كشف عامل مهم گسترش سرطان به مغز

كشف عامل مهم گسترش سرطان به مغز

گوپا: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی توانستند ژنی را کشف کنند که یکی از عوامل کلیدی گسترش سرطان به مغز است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، سالانه حدودا حدود ۲۰۰ هزار بیمار مبتلا به سرطان، به متاستاز مغزی مبتلا می شوند؛ با این حال، گزینه های درمانی کمی وجود دارند چونکه مکانیسم هایی که باعث می شوند سرطان به مغز برسد، هنوز نامشخص هستند. پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی نشان داده اند ژن معروف به "YTHDF3" که درک ضعیفی در مورد آن وجود دارد، نقش قابل توجهی در این روند بازی می کند.
"سویون هوانگ" (Suyan Huang)، پژوهشگر ارشد این پروژه، به خاطر کارش در مدل سازی گسترش سرطان به مغز معروف است. جدید ترین یافته های وی نشان می دهند که بیان ژن YTHDF3، با متاستاز سرطان مغز و نتایج ضعیف بقای بیماران مبتلا به سرطان مغز در ارتباطست. پژوهشگران در این پروژه نشان دادند که ژن YTHDF3 در روند متاستاز سرطان مغز، برای چندین مرحله مورد نیاز است.
هوانگ اظهار داشت: شاید این پژوهش بتواند نشانگری را برای کمک به پزشکان در تشخیص متاستازهای زودهنگام فراهم آورد و همچنین، هدفی را در تولید داروهای جدید برای پیشگیری و درمان متاستازهای مغزی عرضه نماید.
هوانگ و گروهش دریافتند که متاستاز مغزی ناشی از سرطان پستان، تعداد رونوشت های ژن YTHDF3 را در مقایسه با تومورهای ابتدایی پستان بالا می برد. تعداد رونوشت های یک ژن، به تعداد دفعات ظاهر شدن آن در ژنوم بازمی گردد. رونوشت های اضافی YTHDF3 در DNA تومور متاستاز یافته نشان می دهند که جهش ها هنگامی رخ می دهند که سلول های سرطانی تکثیر می شوند و گسترش می یابند.
پژوهشگران با استفاده از روش های متنوع، ژن را توصیف کردند تا تصویر جامعی از نحوه تسهیل فرآیندهای اصلی متاستاز سرطان مغز توسط آن عرضه کنند که به واسطه نقش ژن در تولید پروتئین های گوناگون که با ریزمحیط مغز در تعامل هستند، صورت می گیرد.
پژوهشگران به واسطه این آزمایش ها دریافتند که ژن YTHDF3، به بیان برخی از ژن های شناخته شده همچون "ST6GALNAC5"، "GJA1"، "EGFR" و "VEGFA" منجر می شود که در بروز سرطان موثر هستند. موش های فاقد YTHDF3 را آزمایش ها، بقا و مقاومت بلندمدتی را نسبت به متاستاز مغزی نشان دادند.
هوانگ اظهار داشت: حالا که ما نشان داده ایم این ژن تا چه اندازه برای توسعه متاستازهای مغزی حیاتی می باشد، می خواهیم روی تولید داروهایی کار نماییم که بتوانند عملکرد آنرا مهار کنند. این یک نیاز فوری است و ما امیدواریم که این پژوهش ها نهایتا به نجات جان انسان ها کمک کنند.
این پژوهش، در مجله "Cancer Cell" به چاپ رسید.
منبع:

1399/09/20
12:48:30
5.0 / 5
807
تگهای خبر: آزمایش , آینده , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گوپا