آزمایش 40 دقیقه ای كووید-19 با ارسال نتایج به تلفن همراه

آزمایش 40 دقیقه ای كووید-19 با ارسال نتایج به تلفن همراه

پژوهشگران آمریكایی، آزمایشی برای تشخیص كووید-۱۹ ابداع نموده اند كه می تواند نتایج را طی ۴۰ دقیقه آماده كند و آنها را در تلفن همراه نمایش دهد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال نیوزتودی، پژوهشگران "دانشگاه ایلینوی در اربانا-شمپین"(UIUC)، نوعی آزمایش سریع برای تشخیص کووید-۱۹ ابداع نموده اند که نتایج را روی تلفن همراه نمایش می دهد. آنها باور دارند که این روش جدید می تواند امکان دسترسی گسترده به آزمایش کارآمد کووید-۱۹ را در مناطقی که فاقد تخصص، زیرساخت و تجهیزات مخصوص آزمایشگاهی هستند، فراهم آورد.
در اختیار داشتن یک آزمایش دقیق، کلید کنترل کروناویروس و کاهش انتقال آن است. روش معروف به "RT-PCR" هم اکنون، بهترین روش آزمایش مبتلا شدن به کووید-۱۹ به حساب می آید. آمریکا، اروپا و آسیا به طور گسترده از آزمایش های RT-PCR استفاده می نمایند. باآنکه این آزمایش های استاندارد، مقیاس پذیری بالایی دارند اما بزرگترین محدودیت آنها این است که برای انجام دادن آنها، تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز است.
این آزمایش برای تقویت ماده ژنتیکی ویروسی، به دمای متفاوتی در هر چرخه نیاز دارد تا دانشمندان بتوانند آنرا تجزیه و تحلیل کنند. این روند باعث می شود که زمان انتظار برای دریافت نتایج، در مناطقی که به زیرساخت و تخصص مورد نیاز دسترسی ندارند، افزایش یابد.
پژوهشگران دانشگاه ایلینوی با در نظر گرفتن این محدودیت ها، یک آزمایش سریع و کم هزینه معروف به "RT-LAMP" ابداع کردند. به قول پژوهشگران، این آزمایش می تواند با کمک یک ابزار دستی خوانش، یک کارتریج سه بعدی و یک تلفن همراه هوشمند، وجود کروناویروس را طی ۴۰ دقیقه تشخیص دهد.

کاهش زمان انتظار
این آزمایش جدید به جای تکیه بر تقویت ماده ژنتیکی ویروس و استفاده از آن در ۳۵ تا ۴۰ چرخه متفاوت، روند ساده تری را به کار می گیرد.
دانشمندان، یک روش آزمایشی معروف به "LAMP" را حدود ۲۰ سال پیش ابداع کردند و آنرا بعنوان یک جایگزین مقرون به صرفه در تقویت DNA به کار گرفتند. آنها هم اکنون از این روش برای تشخیص DNA در سل و مالاریا استفاده می نمایند.
دانشمندان به تازگی روش RT-LAMP را برای تشخیص آران ای در ویروس هایی مانند "HIV" ابداع نموده اند. در این آزمایش، نمونه تا دمای ۱۴۹ درجه فارنهایت گرم می شود تا همه ویروس های موجود در آن فعالیت خویش را آغاز کنند. سپس پژوهشگران، ویروس را تجزیه می کنند تا توالی ژنتیکی نشان دهنده کروناویروس را تشخیص دهند.
گزارش ها نشان می دهند که RT-LAMP، حساسیت کمتری نسبت به آزمایش PCR دارد و نمی تواند وجود ویروس را در سطوح پایین تشخیص دهد.
پژوهشگران به رغم وجود این محدودیت ها، روش RT-LAMP را به کار گرفتند چونکه این روش، به دستگاه های تجاری معروف به "ترموسایکلر" (Thermocycler) که جهت تقویت و تکثیر DNA از آنها استفاده می شود، نیازی ندارد. علاوه بر این، روش RT-LAMP نیازی ندارد که چندین مرحله را برای جذب ویروس پشت سر بگذارد.
در مقاله این پژوهش آمده است: شاید این روش بتواند به تشخیص مقیاس پذیر کووید- ۱۹ بدون احتیاج به زیرساخت ها و منابع آزمایشگاهی کمک نماید و به خصوص در مکان هایی مانند مدارس، مراکز مراقبت از سالمندان و رویدادهای ورزشی به کار برود.
این گروه پژوهشی هم اکنون با شرکتی معروف به "Fast Radius" که در شیکاگو واقع است، همکاری می کنند تا آزمایش خویش را به مرحله تجاری برسانند.
این پژوهش، در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" به چاپ رسید.
منبع:

1399/06/16
22:56:18
5.0 / 5
1494
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
گوپا