موشك استارشیپ SN۹ به سكوی پرتاب منتقل شد

موشك استارشیپ SN۹ به سكوی پرتاب منتقل شد

گوپا: تازه ترین نسخه از موشک در حال توسعه ˮاستارشیپˮ موسوم به ˮSN9ˮ متعلق به شرکت ˮاسپیس ایکسˮ برای انجام آزمایشات به سکوی پرتاب منتقل شده است و احتمال این می رود که این موشک در همین مدت اندک باقی مانده از سال 2020 پرتاب شود.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پایگاه "بوکا چیکا" در تگزاس در حال آماده شدن برای پرتاب بعدی شرکت "اسپیس ایکس" است و بر اساس گزارش ناسا، موشک "استارشیپ SN۹ " روز گذشته حرکت خود به سمت محل پرتاب را آغاز نموده است.
این احتمال وجود دارد که SN۹ پیش از سال ۲۰۲۱ میلادی، در یک پرواز تکراری مشابه با SN۸ که تقریباً کاملاً فرود آمد و در اثر برخورد با زمین منفجر شد، آزمایش شود.
کمپین پرتاب این موشک یک برنامه پرتاب شلوغ را در سال ۲۰۲۱ پیش بینی می کند، چونکه هم اکنون ۹ نمونه دیگر از موشک "استارشیپ" در مراحل مختلف تولید قرار دارند و تازه یک نمونه اولیه فوق سنگین نیز در راه خواهد بود.
به رغم انفجار SN۸، این موشک فراتر از انتظارات عمل کرد و چندین مانع را پشت سر گذاشت و اطلاعات مهم پروازی را پیش از اینکه در ثانیه های پایانی منفجر شود، فراهم آورد.
موشک SN۸ در صورتیکه اندکی با فرود کامل و موفقیت آمیز بر روی زمین فاصله داشت، به سبب سرعت بیش از اندازه هنگام فرود، با سطح زمین برخورد کرد و منفجر شد. مسئولان هنوز در حال تمیز کردن محل فرود و انفجار SN۸ هستند، جایی که دماغه آن تقریباً دست نخورده در همانجا باقی مانده است.
"ایلان ماسک" مدیرعامل "اسپیس ایکس" پیشنهاد کرده است که دماغه این موشک به افتخار دستاوردهای این نسخه از "استارشیپ" حفظ و نگهداری شود.
صرف نظر از اینکه پرواز SN۸ چگونه به انتها رسید، اسپیس ایکس برنامه ریزی کرده بود که فورا به سراغ پرتاب SN۹ ادامه برود، اما در صورتیکه SN۹ منتظر آزمایش اولیه خود بود، یکی از پایه های نگه دارنده خراب شد و نزدیک بود این موشک در سکوی پرتاب واژگون شود، اما به لطف دیواره های کناری سکوی پرتاب این اتفاق رخ نداد و SN۹ به دیواره کناری خود برخورد کرد که البته موجب لطمه به سطح دماغه این موشک شد.
این حادثه اسپیس ایکس را مجبور به صرف چندین روز برای تعمیر SN۹ همچون استفاده از یک سطح که در ابتدا برای دماغه SN۱۰ طراحی شده بود، کرد.
موشک SN۹ مقرر است در پرواز آزمایشی آینده خود تا ارتفاع ۱۲.۵ کیلومتر پرواز کند. بسته به نحوه عملکرد SN۹، موشک SN۱۰ برای پرواز در ارتفاع ۱۵ کیلومتر و ۲۰ کیلومتر برنامه ریزی شده است.
بعد از رسیدن SN۹ به محل پرتاب، برنامه های پیش از پرتاب آغاز خواهد شد. برنامه پرتاب احتمالاً تنها به یک آزمایش با نیتروژن مایع و سپس یک آزمایش آتش ثابت هر سه موتور رپتور نیاز دارد.
با فرض اینکه این آزمایشات به خوبی صورت گیرد و اسپیس ایکس اطمینان لازم را برای پرتاب SN۹ کسب کند، این موشک شاید بتواند پیش از سال جدید میلادی به پرواز درآید که بدان معنا خواهد بود که ما ممکنست برخلاف پرتاب قبلی یک ماهواره با موشک "فالکون ۹" که اعلام شده بود آخرین پرتاب اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۰ بوده است، شاهد یک پرتاب دیگر پیش از اختتام سال ۲۰۲۰ باشیم.
بااینکه دستاوردهای "استارشیپ" در سال ۲۰۲۰ بسیار قابل توجه بوده است، اما بدون شک سال ۲۰۲۱ برای این موشک یک سال مهم و حیاتی خواهد بود.
منبع:

1399/10/03
21:51:59
5.0 / 5
770
تگهای خبر: آزمایش , آینده , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
گوپا