با ساخت یك سنسور ۱۵ هزار دلار از ناسا جایزه بگیرید

با ساخت یك سنسور ۱۵ هزار دلار از ناسا جایزه بگیرید

گوپا: ناسا بتازگی یك فرصت عالی برای علاقه مندان به فضا به وجود آورده است و طی آن از افراد خواسته است تا در طراحی تجهیزات سطح نورد سیاره زهره كه تحت پروژه AREE در حال انجام می باشد به آنها كمك كنند و در صورت اول شدن طرح شان، 15 هزار دلار جایزه بگیرند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، ناسا در تلاش است تا سطح سیاره زهره را با یك سطح نورد كشف كند، چیزی كه قبلاً هیچ گاه محقق نشده بود. "AREE" یك پروژه پیشرفته ناسا است كه طی آن هدف دانشمندان طراحی یك سطح نورد است كه می تواند در جو سیاره زهره به راحتی كار كند.
ناسا در این زمینه اظهار داشت: سیاره زهره با داشتن درجه حرارت بیشتر از ۸۴۰ درجه فارنهایت و فشار سطح ۹۰ برابر سطح زمین، می تواند سرب را به یك چاله آب تبدیل نموده و یك زیردریایی با انرژی هسته ای را به راحتی خرد كند. در صورتیكه خیلی از ماموریت ها از سیاره زهره بازدید كرده اند، فقط حدود ۱۲ ماموریت قبل از آنكه گرمای زیاد این سیاره آنها را سریعا نابود كند موفق به برخورد نزدیك با سطح زهره شده اند.
اما آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا(JPL) در تلاش است با استفاده از پروژه "AREE" روی توسعه سطح نوردی برای كاوش سطح این سیاره كار كند.
اینجاست كه ناسا به كمك افراد نیاز دارد، برای اینكه ناسا برای طراحی یك سنسور كه از برخورد سطح نورد به سنگ ها، زمین های شیب دار و شكاف جلوگیری كند، نیاز به كمك افراد دارد.
این چالش "كاوش در جهنم"(Exploring Hell) نام دارد و هدف آن طراحی حسگرهایی برای جلوگیری از برخورد سطح نورد به موانع است.
ناسا اظهار داشت: برای انجام این ماموریت ما از افراد می خواهیم تا برای طراحی سنسور به ما كمك كنند.
اگر افراد مدرك مهندسی نداشته و تابحال هیچ گاه سفینه فضایی را از نزدیك ندیده اند مشكلی نیست و می توانند با هر مدركی در این چالش شركت نمایند.
جایزه نفر اول مسابقه طراحی سنسور ۱۵ هزار دلار، نفر دوم تا ۱۰ هزار دلار و نفر سوم ۵ هزار دلار است.
ناسا اظهار داشت: مشكل این چالش در طراحی یك سنسور است كه به سیستم های الكترونیكی متكی نباشد برای اینكه سیاره زهره دارای یك محیط سیاره ای بسیار داغ است. لوازم الكترونیكی پیشرفته فعلی تقریباً در درجه حرارت بیشتر از ۲۵۰ درجه فارنهایت از بین می روند و به راحتی در محیط بسیار داغ زهره نابود می شوند.
بنا بر این ناسا برای حل این مشكل از مبتكران و مخترعان سراسر جهان درخواست كمك كرده است.
اما این سنسور باید بیش از اندازه قدرتمند باشد و باید بتواند هنگام مواجهه با شیب های بیشتر از ۳۰ درجه سربالایی یا سرازیری و صخره های بلندتر از ۰.۳۵ متر(۱.۱۵ فوت) از كار نیفتد و در هنگام مواجهه با صخره های كمتر از ۰.۳ متر (۱ فوت) نیز رها نشود.
"جاناتان سودر"(Jonathan Sauder)، محقق اصلی پروژه "AREE" اظهار داشت: زمین و زهره در اصل "سیارات هم نیا"(sibling planets) هستند، اما زهره در یك نقطه می چرخد و این مساله آنرا غیر قابل سكونت ساخته است.
ناسا می گوید، بررسی و مطالعه سطح زهره می تواند به آنها در درك تكامل این سیاره و درك بهتر از آب و هوای زمین كمك نماید.
"رون استوارت"(Ryon Stewart) هماهنگ كننده چالش مسابقات ناسا اظهار داشت: این یك فرصت هیجان انگیز برای عموم است تا بتوانند سنسوری را طراحی نمایند كه روزی بتوان از آن برای كاوش سطح سیاره زهره بهره برد.
منبع:

1398/12/05
23:45:19
5.0 / 5
3868
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گوپا