی حیات وحش آغاز شود.
دكتر واتسون اظهار داشت: شاید این روش روی زمین، ساده به نظر برسد اما اگر منطقه ای به اندازه لندن بزرگ را تصور كنید كه جنگل های بسیاری دارد و باید تنها ۲۰ یا ۳۰ زرافه كوردوفان در آن شناسایی شوند، دیگر كار ساده ای تصور نمی گردد.


دكتر ریچاردسون اظهار داشت: شاید ما به بیشتر از یك نوع پهپاد و چندین سنسور متفاوت نیاز داشته باشیم تا بتوانیم یك شبانه روز را به جستجو بپردازیم. دوربین های چندطیفی جدید كه با یادگیری ماشینی و ابزار پیشرفته ادغام شده اند، باید كاملا خودكار باشند تا بتوانند منطقه ای به این وسعت را پوشش دهند.
واتسون و ریچاردسون هم اكنون به همراه دكتر "تیلو برگادت"(Tilo Burghardt)، پژوهشگر بخش علوم كامپیوتر دانشگاه بریستول، با انجمن جانورشناسی بریستول همكاری می كنند تا به همراه هم بتوانند به ابداع فناوری های مورد نیاز برای این پروژه بپردازند.
واتسون اضافه كرد: سیستمی كه ما بر مبنای یادگیری ماشینی جهت بررسی زرافه كوردوفان ابداع كرده ایم، می تواند جهت بررسی طیف گسترده ای از پستانداران كاربرد داشته باشد. اگر این سیستم با سیستم های هوایی ارزان قیمتی ادغام شود كه قابلیت عملكرد خودكار دارند، می تواند تفاوت قابل توجهی در پروژه های حفظ حیات وحش سراسر جهان ایجاد كند.1398/11/07
13:54:53
5.0 / 5
4689
تگهای خبر: دانشگاه , سایت , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
گوپا