در دیدار قائم مقام وزیر علوم با سفیر اروگوئه تأكید شد؛

لزوم همكاری پارك های علمی ایران و اروگوئه برای انتقال فناوری

لزوم همكاری پارك های علمی ایران و اروگوئه برای انتقال فناوری

به گزارش گوپا در دیدار قائم مقام وزیر در امور بین الملل با سفیر اروگوئه همكاری پارك های علم و فناوری دو كشور جهت انتقال دانش و فناوری مورد تاكید قرار گرفت.به گزارش گوپا به نقل از وزارت علوم، کارلوس اسگاربی وون استنمان سفیر اروگوئه در ایران، با حضور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با دکتر حسین سالارآملی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاریهای علمی بین المللی دیدار و گفتگو کرد.
دکتر سالارآملی در این دیدار با اشاره به حضور ۴۰ دانشگاه ایرانی در سطح عالی در نظام های رتبه بندی معتبر جهانی و هم برخورداری ایران از حدود یک میلیون دانشجوی تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)، به ظرفیت های فراوان ایران در حوزه علمی و فناوری اشاره نمود.
وی در ادامه به بیان محورهای همکاری چهارگانه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با کشورهای مختلف شامل؛ تبادل استاد و دانشجو و بورس، تحقیقات مشترک، زبان فارسی و پارک های علم و فناوری پرداخت و از آمادگی برای توسعه همکاریهای فی درخلال در هر چهار محور مذکور اطلاع داد.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در ادامه، ضمن تشکر بابت همراهی و موضع موافق اروگوئه نسبت به جمهوری اسلامی ایران، برای دولت و ملت اروگوئه آرزوی موفقیت های بیشتر کرد.
کارلوس اسگاربی وون استنمان سفیر اروگوئه در ایران هم با بیان روی کار آمدن دولت جدید در اروگوئه که سیاست های متفاوتی نسبت به دولت قبلی دارد، از همراهی آن کشور با ایران در قطعنامه های سازمان ملل متحد اطلاع داد.
وی با بیان موفقیت بسیار زیاد دولت آن کشور در کنترل شیوع بیماری کووید -۱۹، از آمادگی کشورش برای انتقال تجربیات در این عرصه اطلاع داد.
سفیر اروگوئه در ایران همینطور آمادگی کشور خود برای اعزام دانشجویان رشته های مختلف همچون روابط بین الملل و علوم سیاسی به منظور تحصیل یا بورسیه در ایران را اعلام نمود.
دو طرف با تاکید مجدد بر آمادگی به منظور گسترش همکاریهای علمی و فناوری بخصوص بعد از انعقاد یادداشت تفاهم همکاری در آبان ۱۳۹۸ (نوامبر ۲۰۱۹) بین وزرای دو کشور که نیابتاً توسط پسندیده سفیر کشورمان و بعد از مشورت با مرکز همکاریهای علمی بین المللی به امضاء رسید، توافق کردند یکی از پارک های علمی و فناوری جهت گسترش همکاری ها و انتقال دانش و فناوری را به یکدیگر معرفی و مرتبط سازند.
در این دیدار دکتر باقری معاون گسترش زبان فارسی مرکز همکاریهای علمی بین المللی که اولین استاد زبان فارسی اعزامی به اروگوئه هم بوده است، ضمن بیان علاقه مردم آن خطه به آشنایی با فرهنگ ایران، از استقبال پنجاه نفره از ۱۵ جلسه فرهنگی برگزار شده در آن کشور اطلاع داد و اعلام نمود بعد از مهار بیماری کووید -۱۹، مجدداً استاد زبان فارسی به آن کشور اعزام خواهد شد.

1399/05/01
23:41:00
5.0 / 5
1898
تگهای خبر: تحقیق , دانشگاه , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گوپا