كاسه صبر افراد دست سروتونین است

كاسه صبر افراد دست سروتونین است

گوپا: پژوهشگران ˮموسسه تحصیلات تكمیلی علوم و فناوری اوكیناواˮ(Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University) ژاپن در مطالعه اخیرشان نشان داده اند كه صبر باتوجه به سطح هورمون ˮسروتونینˮ( serotonin) در مغز تعیین می شود و سطح این هورمون می تواند در واكنش فرد(صبوری یا عجولانه رفتار كردن در قبال كاری) موثر باشد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان ژاپنی دریافتند که تحریک مصنوعی ترشح این هورمون در موش ها سبب می شود این جوندگان هنگام انجام آزمایش برای دریافت غذا در آزمایشات آزمایشگاهی صبورتر شوند.
علاوه بر این پژوهشگران دریافتند که دو ناحیه مختلف مغز مسئول ارزیابی جداگانه مزایای انتظار صبورانه برای پاداش هستند. این یافته ها ممکنست به توسعه داروهای ضد افسردگی جدید که سطح سروتونین را در انسان تعدیل می کنند و مناطق خاصی از مغز را مورد هدف قرار می دهد، کمک نماید.
"کاتسوهیکو میازاکی"(Katsuhiko Miyazaki) متخصص مغز و اعصاب این مطالعه با کمک همکارانش، موش های خاص اصلاح شده دارای نورون های حساس به نور را هنگام تحریک سروتونین آزاد می کنند، مورد بررسی قرار می دهند.
در مطالعه قبلی پژوهشگران موش ها را آموزش داده بودند تا یک وظیفه انتظار بنام "فشار با بینی"(nose poke) را انجام دهند و طی آن می بایست دهان خودرا تا زمان تحویل مواد غذایی در داخل سوراخ نگه می داشتند.
در سه چهارم آزمایش ها، به موش ها برای انجام این عمل پاداش داده شد اما در آزمایش های باقی مانده، دانشمندان هیچ غذایی برای آنها تهیه نکردند.
پژوهشگران دریافتند که ترشح سروتونین در منطقه ای از مغز به نام "هسته رافه پشتی"(dorsal raphe nucleus) موجب افزایش زمانی می شود که موش ها با خوشی منتظر غذا می شوند و احتمال دریافت پاداش نیز زیاد می شود اما زمان این کار نامشخص است. هسته رافه پشتی مغز مرکز اصلی نورون های آزاد کننده سروتونین است و حاوی سلول های عصبی است که به مناطق دیگر مغز می رسند.
دکتر میازاکی اظهار داشت: سروتونین یکی از مشهورترین تنظیم کننده های عصبی در رفتار است که به تنظیم خلق و خو، چرخه های خواب-بیداری و اشتها کمک می نماید. تحقیقات ما نشان میدهد که انتشار این پیام رسان شیمیایی در تقویت صبر نیز نقش مهمی دارد.
این تیم همین طور تأثیر آزاد سازی سروتونین را در مناطق مختلف مغز موش ها بررسی کرد و بر روی این مساله که کدام قسمت از مغز که منجر به افزایش رفتارهای عجولانه می شود تمرکز کرد. آنها دریافتند مسئول این امر دو قسمت از لوب فرونتال به نام "قشر اوربیتوفرونتال"(orbitofrontal cortex) و "قشر پیش پیشانی میانی"(medial prefrontal cortex) است. پژوهشگران دریافتند که ترشح سروتونین در قشر اوربیتوفرونتال به همان اندازه آزادسازی آن هورمون در هسته رافه پشتی در تقویت صبر موثر است.
درک چگونگی عملکرد مناطق مختلف مغز تحت تأثیر سروتونین می تواند به بهبود توسعه داروهای "بازدارنده بازجذب سروتونین"(SSRIs) کمک نماید. مهارکننده های بازجذب سروتونین با نام مخفف اس اس آرآی ها(SSRIs) دسته ای از داروهای ضد افسردگی هستند که برای درمان افسردگی و بعضی از انواع اختلالات اضطرابی و اختلالات شخصیتی کاربرد دارند.
یافته های این مطالعه در مجله "Science Advances" منتشر گردید.
منبع:

1399/09/09
12:11:58
5.0 / 5
1131
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گوپا