نقش آرایش ژنتیكی در احتمال مبتلاشدن به كروناویروس

نقش آرایش ژنتیكی در احتمال مبتلاشدن به كروناویروس

گوپا: پژوهشگران انگلیسی می گویند آرایش ژنتیكی افراد می تواند نشان دهنده میزان لطمه پذیری آنها در مقابل مبتلاشدن به بیماری كووید-19 باشد.


لبه گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، داده های جمع آوری شده از یک برنامه ردیابی علایم کروناویروس نشان می دهد، آرایش ژنتیکی، بعضی از افراد را نسبت به دیگران مستعد مبتلاشدن به کروناویروس جدید می کند.
این یافته ها برمبنای اطلاعات ارسالی به برنامه "Covid Symptom Tracker" به دست آمده است که ماه گذشته توسط پژوهشگران کالج کینگ لندن افتتاح شد.
پژوهشگران ضمن تشویق عموم مردم به ردیابی علایم خود بوسیله این برنامه، از هزاران دوقلو در انگلیس که قبلاً جزئی از یک پروژه تحقیقاتی دیگر بودند، خواستند تا از این برنامه استفاده کنند.
آنها سپس از این داده ها استفاده کردند تا ثابت کنند که آیا علایم تجربه شده توسط افراد مبتلا به کووید-۱۹ با آرایش ژنتیکی آنها مرتبط می باشد یا خیر؟
نتایج نشان میدهد که عوامل ژنتیکی حدود ۵۰ درصد تفاوت بین علایم افراد مبتلا به کوید-۱۹ را توضیح می دهد. این علایم شامل هذیان، تب، خستگی و کوفتگی، تنگی نفس، اسهال و از بین رفتن حس چشایی و بویایی در افراد است.
تصور می شد علایم دیگری مانند صدای زمخت، سرفه، احساس درد در قفسه سینه و شکم نتیجه محیط اطراف باشد و نه آرایش ژنتیکی.
تحقیق روی دوقلوهای همسان و غیر همسان به پژوهشگران این امکان را می دهد تا درک کنند که سلامت و بیماری افراد تا چه اندازه توسط ژن ها یا طبیعت افراد و محیط زیست آنها تحت تأثیر قرار می گیرند.
پروفسور "تیم اسپکتور" اپیدمیولوژیست ژنتیکی در کالج کینگ لندن و یکی از توسعه دهندگان اصلی این برنامه به گاردین اظهار داشت: ایده این بود که اساساً به شباهت ها و تفاوت ها در علایم دوقلوهای یکسان که ۱۰۰ درصد ژن های یکسان دارند و دوقلوهای غیر همسان که فقط نیمی از ژن های آنها مشترک است، نگاه نماییم. اگر یک عامل ژنتیکی در بروز علایم وجود داشته باشد، می بینیم که در دوقلوی همسان شباهت بیشتری نسبت به غیر همسان دارد.
وی ادامه داد: این بیماری بسیار عجیب است، به شکلی که ظهور آن در افراد مختلف بسیار متفاوت می باشد و الان ما دریافته ایم که این مساله کاملا به خاطر جایی که شما زندگی می کنید یا افرادی که با آنها تماس داشته اید، نیست، بلکه خیلی از آنها یک چیز ذاتی در درون شماست. من فکر می کنم احتمال عدم مبتلاشدن به کووید-۱۹ یا ابتلای شدید به آن، تحت کنترل ژنتیک بدن است.
امید است که این یافته ها بتواند دانشمندان را در مورد چگونگی پیشرفت در توسعه درمان ها و همین طور کمک به شناسایی گروه های پرخطر کمک نماید.
برنامه "Covid Symptom Tracker" که داده های علایم را از دوقلوها جمع آوری کرده، یک برنامه رایگان برای اندروید و iOS است که به پژوهشگران اجازه می دهد گزارش وضعیت سلامتی افراد را مشاهده کنند.
این برنامه با همکاری پژوهشگران در کالج کینگ لندن، بیمارستان های "گای" و "سنت توماس" و شرکت اطلاعات داده های بهداشتی "ZOE" برای ردیابی علایم کووید-۱۹ توسعه یافته است.
اطلاعات علایم جمع آوری شده با هدف شناسایی سریع سرایت ویروس در یک منطقه و همین طور مناطق پرخطر کشور، به کاهش سرعت شیوع کووید-۱۹ در انگلیس کمک می نماید.
حدود دو میلیون نفر در انگلستان این برنامه را نصب کرده اند که این امر به آگاه سازی دانشمندان درباره پیشرفت شیوع ویروس کمک می نماید.
این برنامه با بهره گیری از شرکت کنندگان در مطالعه دوقلوها مورد آزمایش قرار گرفت که یک مطالعه علمی شامل ۱۵ هزار دوقلوی همسان و غیر همسان حدودا ۳۰ ساله برای اهداف تحقیقاتی در زمینه سلامت است.
پروفسور "اسپکتور" اظهار داشت: دوقلوهای مشارکت کننده در این تحقیقات، ما را در موقعیتی بی نظیر قرار می دهند تا به پاسخ های اساسی برای مبارزه جهانی مقابل کووید-۱۹ برسیم.
منبع:

1399/02/09
23:57:47
5.0 / 5
2899
تگهای خبر: آزمایش , تحقیق , دانشمند , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
گوپا