توسعه همكاری فناورانه ایران و افغانستان

توسعه همكاری فناورانه ایران و افغانستان

گوپا: تعاملات شرکت های دانش بنیان و اکوسیستم نوآوری ایران و افغانستان افزایش می یابد.به گزارش گوپا به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در دیدار با سفیر ایران در کشور افغانستان، تمایل صندوق به افزایش تعاملات ایران و افغانستان در حوزه نوآوری را بیان کرد و اظهار داشت: در مهرماه سال جاری ۳۲ شرکت دانش بنیان با حمایت ۸۰ درصدی صندوق نوآوری و شکوفایی در نمایشگاه صنعت برق، زیرساخت و مخابرات ایران در افغانستان شرکت کردند و به ارائه دستاوردهای دانش بنیان خود پرداختند.
وی اضافه کرد: در این نمایشگاه ۱۶ شرکت دانش بنیان موفق به انعقاد تفاهم نامه همکاری، اعطای نمایندگی و آغاز همکاری مشترک شدند. پیرو حضور فعال شرکت های دانش ‎بنیان در بازار افغانستان، پیگیری دستاوردها و حمایت های بیشتر از این شرکتها الزامی است.
وحدت همین طور ایجاد نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان در شهر کابل با همکاری بخش خصوصی، حضور نمایندگان صندوق و شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه بازرگانی افغانستان در بهمن ماه ۱۳۹۹، برگزاری وبینار معرفی بازار و فرصت های همکاری در افغانستان به شرکت های دانش بنیان با حضور شخص سفیر و رایزن بازرگانی ایران در افغانستان، پذیرش هیأت تجاری عالی رتبه از افغانستان در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات و سلامت و همکاری با وزارت تحصیلات عالی (علوم) و وزارت صنعت و تجارت افغانستان و انتقال تجربه در حوزه ایجاد زیرساخت های نوآوری در این کشور را از برنامه های مشترک صندوق نوآوری و شکوفایی و سفارت ایران در افغانستان در آینده عنوان نمود.
در ادامه دکتر امینیان، سفیر ایران در افغانستان نیز در این نشست به معرفی فرهنگ مردم افغانستان و ارتباط دیرینه دینی، فرهنگی و سیاسی مردم این کشور با ایران پرداخت.
وی جمعیت جوان، پشتکار و اقتصاد پویای افغانستان را پیشران توسعه این کشور در سالهای اخیر عنوان نمود و افزود: در زمینه همکاریهای حوزه نوآوری پتانسیل فراوانی وجود دارد و دولت و وزارت علوم افغانستان به دنبال ارتباط و الگوپذیری از ایران هستند.
وی ضمن تحسین دستاوردهای کشور در حوزه شرکت های دانش بنیان ابراز تمایل کرد که علاوه بر صادرات مستقیم این محصولات، برنامه ریزی لازم برای تولید مشترک در افغانستان و نیز صادرات بوسیله بندر چابهار به سایر کشورها صورت گیرد.


منبع:

1399/10/10
16:19:44
0.0 / 5
667
تگهای خبر: آینده , بازار , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
گوپا