حافظه سیستم ایمنی بدن می تواند به موفقیت پیوند عضو كمك نماید

حافظه سیستم ایمنی بدن می تواند به موفقیت پیوند عضو كمك نماید

گوپا: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه سیستم ایمنی بدن می تواند واكنش های ایمنی را به خاطر بسپرد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه پیتسبرگ، رد شدن اندام های پیوند زده شده از طرف بدن، دلیل اصلی ناموفق بودن پیوند و عدم غلبه بر این مشکل با وجود تجویز داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی است.
پژوهشگران "دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبرگ" (Pitt Med) و "بیمارستان متودیست" (Houston Methodist Hospital)، در بررسی جدیدی که روی موش ها انجام شده است، نشان داده اند که دستگاه ایمنی ذاتی می تواند سلول های بیگانه را به خاطر بسپرد. شاید این پژوهش بتواند راه را برای کشف داروهایی فراهم آورد که به ماندگاری اندام های پیوند زده شده در طولانی مدت منجر می شوند.
"فادی لاکیس" (Fadi Lakkis)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: میزان رد شدن اندام پیوندی طی یک سال بعد از پیوند، به میزان قابل توجهی کاهش یافته اما ممکنست خیلی از افرادی که پیوند عضو را دریافت می کنند، در طول عمر خود با این مشکل رو به رو شوند و به پیوند دوم نیاز داشته باشند. بررسی برای یافتن حلقه اتصال گمشده در حوزه پیوند اعضا، کلید حل این مشکل است و می تواند ما را به هدف خود نزدیک تر کند.
سیستم ایمنی، به دو بخش ذاتی و تطبیقی تقسیم می شود. ابتدا سلول های ایمنی ذاتی، ارگانیسم بیگانه را در بدن شناسایی می کنند و سپس، دستگاه ایمنی تطبیقی فعال می شود. پیش تر این تصور وجود داشت که حافظه ایمنی شناسی که به بدن امکان می دهد تا مهاجمان بیگانه را به خاطر بسپارد تا در آینده با آنها روبرو شود، به دستگاه ایمنی تطبیقی منحصر می شود.
لاکیس و همکارانش در این پژوهش، پیوند اعضا را در موش های اصلاح شده ژنتیکی انجام دادند تا نشان دهند هنگامی که سلول های ایمنی ذاتی در معرض یک بافت بیگانه قرار می گیرند، واکنش ایمنی را به خاطر می سپارند و اگر در آینده نیز در معرض یک بافت خارجی قرار بگیرند، واکنش را آغاز می کنند.
لاکیس افزود: این تصور پیش تر وجود نداشت که سلول های ایمنی ذاتی مانند مونوسیت ها و درشت خوارها، حافظه دارند. ما دریافتیم که این سلول ها می توانند بافت های بیگانه را به خاطر بسپارند.
وی ادامه داد: آگاهی از نقش سیستم ایمنی ذاتی بدن می تواند به کشف دارهای خاصی منجر شود که به ما امکان می دهند تا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را که عوارض جانبی قابل توجهی دارند، کنار بگذاریم. یافته های این پژوهش، پیامدهایی فراتر از حوزه پیوند اعضا دارند. شاید این پژوهش بتواند نتایج مثبتی برای طیف گسترده ای از بیماری ها همچون سرطان و بیماری های خودایمن داشته باشد.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.
منبع:

1399/02/21
23:36:09
5.0 / 5
2538
تگهای خبر: آینده , دانشگاه , دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گوپا