میكروب ها پیش از رسیدن اكسیژن به زمین، آرسنیك تنفس می كردند!

میكروب ها پیش از رسیدن اكسیژن به زمین، آرسنیك تنفس می كردند!

گوپا: در صورتیكه اكسیژن تنها حدود 2.4 میلیارد سال پیش بر روی سیاره ما ظاهر شده، حالا مشخص شده است كه میكروب ها قبل از آن با تنفس آرسنیك زندگی می كرده اند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، وقتی به سیاره زمین فکر می نماییم، نمی توانیم آنرا بدون اکسیژن تصور نماییم. با این وجود سیاره ما همیشه این قدر میهمان نواز نبوده و اکسیژن فقط حدود 2.4 میلیارد سال پیش بر روی آن ظاهر شده است.
مطالعه اخیر توسط پژوهشگران دانشگاه "کنتیکات"(Connecticut) انجام شده و توضیح داده است که پیش از روزهایی که اکسیژن بر روی زمین پدیدار شود، میکروب های زمین به لطف آرسنیک زنده مانده اند. یعنی همان ماده ای که طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی(WHO) می تواند موجب سرطان شود و در اثر استفاده طولانی مدت سمی باشد.
چرخه اکسیژن که گیاهان و بعضی از میکروب ها از آن استفاده می نمایند، آب، نور خورشید و دی اکسید کربن را می گیرد و سپس آنها را به کربوهیدرات ها و اکسیژن تبدیل می کند. این موجودات توسط موجودات دیگری که برای تنفس به اکسیژن نیاز دارند، مصرف می شوند و این چرخه ادامه می یابد.
اما همانطور که این مطالعه اشاره می کند، زمین نیمی از عمر خودرا فاقد اکسیژن بوده است. بدین سبب این موجودات چگونه زنده مانده اند؟
"پیتر ویشر" سرپرست این مطالعه و استاد علوم دریایی و علوم زمین دانشگاه "کنتیکات" تصمیم گرفتند که به این پرسش پاسخ دهند.
چندین نظریه در مورد چگونگی ادامه زندگی بر روی زمین در ایام پیش از دسترسی به اکسیژن وجود دارد، اما هیچکدام "ویشر" را متقاعد نکرد.
آرسنیک از سال 2008 در لیست مواد بالقوه برای این پدیده وارد شد و در سال 2014 "ویشر" و همکارانش شواهد بیشتری از فتوسنتز مبتنی بر آرسنیک کشف کردند.
آنها یک بستر میکروبی فعال در صحرای آتاکاما در شمال شیلی پیدا کردند که دستیابی به موفقیت مهمی محسوب می شد، چونکه این میکروب ها در جایی که به سبب شرایط خشن آب و هوایی و حضور اشعه ماوراء بنفش، کاملاً فاقد اکسیژن است، ساکن هستند. جایی که مکان ایده آلی برای مقایسه با شرایط روزهای اولیه زمین است.
"ویشر" اظهار داشت: حدود 35 سال است که روی بسترهای میکروبی کار می کنم و این تنها سیستم روی زمین است که می توانم یک اجتماع میکروبی پیدا کنم که در غیاب اکسیژن کاملا کار می کند.
فقط در زمین نیست که از این نوع تجهیزات برای انجام چنین تحقیقاتی استفاده می شود. "ویشر" اشاره کرد که مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) از ابزاری مشابه در سیاره سرخ برای جستجوی زندگی میکروبی در مریخ استفاده خواهدنمود.
این مطالعه در مجله Nature Communications Earth & Environmenton Tuesday انتشار یافته است.
منبع:

1399/07/04
20:32:14
5.0 / 5
1302
تگهای خبر: تحقیق , دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
گوپا