ساخت یك مزرعه عمودی در دانمارك با توان تامین همه نیاز سبزیجات كشور

ساخت یك مزرعه عمودی در دانمارك با توان تامین همه نیاز سبزیجات كشور

گوپا: یک مزرعه عمودی در دانمارک که از انرژی بادی برای تامین نیروی مورد نیاز خود بهره خواهد برد، قادر خواهد بود محصولات خودرا با آب کم و بدون نیاز به استفاده از هرگونه سموم دفع آفات پرورش دهد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک مزرعه سرپوشیده عمودی جدید که در حومه شهر کپنهاگ دانمارک در حال ساخت است، به زودی سالانه ۱۰۰۰ تن سبزیجات تولید خواهدنمود.
این مزرعه با همکاری میان شرکت استارتاپی دانمارکی موسوم به "نوردیک هاروست"(Nordic Harvest) و شرکت فناوری تایوانی "یس هلث گروپ"(YesHealth Group) که این امکان را فراهم می آورد که افراد در طول زمستان، محصولات زراعی را داخل خانه خود رشد دهند تا کشور نیازی به واردات آنها نداشته باشد، در حال توسعه است.
شرکت دانمارکی می گوید که این مزرعه عمودی که هر کدام برابر با مساحت ۲۰ زمین فوتبال وسعت خواهند داشت، می توانند کل تقاضای سبزیجات دانمارک را تامین کنند.
فناوری این مزرعه عمودی توسط شرکت تایوانی تامین می شود که دهه گذشته را به توسعه فناوری های مزارع عمودی مختص کرده است. این شرکت بزرگترین مزرعه عمودی را در تایوان و همین طور بزرگترین مزرعه عمودی چین را که غذای رایگان کارمندان یک شرکت را تامین می کند، ساخته است.
در این مزرعه عمودی جدید، از فناوری کشت "هیدروپونیک"(hydroponics) استفاده خواهد شد که فناوری مورد استفاده در بیشتر مزارع سرپوشیده یا گلخانه ها است. این فناوری اجازه می دهد تا محصولات با آب کم رشد کنند و نیازی به استفاده از هیچ نوع سموم دفع آفات نیست.
کشت هیدروپونیک یا "آب کشت"، شیوه کشت گیاه بدون خاک است. در این نوع کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه گیری کرده و بجای خاک با بهره گیری از آبی که به گیاه داده می شود با افزودن عناصر ریزمغذی و درشت مغذی و نگه داشتن گیاه توسط مواد نگهدارنده بی اثر مانند "پرلیت" عملاً نیاز به خاک منتفی می شود. آب کشت، روشی است که نسبت به راهکارهای سنتی در کشاورزی مزیت های زیادی دارد. این پروسه به آب کمتری نیاز داشته، کاملاً استریل است و بازدهی بیشتری نیز دارد.
مساحت مزرعه جدید در دانمارک، بیش از ۶۹ هزار متر مربع خواهد بود و فقط با انرژی باد کار می کند. از آنجائیکه خیلی از قسمت های این مزرعه خودکار است، هزینه های نیروی کار برای صاحبان آن نیز کم است.
شرکت تایوانی که چراغ های ال ای دی مخصوص خودرا نیز ساخته تا ضمن مصرف برق کمتر، به همان اندازه کارآمد باشند، با نصب آنها در این مزرعه تقاضای برق را می کاهد. این شرکت می گوید که قیمت محصولات این مزرعه که سبزیجات ارگانیک خواهد بود، با توسعه فناوری های این مزرعه کاهش خواهد یافت.
این شرکت تایوانی می خواهد سال آینده در سراسر جهان همچون دیگر کشورهای اروپایی و همین طور سنگاپور، فیلیپین، امارات، عربستان سعودی و آفریقای جنوبی گسترش یابد.
منبع:

1399/09/26
13:31:59
5.0 / 5
706
تگهای خبر: آینده , تولید , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
گوپا