رئیس جهاد دانشگاهی خبر داد:

تولید محصولات پیشرفته و نوین برای درمان زخم های مزمن

تولید محصولات پیشرفته و نوین برای درمان زخم های مزمن

گوپا: رئیس جهاددانشگاهی از تولید محصولات پیشرفته در درمان زخم های نوین توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی آگاهی داد.به گزارش گوپا به نقل از مهر، دکتر حمیدرضا طیبی در این مراسم با اشاره به اینکه انسان سالم توسعه یافته زیرساخت اصلی پیشرفت و توسعه است، اظهار داشت: توسعه علمی و فناورانه در حوزه پزشکی از زمینه های مهم فعالیت جهاد بوده و خوشبختانه نقش غیرقابل انکاری در توسعه خدمات علوم تولیدمثل و درمان ناباروری، سرطان و خصوصاً سرطان سینه، طب بازساختی و ترمیمی و زخم های مزمن در سطح ملی و بین المللی داشته است.
رئیس جهاددانشگاهی اظهار نمود: به سبب انجام کارهای موفق فناورانه در حوزه های فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم انسانی و اجتماعی، جهاددانشگاهی موفق به انجام کارهای بین رشته ای مهمی در حوزه های مختلف و خصوصاً کمک به ارتقاء خدمات پزشکی در درمان بیماران شده است.
طیبی با اشاره به اینکه در حوزه زخم های مزمن، یکی از نیازهای جامعه ما محصولات پیشرفته و نوین در درمان زخم های مزمن شامل زخم پوش ها و پوست های جایگزین است، عنوان کرد: در سالهای اخیر به سبب تحریم های ظالمانه شاهد آن بودیم که خیلی از بیماران ما به سبب کمبود بعضی از این محصولات گرفتار مشکل شدند، بنا بر این جهاددانشگاهی در قالب طرح های فناورانه با محوریت پژوهشکده فناوری های زخم و ترمیم بافت و همکاری سایر بخش های فنی و مهندسی، تولید این محصول را از سالهای گذشته در دستور کار قرار داده که مراحل تولید آزمایشگاهی آن به انتها رسیده است و با سپری کردن فاز تایید بالینی و ستاندن مجوزهای لازم این محصولات در دسترس مبتلایان به زخم های مزمن قرار خواهد گرفت.
وی بابیان اینکه کرونا با وجود همه مصیبت ها و آلامی که بر بشر وارد کرده، استفاده از فضای مجازی را به یک اجبار و فرصت تبدیل کرد اضافه کرد: این مساله برای جامعه علمی کشورمان که انتقال تجارب علمی و فناورانه را یک ضرورت برای بیان توانمندی های خود و استفاده از تجارب موفق دیگران می داند و تحریم ها این فرصت را در رابطه با حضور و استفاده از دانشمندان خارجی گرفته بود، هم فرصت حضور آنها را فراهم نموده است و هم این فرصت را فراهم نموده که متخصصان بیشتری بتوانند از مزایای این کنفرانس ها استفاده کنند.
لزوم توجه به کاهش هزینه های درمان زخم های مزمن
دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ارتباطی مجازی در مراسم افتتاحیه این کنگره بابیان اینکه در درمان بیماران زخم های مزمن تخصص گرایی و فوق تخصص گرایی اشتباه فاحشی است، اظهار داشت: در راه تولید محصولات برای درمان بیماران باید به توان تولید داخلی اتکا نماییم تا هزینه های درمان کاهش پیدا کنند تا بیماران مجبور نشوند به سبب هزینه های بالا از درمان اجتناب کنند یا درمان مناسب را دریافت نکنند.
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار نمود: از جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران تشکر می کنم که اقدامات مختلفی در حوزه سلامت خصوصاً در پژوهش و با تأسیس پژوهشکده زخم و ترمیم بافت کمک شایانی به این مساله مهم در کشور کرده است.
حریرچی به شیوع زخم های مزمن در کشور اشاره و بیان کرد: زخم های مزمن خصوصاً زخم های مزمن دیابتی که شیوع قابل توجهی دارند و زخم های مزمنی که ناشی از انواع درمان های مختلف سرطان خصوصاً رادیوتراپی حاصل می شود، می تواند تأثیر به سزایی در کیفیت زندگی افراد مبتلا بگذارد و حتی گاهی از خود سرطان و بیماری دیابت تأثیر بیشتری در فعالیت شغلی یا اجتماعی یا خصوصاً کیفیت زندگی دارد.
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و آگاهی بخشی به دو گروه در رابطه با زخم های مزمن را ضروری دانست و اظهار داشت: مهم ترین اقدامی که لازم است دراین زمینه انجام دهیم، آگاهی بخشی و آموزش مناسب به دو گروه است، یک گروه بیماران و حمایت کنندگان خانوادگی و فامیلی بیماران هستند، با آموزش به این گروه می توانیم از شیوع زخم های مزمن پیشگیری نماییم یا از پیشرفت این زخم ها به مراحل بالاتر جلوگیری نماییم. گروه دوم درمانگران ازجمله پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان هستند که گاهی حتی ممکنست در تشخیص و اهمیت این زخم ها و ضرورت شروع درمان اولیه و انجام درمان مناسب آگاهی لازم را نداشته باشند و آموزش لازم به آنان داده نشده باشد. باید اهمیت این زخم ها و راه های پیشگیری را تبیین کرده و آموزش داد که بهترین راه این اقدام بوسیله شبکه بهداشتی و درمانی کشور است.
حریرچی با تاکید بر اینکه این اشتباه فاحشی است که گمان نماییم برای درمان هر بیماری باید به متخصص یا فوق تخصص آن بیماری مراجعه شود و بواسطه این اشتباه بیماران شهرهای کوچک و روستاها را به این افراد ارجاع داده شوند اضافه کرد: اگر می خواهیم به مردم خدمت نماییم و موضوع زخم را حل نماییم بهترین راه این است که در شبکه ای که در گستره وسیع ایران نفوذ دارد به صورت مرحله ای به بهورزان، پزشکان عمومی، متخصصین و غیره آموزش های لازم دهیم تا همین افراد به درمان بیماران بپردازند، پس ازآن اگر بیماری شرایط پیچیده ای داشت برای درمان به متخصصان آن حوزه ارجاع داده شوند.
حریرچی بابیان اینکه پانسمان های نوین تأثیر به سزایی در درمان زخم های مزمن دارند، اظهار داشت: باید به توان تولید داخلی اتکا نماییم تا هزینه های درمان کاهش یابند. مطمئن باشید خیلی از خانواده ها و بیمه گران، توان پرداخت هزینه هایی که امروز مطرح است را ندارند و همین مساله موجب اختلاف طبقاتی در دریافت درمان می شود بنا بر این در این راه حتما به تولید داخل اتکا کنید و پیگیر باشید که بتوانید بر طبق تولید داخل و نیم نگاهی به بازارهای منطقه که تولید داخل را مقرون به صرفه می کند اقدام کنید تا به بیمار و کشور هزینه زیادی تحمیل نشود.


منبع:

1399/09/13
12:30:00
5.0 / 5
1083
تگهای خبر: آزمایش , بازار , پوست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
گوپا