نشانگرهای ژنتیكی كه به درمان بهتر سرطان پروستات كمك می كنند

نشانگرهای ژنتیكی كه به درمان بهتر سرطان پروستات كمك می كنند

گوپا: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود توانستند انواعی از نشانگرهای ژنتیكی را تشخیص دهند كه می توانند به درمان شخصی سازی شده سرطان پروستات كمك كنند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "دانشگاه راتگرز"(Rutgers University)، نشانگرهای ژنتیکی جدیدی را در بدن انسان کشف کرده اند که با یکدیگر همکاری می کنند تا به متاستاز سرطان پروستات منجر شوند.
پژوهشگران در این پروژه، سلول های سرطان پروستات را در انسان ها و موش ها مورد بررسی قرار دادند و همکاری گسترده ای را میان ۱۶ ژن مشاهده نمودند که به متاستاز سرطان منجر می شود و چالش های درمانی را پدید می آورد.
این نشانگرهای ژنتیکی می توانند به پیش بینی این مساله کمک کنند که آیا احتمال متاستاز در یک بیمار مبتلا به سرطان پروستات، بالا است یا خیر.
سرطان پروستات، دومین دلیل مهم مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان آمریکایی محسوب می شود. درمان های کنونی این سرطان همیشه موثر نیستند و این امکان نیز وجود ندارد که خطر مبتلاشدن به مرحله پیشرفته بیماری را پیش بینی نمود.
"آنتونینا میتروفانوا"(Antonina Mitrofanova)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: افرادی که سرطان پروستات در آنها تشخیص داده می شود، باید برای کشف این نشانگرها مورد بررسی قرار بگیرند تا خطر متاستاز سرطان در آنها تشخیص داده شود و مورد درمان شخصی سازی شده قرار بگیرند. نتایج پژوهش ما نشان میدهد که این نشانگرها می توانند با تشخیص بموقع، به درمان شخصی سازی شده کمک کنند و به نتایج بهتری ختم شوند.
پژوهشگران باور دارند که بررسی این نشانگرهای ژنتیکی می تواند پیش بینی نماید که کدام یک از بیماران نسبت به درمان واکنش مثبتی ندارند و به متاستاز گرفتار می شوند.
هدف پژوهشگران این است که با بهره گیری از این روش، درمان ها و ابزارهای تشخیصی جدیدی را عرضه کنند.
این پژوهش، در مجله "Nature Cancer" به چاپ رسید.
منبع:

1399/07/29
20:28:49
5.0 / 5
1132
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گوپا