دانشمندان می گویند با اكسیژن درمانی سلول ها را ۲۵ سال جوان كرده اند

دانشمندان می گویند با اكسیژن درمانی سلول ها را ۲۵ سال جوان كرده اند

به گزارش گوپا دانشمندان ادعا می كنند كه با موفقیت روند پیری بیولوژیكی را در گروهی از افراد مسن معكوس كرده و بدن آنها را در سطح سلولی ۲۵ سال جوان كرده اند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از ایندی‍پندنت، در تحقیقات اولیه محققان دانشگاه "تل آویو" و "مرکز پزشکی شمیر" از نوعی اکسیژن درمانی برای معکوس کردن دو شاخص کلیدی پیری بیولوژیکی استفاده کردند: طول تلومر و تجمع سلول های پیر.
هرچه بدن انسان پیرتر می شود، تلومرها که پایانه های محافظتی در انتهای کروموزوم ها هستند کوتاه تر می شوند و سلول های پیر بدون کاربرد افزایش می یابند.
یک کارآزمایی بالینی که با حضور ۳۵ فرد بالای ۶۴ سال انجام شد تا مشخص شود آیا روشی به نام اکسیژن درمانی پرفشار(Hyperbaric Oxygen Therapy) می تواند از پشرفت روند این دو مشخصه کهولت سن جلوگیری کند یا خیر.
این افراد به مدت ۳ ماه، پنج روز در هفته برای ۹۰ دقیقه در یک محفظه تحت فشار قرار گرفتند و به آنها اکسیژن خالص داده شد. در انتها آزمایش، دانشمندان گزارش دادند که طول تلومرهای شرکت کنندگان به صورت متوسط ۲۰ درصد افزایش یافته، در حالیکه سلول های پیری آنها تا ۳۷ درصد کاهش داشته است و این میزان مشابه زمانی است که این افراد ۲۵ سال جوانتر بوده اند.
شای افراطی، استاد دانشکده پزشکی و علوم اعصاب در دانشگاه تل آویو اظهار داشت: از آنجائیکه کوتاه شدن تلومرها را "جام مقدس" در زیست شناسی پیری می دانند به این معنا که دستیابی به آن بسیار حائز اهمیت می باشد، خیلی از مداخلات دارویی و زیست محیطی به امید امکان افزایش طول تلومرها به صورت گسترده ای مورد بررسی قرار گرفته اند.
وی اضافه کرد: فزایش قابل توجه طول تلومرها در طول انجام اکسیژن درمانی و بعد از آن جامعه علمی را به درک بنیان جدیدی می رساند که در واقع، میتوان فرایند ی پیری را در سطح پایه سلولی-بیولوژیکی مورد هدف قرار داد و معکوس کرد.


این آخرین مورد از سری درمان های بنیادی ضد پیری و کوشش برای افزایش امید به زندگی، جوان تر به نظر رسیدن و ایجاد احساس جوانی در افراد است.
ایده این دانشمندان این است که پیری یک بیماریست و مانند دیگر بیماری ها می توان آنرا درمان کرد.
در سال ۲۰۱۵ رئیس یک شرکت بیوتکنولوژی بعنوان نخستین نفر برای انجام یک ژن درمانی جدید داوطلب شد. این مورد بسیار خبر ساز شد او ادعا کرد که می تواند برای مقابله با ضعف عضلات و سایر بیماری های در ارتباط با افزایش سن، تغییرات دائمی در DNA خود دهد.
لیز پریش(Liz Parrish) مدیر اجرایی شرکت بیوویوا(BioViva)، که این آزمایش تجربی و دارویی را انجام داده بود مورد انتقاد دانشمندان قرار گرفت. اما او ادعا می کند که طول تلومرهایش در طول پنج سال افزایش یافته و اخیراً هم ادعا کرده است که مرگ تصمیمی اختیاری است.
در جریان این آزمایش جدید، شرکت کنندگان شیوه زندگی خاصی نداشتند و تحت تأثیر هیچ گونه رژیم غذایی و دارویی قرار نگرفتند، در حالیکه قبلا مشخص شده بود که این موارد تا حدودی بر روی سن بیولوژیکی تأثیر می گذارند.
گمان می رود که این اثرات ناشی از قرار گرفتن در محفظه فشار است که سبب ایجاد حالت هیپروکسی(hyperoxia) به معنای ورود مقادیر بسیار زیادی اکسیژن به خون می شود و در نتیجه این عمل سبب بازسازی سلول ها خواهد شد.
دکتر امیر هادانی(Amir Hadanny)، یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: تابحال کار هایی چون اصلاح روش زندگی و ورزش می توانست تأثیر کمی در روند کوتاه تر شدن تلومرها بگذارد. با این وجود، آنچه در مطالعه ما قابل توجه است، این است که فقط در سه ماه درمان، ما توانستیم چنین تأثیر قابل توجهی بر افزایش طول تلومر بگذاریم. تاثیری بسیار سریع تر از هر یک از روش های قبلی مانند اصلاح شیوه زندگی.
انتهای ‍پیاممنبع:

1399/09/12
23:29:58
5.0 / 5
1074
تگهای خبر: آزمایش , تحقیق , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گوپا