از سوی محققان صورت گرفت؛

ساخت زیست سنسور برای تعیین میزان ویتامین در بدن

ساخت زیست سنسور برای تعیین میزان ویتامین در بدن

به گزارش گوپا محققان رشته مهندسی نانو، زیست سنسوری ساختند كه می تواند میزان ویتامین در بدن را تشخیص دهد. این سنسور انعطاف پذیر بوده و ساختاری شبیه به برچسب دارد كه روی پوست قرار می گیرد.به گزارش گوپا به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه کالیفرنیا، سنسور قابل پوشیدن ساختند که می تواند به صورت غیرتهاجمی میزان ویتامین C را در بدن رهگیری کند. این سنسور می تواند به صورت شخصی سازی شده میزان مصرف روزانه را برای هر کاربر مشخص نماید.
نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای با عنوان ACS Sensor به چاپ رسیده است.
جولیان سمپیوناتو، از محققان این پروژه می گوید: سنسورهای قابل پوشیدن رایج معمولا برای رصد فعالیتهای بدنی یا بیماری هایی نظیر دیابت استفاده می شوند. این نخستین سنسوری است که با استفاده از روش مبتنی بر آنزیم برای ردیابی تغییرات در سطح ویتامین به کار گرفته می شود که مسیر تازه ای در حوزه تجهیزات قابل پوشیدن بوجود آورده است. سنسورهای قابل پوشیدن به ندرت برای رصد دقیق مواد غذایی به کار می روند.
از آنجایی که ویتامین C برای بهبود برخی بیماری ها موثر است، چنین سنسور پوشیدنی امکان دارد به پزشکان کمک نماید تا با ردیابی ویتامین C به کاهش طول درمان کمک نماید.
این دستگاه پوشیدنی در واقع یک برچسب بوده که روی سطح پوست بدن قرار می گیرد. در این سنسور، یک بخش تحریک کننده وجود دارد که باعث عرق کردن شده و الکترودی هم برای تشخیص سریع میزان ویتامین C در عرق وجود دارد.
در این ابزار، الکترودها انعطاف پذیر بوده و حاوی آنزیم اکسوربات اکسیداز است. زمانی که ویتامین C وجود داشته باشد، آنزیم آنرا به دهیدرواسکوربیک تبدیل می کند و در نتیجه، اکسیژن مصرف و جریان تولید می شود.
آزمایش های انجام شده روی چهار نفر نشان داده است که ویتامین C مصرف شده از راه مکمل یا آب میوه باعث تغییراتی قابل رهگیری در بدن شده و این دستگاه تا دو ساعت می تواند این تغییرات را رصد کند.
هر چند سنسورهای قابل پوشیدن زیست سنسوری توسعه یافته اند اما استفاده از آنها برای ارزیابی وضعیت تغذیه افراد چندان رواج نیافته است. با عنایت به شیوع کرونا و نقش ویتامین C در افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن، این نوع حسگرها می توانند اثربخشی بالایی در فرایند درمان بیماری کرونا داشته باشند.

1399/03/10
12:26:48
5.0 / 5
2411
تگهای خبر: آزمایش , پوست , تحقیق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گوپا