توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی جنگل ها

توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی جنگل ها

گوپا: دانشمندان ˮدانشگاه ایالتی میشیگانˮ(MSU) در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه ردیابی برای شناسایی آتش سوزی های جنگل شده اند و ردیاب مذكور توسط حركت درختان قادر به تشخیص این مساله است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پیش از این پژوهشگران دانشگاههای دیگر نیز نمونه اولیه سنسورهای ردیاب آتش سوزی جنگل را توسعه داده بودند اما دستگاه های آنها معمولاً با باتری عمل میکردند. این بدان معناست که بطور دوره ای جنگلبانان می بایست باتری این ردیاب ها را که بر روی درختان نصب شده اند را تعویض کنند.
دانشمندان دانشگاه ایالتی میشیگان به دنبال یک جایگزین کاربردی تر بودند و به همین دلیل به بررسی اثر برق مالشی پرداختند. اثر برق مالشی نوعی الکتریسیته تماسی است که در آن ماده ای خاص در تماس با ماده ای دیگر حامله می شود. دستگاهی که پژوهشگران دانشگاه ایالتی میشیگان توسعه داده اند، "ام سی-تنگ"(MC-TENG) نام دارد که مخفف جمله نانو ژنراتور استوانه ای برق مالشی چند لایه(multilayered cylindrical triboelectric nanogenerator) است.
این دستگاه دو نوع مواد مختلف استوانه ای را در خود جای داده است که یکی در داخل دیگری قرار دارد. در صورتیکه یکی از این ها بطور مستحکم در محل خاصی قرار می گیرد، دیگری به شاخه یک درخت متصل می شود. همانطور که آن شاخه به سبب وزش باد تکان می خورد، این مواد استوانه ای نیز همراه آن تکان می خورد و از موادی که به صورت ثابت بر روی درخت قرار داده شده، دور می شود. این مواد یک اثر برق مالشی تولید می کند که در یک ابرخازن میکرو مبتنی بر نانولوله کربن ذخیره می شود.
بمنظور افزایش بازده الکتریکی، نسخه پیشرفته تر دستگاه از چندین سیلندر که یک لایه در داخل دیگری قرار گرفته استفاده می نماید. بدین جهت آنرا "چند لایه"(multilayered) می نامند. در نتیجه، حتی وزش کم و زیاد باد(اما مکرر) طی مدت سه دقیقه قدرت کافی برای اداره مونوکسید کربن یکپارچه و حسگردما را فراهم می آورد. امید است که نسخه نهایی و ضد آب "ام سی-تنگ" نه فقط قادر به شناسایی آتش سوزی باشد بلکه سبب انتقال بی سیم هشدارها به ایستگاه های آتش نشانی نیز شود.
یافته های این مطالعه در مجله "Advanced Functional Materials" منتشر گردید.
منبع:

1399/04/07
21:13:59
5.0 / 5
2263
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
گوپا