با روشی نوین؛

محققان كشور موفق به حذف فلزات سنگین پساب ها شدند

محققان كشور موفق به حذف فلزات سنگین پساب ها شدند

به گزارش گوپا محققان كشور با روشی نوین و فناورانه موفق به حذف فلزات سنگین از پساب های صنعتی شدند. از مزایای این روش علاوه برسادگی، ارزان بودن آن جهت استفاده در مقیاس صنعتی است.به گزارش گوپا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایرج كاظمی نژاد مجری طرح پژوهشی حذف فلزات سنگین پساب ها اظهار داشت: ما با اجرای این طرح موفق شدیم آلاینده ها را از پساب كارخانه ها جدا نماییم تا آب خروجی آنها عاری از فلزات سنگین باشد.
وی اضافه كرد: الكترواكسیداسیون پالسی بعنوان رهیافتی نوین در حذف آلاینده های پساب ها مورد استفاده قرار گرفت كه روشی توانمند، كارآمد و در عین حال سازگار با محیط، ساده و ارزان بدون احتیاج به تجهیزات پیچیده است. این روش امكان حذف آلاینده ها را در شرایط متعارفی محیط، زمان كم، با كنترل مناسب بازدهی و بدون مصرف انرژی زیاد فراهم می آورد.
این محقق افزود: حذف آلاینده های مس و نیكل در این طرح مورد نظر بود اما این روش برای تمامی فلزات سنگین با بهینه كردن روش قابلیت اجرا دارد. دو الكترود در این روش استفاده می شود و با تولید اكسید آهن جذب فلزات سنگین رخ می دهد. پس اگر برای هر عنصری شرایط محلول از نظر غلظت و ph بهینه شود می توان آن حذف آن عنصر را انجام داد.
با این اقدام محققان و توسعه این روش می توان با هزینه ای كمتر شاهد پیشگیری از ورود آلاینده ها به محیط زیست باشیم. سالانه فعالیتهای غیراصولی صنعتی و كشاورزی مقادیر زیادی از تركیبات آلاینده­ آلی و معدنی را به­طور مستقیم و غیرمستقیم به خاك و آب های زیرزمینی وارد می نماید. این اقدام منجر به آلودگی آنها و در نتیجه وارد شدن به چرخه­ غذایی موجودات زنده می شود.
همچنین افزایش فعالیتهای صنعتی آلودگی ناشی از پساب های صنعتی به­ویژه در اطراف مراكز صنعتی همچون عوامل تهدید كننده­ سلامت جامعه به­شمار می رود. پس بررسی و مطالعه برای یافتن روشی مناسب و مطلوب برای حذف این آلاینده­ها بسیار ضروری می باشد. از جمله­ مهم­ترین معایب روش های موجود در جداسازی آلاینده­ ها از محیط های آبی می­توان به احتیاج به تجهیزات پیچیده و گران­قیمت، زمان نسبتاً طولانی فرایند جداسازی، مصرف انرژی زیاد و بازدهی كم اشاره نمود كه این عوامل ­موجب محدودیت بكارگیری این روش­ها در مقیاس صنعتی می شود.

1398/12/08
15:10:46
5.0 / 5
3759
تگهای خبر: تولید , علم , فناوری , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گوپا