دانشمندان اعلام كردند

واكسن كووید-19 در افراد آلوده به مواد شیمیایی تاثیر كمتری دارد

واكسن كووید-19 در افراد آلوده به مواد شیمیایی تاثیر كمتری دارد

گوپا: خراسان رضوی واکسن کووید-19 در افرادی که دارای مقادیر زیادی از ترکیبات پرفلورین (PFAS) در خون هستند، تاثیر کمتری دارد.


به نقل از نیوز، لیندا بیرنبام، سم شناس و مدیر سابق انستیتوی ملی علوم بهداشت محیط ایالات متحده اظهار داشت: مشخص شده است که میزان بالای قرار گرفتن در معرض PFAS با خیلی از عوارض جانبی سلامتی همچون اختلالات سیستم ایمنی بدن مرتبط می باشد. این بدان معناست که افرادی که سطح بالایی از PFAS در خون دارند پاسخ ضعیف تری به واکسن کووید-۱۹ داشته و آنتی بادی های کمتری در مقابل واکسن ایجاد می کنند.
بیرنبام اظهار داشت: «اینگونه نیست که شما پاسخی دریافت نخواهید کرد، اما ممکنست میزان حفاظت شما در مقابل ویروس کم باشد.»
دانشمندان تاکید نمودند که هم اکنون افراد باید دو دوز واکسن دریافت نمایند، پس از این دوز، افراد می توانند برای تعیین سطح آنتی بادی آزمایش شوند. بیرنبام اضافه کرد: اگر این سطح پایین باشد، تقویت کننده سوم نیز لازم است.
بیش از ۵۰۰۰ نوع PFAS وجود دارد که همه آنها توسط صنعت تولید می شوند. این ترکیبات که بعنوان «مواد شیمیایی پایدار» شناخته می شوند (زیرا در محیط تجزیه نمی شوند) در سراسر جهان در آب شرب، آب های سطحی و خون انسان یافت می شوند. منابع بی شماری ازجمله بسته بندی فست فود، محصولات مراقبت شخصی، مواد آرایشی، فرش، پارچه های ضد آب، کف اطفاء حریق و موارد دیگر حاوی این مواد است.
علاوه بر اختلالات ایمنی، PFAS با نرخ بالاتر بیماری تیروئید، سرطان، چاقی، دیابت نوع دو و همین طور لطمه به مغز و اختلالات تولید مثل مرتبط هستند.
تاکنون نتایج تحقیقات مشخص کرده است، افرادی که سطح خون PFAS بالای ۲۲.۵ قطعه در هر میلیارد دارند، مشکلات سلامتی بیشتری نسبت به افرادی که کمتر در معرض این مواد قرار دارند، همچون پاسخ ایمنی را تجربه خواهند کرد.


جیمی دوویت، سم شناس و دانشیار دانشگاه کارولینای شرقی که تحقیقات گسترده در مورد این ترکیبات و سلامت انسان انجام داده است، اظهار داشت: «این بدان معنا نیست که همه آنها بیمار خواهند شد، اما آنان بیشتر در معرض خطر قرار دارند.»
سطح متوسط این مواد در خون در جمعیت ایالات متحده پنج قسمت در میلیارد است. با این وجود، ساکنان برخی مناطق، میزان بالاتر از حد متوسط ملی در خون دارند.
مطالعه ای در مورد مبتلایان به کووید-۱۹ در دانمارک نشان داد، افرادی که سطح بالاتری از نوعی ترکیب پرفلورین (PFBA) در خون خود دارند، واکنش ویروسی شدیدتر و همین طور میزان مرگ ومیر بالاتری را تجربه می کنند.
دیویت اظهار داشت: «این خطر واقعی است؛ ما می خواهیم مردم واکسینه شوند و برای سیستم ایمنی بدن خود ابزاری اضافی برای مبارزه فراهم آورند.»
در زمان ریاست جمهوری ترامپ، مدیریت EPA هرگونه مقررات مدلول دار درباره این ترکیبات را به تاخیر انداخته است. اما ملانی بنش، وکیل قانونگذاری در کارگروه محیط زیست اظهار داشت که دولت بایدن PFAS را در طرح عدالت محیطی خود گنجانده است.
این طرح شامل تنظیم PFAS طبق قانون Superfund است که ترکیبات را بعنوان مواد خطرناک برچسب گذاری می کند. این امر مستلزم این است که صنعت انتشار مواد شیمیایی را گزارش کند و به سازمان حفاظت محیط زیست اجازه دهد از متخلفان شکایت کرده و آنها را مسئول پاکسازی کنند.
دولت بایدن همین طور گفته است که استاندارد قابل اجرای قانونی برای PFAS در آب شرب تعیین می کند. هم اکنون، سازمان حفاظت محیط زیست فقط یک سفارش مشاوره بهداشتی برای ۷۰ قسمت در تریلیون آب شرب تعیین کرده است، سطحی که چندین ایالت، مانند نیوهمپشایر، آنرا نپذیرفته است.
منبع:

1399/09/30
14:07:21
5.0 / 5
626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
گوپا