علت لخته شدن خون بیماران مبتلا به كووید-۱۹ كشف شد

علت لخته شدن خون بیماران مبتلا به كووید-۱۹ كشف شد

گوپا: دانشمندان ˮدانشگاه میشیگانˮ(University of Michigan) آمریكا در مطالعه اخیرشان علت لخته شدن خون در بیماران مبتلا به كووید-19 را شناسایی نمودند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در معرض خطر ترومبوس شریانی و انسداد سیاهرگی هستند. لطمه شناسی بافتی ریه غالباً انسدادهای مبتنی بر فیبرین را در رگ های خونی کوچک بیمارانی که به سبب این بیماری جان خودرا از دست می دهند، نشان میدهد.
حالا دانشمندان دانشگاه میشیگان مشخص کرده اند که چه چیزی ممکنست موجب به وجود آمدن چنین شرایطی در بیش از نیمی از بیماران مبتلا به این بیماری شود. دانشمندان بتازگی موفق به شناسایی آنتی بادی خودایمنی در خون شده اند که به سلول ها حمله می کند و موجب ایجاد لخته خون در عروق، رگ ها و رگ های بسیارکوچک(میکروسکوپی) می شود.
در بیماری کووید-۱۹ لخته های خون بسیار کوچک ممکنست جریان خون در ریه ها را محدود کرده و موجب اختلال در تبادل اکسیژن شود.
"یوگن کانتی"(Yogen Kanthi) استادیار دانشکده پزشکی قلب و عروق دانشگاه میشیگان اظهار داشت: جدا از این ویروس کرونا جدید، این آنتی بادی های لخته ساز بطور معمول در بیمارانی دیده می شود که به بیماری خود ایمنی سندرم آنتی فسفولیپید مبتلا هستند و مشاهده ارتباط بین آنتی بادی های خودایمنی و کووید-۱۹ برایمان غیر منتظره بود.
در بیماران مبتلا به کووید-۱۹، ما همچنان شاهد یک چرخه پیشرونده و خود تقویت کننده التهاب و لخته شدن خون در بدن هستیم. حالا در حال یادگیری هستیم که چگونه آنتی بادی های خودایمنی می توانند مقصر این لخته شدن و التهاب که موجب می شود حال افراد مبتلا به کووید-۱۹ بسیار وخیم تر شود، باشند.
در این مطالعه، دانشمندان دریافتند در بدن حدود نیمی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که وضعیت آنها بسیار وخیم بود، تلفیقی از سطح بالایی از آنتی بادی های خطرناک و نوتروفیل های فوق فعال شده وجود دارد که این مساله سبب تخریب و از بین رفتن گلبول های سفید آنها می شود.
طی این مطالعه دانشمندان نوتروفیل های تخریب شده و آنتی بادی های کووید-۱۹ را با هم در موش ها بررسی کردند. آنها می خواستند تعیین کنند که آیا این ترکیب خطرناک به سبب لخته شدن خون رخ می دهد یا خیر.
کانتی اظهار داشت: آنتی بادی های بیماران مبتلا به عفونت فعال کووید-۱۹ میزان قابل توجهی از لخته شدن خون در حیوانات را به وجود آورده است که این از بدترین لخته هایی است که تا حالا دیده ایم. ما مکانیسم جدیدی را کشف کرده ایم که در آن نشان میدهد کدام بیماران مبتلا به کووید-۱۹ ممکنست گرفتار لخته شدن خون شوند.
گرچه این یافته ها هنوز برای آزمایش بالینی آماده نیستند، اما این یافته ها دیدگاه جدیدی را در تحقیقات مربوط به لخته شدن خون و ایجاد التهاب شدید در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ ارائه می دهد.
کانتی و همکارانش حالا می خواهند بدانند که آیا بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که در شرایط وخیمی قرار دارند و دارای مقادیر بالای این آنتی بادی ها در بدنشان هستند آیا در صورت مسدود یا خارج شدن اینها حالشان بهتر خواهد شد یا خیر.
منبع:

1399/08/14
16:04:25
5.0 / 5
967
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گوپا