خودداری شیرها از حمله به گاوهایی كه پشت شان چشم دارند!

خودداری شیرها از حمله به گاوهایی كه پشت شان چشم دارند!

گوپا: پژوهشگران متوجه شدند كه كشیدن نقش دو چشم در پشت گاوها می تواند سبب عدم حمله شیرها و شكار آنها شود.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، صنعت دام منبع اصلی معیشت در کشورها و مناطق در حال توسعه است و نیاز به پشتیبانی از این منبع درآمد و زندگی مردمان این مناطق به شدت احساس می شود. به خصوص در آفریقای جنوبی، مسئله اصلی این است که دامداران باید این حیوانات را از حیوانات شکارچی دور نگه دارند.
حالا یک مطالعه جدید در مورد محافت از گله گاوها نتیجه جالبی را نشان داده است؛ حیوانات گوشتخوار و شکارچی به دام هایی که پشتشان چشم دارند حمله نمی کنند!
این مطالعه در منطقه اوکاوانگو دلتا در بوتسوانا که قسمتی از آفریقای جنوبی است، انجام شد و در تاریخ هفت اوت در مجله Nature به چاپ رسیده است.
قبل از این راهکارهای دیگری مانند محصور کردن گله ها در فضاهای محدود در شب یا حصار کشیدن دور گله انجام شده بود. اما گویا اینها کافی نیستند، چونکه حصارها مانع حیوانات شکارچی وحشی و گرسنه نمی گردد.
بطور کلی ۱۴ گله شامل ۲۰۶۱ راس گاو در این مطالعه شرکت داده شدند. در این تحقیق چهار ساله، روی پشت ۶۸۳ گاو طرح چشم نقاشی شد که در کل، یک سوم هر گله را شامل می شد.
همین طور یک سوم هر گله با علامت ضربدر علامت گذاری شدند و بقیه گله همانطور که بودند، دست نخورده باقی ماندند.
این مطالعه یک مطالعه طولانی بود و در کل ۴۹ بار نقاشی انجام شد که هر بار ۲۴ روز ماندگاری داشت.
همه گله ها در یک منطقه تغذیه می شدند تا به میزان یکسانی در معرض دید حیوانات شکارچی قرار داشته باشند.
نتایج تعجب آور بود. برای اینکه هیچ یک از گاوهای دارای طرح چشم مورد حمله قرار نگرفتند.
حالا ثابت شده است که مشاهده شکارچی توسط طعمه موجب می شود شکارچی آنرا رها کند و بیخیال حمله شود.
۱۵ گاو از ۸۳۵ گاوی که نقاشی نشده بودند و چهار گاو از ۵۴۳ گاوی که علامت ضربدر داشتند، مورد حمله قرار گرفتند و کشته شدند. در اینجا مشخص شد که بهتر است گاوها حتی اگر کشیدن چشم روی پشت آنها امکان پذیر نیست، علامت گذاری شوند و دست نخورده باقی نمانند.
البته این نتایج مطمئناً برای مدتی پابرجا خواهد بود. با این وجود، ممکنست حیوانات شکارچی به خصوص گربه سانان بزرگ در نهایت به این مساله عادت کنند و باردیگر فارغ از نقاشی ها آغاز به حمله به گاوها کنند.
منبع:

1399/05/22
22:18:27
5.0 / 5
2074
تگهای خبر: تحقیق , شركت , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
گوپا