فناوری میكروچیپ به كمك شركت های واكسن سازی می آید

ساخت شیشه واكسن، معضلی بزرگ تر از خود واكسن كووید-۱۹!

ساخت شیشه واكسن، معضلی بزرگ تر از خود واكسن كووید-۱۹!

به گزارش گوپا ۱۹ در جهان و احتیاج به واكسن، تهیه شیشه ویال واكسن هم به یك چالش بزرگ برای شركت های داروسازی تبدیل گشته است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از وایرد، بحران کووید- ۱۹ همچنان ادامه دارد و پژوهشگران سراسر جهان تلاش دارند تا واکسنی برای مقابله با این بیماری پیدا کنند. کروناویروس تابحال میلیون ها نفر را مبتلا کرده و خیلی از مبتلایان را هم از بین برده است. هم اکنون، بیشتر از ۱۴۰ واکسن در حال آزمایش هستند که بیشتر آنها در مراحل پیش بالینی قرار دارند.
در هر حال، تولید یک واکسن ایمن و موثر فقط گام نخست به حساب می آید. رها شدن از این بیماری همه گیر، به ابداع بهترین نوع واکسن، ریختن آنها در ظرف مناسب، حمل و نقل آنها در سرتاسر جهان و بردن آنها برای افراد صدمه پذیر نیاز دارد.
از آنجائیکه کووید-۱۹ حدودا همه انسان های روی زمین را تهدید می کند، میزان واکسن مورد نیاز بسیار زیاد خواهد بود و شاید بتوان این میزان را بین هفت تا ۱۵ میلیارد دوز پیش بینی نمود. در نظر گرفتن این مورد ضروریست که شاید بعضی از واکسن ها عملکرد خویش را با تزریق دو دوز انجام دهند. با وجود تلاشهای بی سابقه ای که در این زمان کوتاه رو به افزایش گذاشته، سازندگان واکسن عقیده دارند که این بزرگترین تنگنایی است که تابحال با آن رو به رو شده اند.
"پاسکال سوریوت"(Pascal Soriot)، مدیرعامل شرکت داروسازی "آسترازنکا" (AstraZeneca)، در مصاحبه خبری که ماه گذشته برگزار شد، اظهار داشت: چالش پیش روی ما، ساخت واکسن نیست، بلکه ویال های آن است. هم اکنون در جهان، ویال کافی برای پر کردن واکسن وجود ندارد.
شرکت آسترازنکا با "دانشگاه آکسفورد"(University of Oxford)، برای ساخت واکسن کووید- ۱۹ همکاری می کند. این شرکت فقط یکی از شرکت های دارویی است که به مشکل ظروف نگهداری واکسن می پردازد. شرکت آلمانی "AG Schott" که یکی از تولیدکنندگان بزرگ شیشه پزشکی است هم به تازگی در مصاحبه ای اظهار داشت که درخواست هایی از جانب سازندگان واکسن در خصوص ساخت یک میلیارد ویال دریافت کرده که دو برابر میزان تولید آنها امسال است.

سازندگان معمولا موجودی اضافی شیشه تولید نمی کنند
شیشه پزشکی، محکم است اما در هر حال امکان شکستن آن وجود دارد؛ در نتیجه سازندگان معمولا موجودی اضافه ای از این شیشه ها تولید نمی کنند. آنها فقط برپایه درخواست شرکت های داروسازی، شیشه می سازند. شرکت های داروسازی معمولا تا زمانی که از کارکرد واکسنی مطمئن نباشند، ساخت شیشه را سفارش نمی دهند.
در هر حال، با وجود شرایط کنونی جهان و شیوع سریع کروناویروس، وضعیت معمولی نیست. دولت ها و سازمان های غیرانتفاعی برای افزایش ظرفیت تولید واکسن و انجام دادن آزمایش های گسترده، بودجه های قابل توجهی را در اختیار سازندگان می گذارند تا شرکت های فردی مجبور نباشند با خطر پرداخت هزینه آزمایش و تولید واکسن مواجه شوند. آنها همینطور به آزمایش نانوفناوری مشغول هستند تا در صورت امکان برای هدف خود از آن استفاده کنند و از تولید به شیوه سنتی فاصله بگیرند.
اداره "پژوهش و توسعه پیشرفته زیست پزشکی" یا "باردا"(BARDA) که به "وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا"(HHS) وابسته است، تابحال حدود ۲.۲ میلیارد دلار بودجه در اختیار شرکت های سازنده واکسن همچون آسترازنکا، "جانسون و جانسون"(Johnson & Johnson) و "مدرنا" (Moderna) قرار داده است. این شرکت ها در نطر دارند تا با همکاری "موسسه ملی سلامت آمریکا"(NIH)، مرحله سوم آزمایش های خویش را در همین تابستان آغاز کنند. هدف آنها این است تا شکاف میان زمان اثبات کارکرد واکسن و زمان آغاز عرضه آنرا پر کنند.
علاوه بر انتخاب واکسن موثر، غلبه بر کمبود شیشه هم مبحث بسیار مهمی است. کمبود شیشه واکسن، یکی از مشکلاتی است که طی دوره شیوع کروناویرس، به وضوح دیده می شود. "ریک برایت"(Rick Bright)، ایمنی شناس آمریکایی و رئیس پیشین باردا در ماه آوریل، کمبود شیشه واکسن را اعلام نمود و اظهار داشت که بین ماه های ژانویه و مارس، درخواست های مکرر و ناموفقی از مقامات دولتی داشته است تا برای تأمین منابع مورد نیاز ایمنی سازی از جمله، سوزن، سرنگ و ویال شیشه ای اقدام نمایند.

امضای قراردادهایی به ارزش ۳۴۷ میلیون دلار با دو شرکت آمریکایی سازنده ویال
باردا نهایتا در ماه ژوئن موفق شد قراردادهایی به ارزش ۳۴۷ میلیون دلار با دو شرکت آمریکایی سازنده ویال امضا کند. یکی از این شرکت ها معروف به "کورنینگ"(Corning)، سابقه ای طولانی در همکاری با سازندگان واکسن دارد. شیشه های پیرکس ساخت این شرکت، در سال ۱۹۵۰ برای عرضه واکسن فلج اطفال به کار رفت. یک سخنگوی این شرکت در مصاحبه ای اظهار داشت: حالا کورنینگ، ماهانه میلیون ها ویال تولید می کند. این شرکت انتظار دارد که با کمک بودجه باردا، این رقم را در سه سال آینده تا ۱۰ برابر افزایش دهد.
در هر حال، این اقدامات به زمان نیاز خواهند داشت. متخصصان باور دارند راه اندازی یک کارخانه جدید که قابلیت تولید سالانه ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ویال را داشته باشد، حداقل بین شش تا هشت ماه زمان خواهد برد. این ایده، زمانی محقق می شود که سازندگان ویال شیشه ای بتوانند مواد اولیه مورد نیاز برای این خطوط تولید را به دست آورند. شیشه های پزشکی باید بتوانند نوسانات دما را تحمل کنند و عناصر شیمیایی واکسن را ثابت نگه دارند.

ساخت شیشه های پزشکی به گونه خاصی از ماسه نیاز دارد که در سواحل و بستر رودخانه پیدا می شود
ساخت شیشه های پزشکی، به گونه خاصی از ماسه نیاز دارد که در سواحل و بستر رودخانه یافت می شود. دانه هایی که به قدر کافی فشرده شده اند، به هم می چسبند تا یک شیشه جامد محکم را تشکیل دهند. این نوع ماسه که در بسیاری زمینه ها همچون ساخت پنل های خورشیدی به کار می رود، تقاضای بالایی دارد و همین مبحث سبب شده تا معادن غیرقانونی استخراج ماسه در سال های اخیر رونق بسیار بگیرند.
این که آیا سازندگان واکسن، با مشکل شیشه روبرو می شوند یا خیر، بستگی به این دارد که با چه سرعتی به واکسن دست یابند. "پراشانت یاداو"(Prashant Yadav)، پژوهشگر "مرکز جهانی توسعه"(CGD) اظهار داشت: اگر بتوانیم در اوایل سال آینده به واکسن دست پیدا نماییم، گمان نمی کنم که نیازی به نگرانی در مورد شیشه باشد. از طرفی، اگر ویال را به قدر کافی در اختیار نداشته باشیم، نمی توانیم واکسن را به طور گسترده توزیع نماییم.
باردا برای مرتفع ساختن کمبود مواد مورد نیاز، با شرکتی همکاری می کند که فناوری ساخت ویال آن، بر زنجیره سنتی تبدیل ماسه به شیشه تکیه ندارد. این شرکت به جای روش سنتی، در فرایند تولید از یک لایه باریک سیلیکات مورد استفاده در فناوری میکروچیپست ها استفاده می نماید تا داخل ظروف پلاستیکی را بپوشاند. "کریستوفر ویکارت"(Christopher Weikart)، از دانشمندان شرکت "SiO۲ Materials Science" که قراردادی به ارزش ۱۴۳ میلیون دلار با باردا امضا نموده است، اظهار داشت: ما از بهترین شیشه و پلاستیک استفاده می نماییم تا از مزایای هر دو برای ساخت یک ماده ترکیبی بهره ببریم.
شرکت SiO۲ در سال های اخیر، ظروف پلاستیکی قابل توجهی ابداع کرده است. این شرکت ابتدا در سال ۱۹۶۰، ظروف دسته داری برای شیر ساخت و سپس به ساخت تیوب های جیبی آبنبات روی آورد. بعد از آن در سال ۲۰۱۱، با تولید ظروف مخصوص دارو، به صنعت داروسازی وارد شد.
پلاستیک به تنهایی نمی تواند برای بسته بندی کارآمد داروها مناسب باشد. خصوصیت هایی که باعث می شوند پلیمرهای پلاستیکی، سبک و بادوام باشند، آنها را در مقابل ورود هوا هم صدمه پذیر می کنند. هوا، آب، گازها و مایعات می توانند به آسانی در آنها نفوذ کنند. خود پلیمرهای پلاستیکی هم می توانند به داروها نفوذ کنند و به آلودگی آنها منجر شوند. هر دو مشکل مذکور می توانند میزان ایمنی و کارآیی دارو را تا زمان رسیدن آن به بیمار تغییر دهند.
ویکارت و گروهش در پژوهش خود، به بررسی این مورد پرداختند که چگونه می توان یک ظرف پلاستیکی ساخت که چنین مشکلاتی را نداشته باشد. آنها پاسخ خویش را در پلاسما یافتند. پلاسما، حالت چهارم ماده است که در کنار حالت های جامد، مایع و گاز قرار می گیرد.

ویال پلاستیکی می تواند کمک کند
ویکارت و گروهش، روشی را مهندسی کردند و عرضه دادند که می تواند به جذب هوای داخل ظروف پلاستیکی همچون ویال و سرنگ بپردازد و آنرا با گاز سیلیسیم دی اکسید جایگزین کند. سپس آنها در فشار بسیار پایین، یک میدان الکترومغناطیسی را در سر تا سر ظرف به کار بردند تا گاز را به پلاسما تبدیل کنند. مولکول های سیلیکا و اکسیژن طی این فرایند، بسیار واکنشی عمل کردند و به سطح پلیمر متصل شدند. نتیجه این فرایند، تشکیل لایه ای از سیلیکای خالص است.
ویکارت افزود: یک مولکول اکسیژن، ماده ای بسیار کوچک است؛ در نتیجه برای بیرون نگه داشتن آن، به یک مانع بسیار محکم نیاز داریم. به همین دلیل، این مانع را از شکل بسیار متراکم سیلیکا می سازیم.
لایه سیلیکا بین یک لایه چسبنده پیچیده میشود تا بتواند به پلاستیک متصل شود و یک ورقه سیلیکا ادغام شده با کربن هم می تواند از حل شدن شیشه در محتویات ظرف جلوگیری کند. این پوشش مبتنی بر پلاسما، کمتر از نیم میکرون ضخامت دارد و پهنای آن مانند پهنای موی انسان است.
شرکت SiO۲ قبل از همه گیری کووید- ۱۹، سالانه حدود ۱۴ میلیون ویال پلاستیکی برای شرکت های داروسازی می ساخت اما هنوز به بازار واکسن وارد نشده است. "لاورنس گانتی" (Lawrence Ganti)، مدیر تجاری SiO۲ اظهار داشت: شرکت ما از زمان امضای قرارداد با باردا، ۱۲۳ کارمند دیگر هم استخدام کرده و الان در نظر دارد سالانه ۴۰ میلیون ویال تولید نماید. این شرکت می خواهد ۱۰۰ نفر دیگر را هم استخدام کند و تا ماه نوامبر، حدود ۱۲۰ میلیون ویال عرضه نماید.
به قول گانتی، SiO۲ می خواهد ویال ها را در اختیار پنج شرکت تولیدکننده واکسن همچون شرکت مدرنا بگذارد تا به عرضه درمان کووید- ۱۹ بپردازند.1399/04/10
13:34:09
5.0 / 5
2241
تگهای خبر: آزمایش , آینده , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
گوپا