كم خوابی و استرس، می تواند نشانه هایی مشابه ضربه مغزی به دنبال داشته باشد

كم خوابی و استرس، می تواند نشانه هایی مشابه ضربه مغزی به دنبال داشته باشد

گوپا: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافته اند که کم خوابی و استرس می توانند نشانه هایی مشابه ضربه مغزی را به دنبال داشته باشند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، یک پژوهش جدید که در "دانشگاه ایالتی اوهایو"(Ohio State University) انجام شده، نشان میدهد که خیلی از افراد ممکنست زندگی خودرا با نشانه هایی مانند ضربه مغزی بگذرانند. یافته های این بررسی از نظر پژوهشگرانی حمایت می کند که عقیده دارند ورزشکاران بهبود یافته از لطمه مغزی باید مورد ارزیابی قرار بگیرند و به صورت فردی درمان شوند.
در یک بررسی صورت گرفته در سطح ملی، بین ۱۱ تا ۲۷ درصد ورزشکاران دانشگاهی که هیچ سابقه ای از ضربه مغزی نداشتند، نشانه هایی را گزارش دادند که با معیارهای "سندروم بعد از ضربه مغزی"(PCS) مطابقت داشت. در این پژوهش که طی آن حدود ۳۱ هزار ورزشکار مورد بررسی قرار گرفتند، سه عامل کمبود خواب، مشکلات سلامت روحی و استرس بعنوان بیشترین احتمال برای پیش بینی نشانه های سندروم ضربه مغزی مشخص شدند.
به جز گروهی از دانشجویان که نشانه های شبیه به ضربه مغزی را گزارش دادند، بین نیم تا سه چهارم همه ورزشکاران نیز یک یا چند نشانه را گزارش دادند که معمولا افراد مبتلا به ضربه مغزی، آنها را تجربه می کنند. بیشتر این نشانه ها، خستگی، کمبود انرژی و خواب آلودگی هستند.
"ژاکلین کیسس"(Jaclyn Caccese)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: تعداد این افراد زیاد بود و با پژوهش های پیشین دراین زمینه سازگاری داشت اما این نتایج واقعا تکان دهنده هستند. این شرکت کنندگان، افراد نخبه ای هستند که تناسب اندام دارند و نشانه هایی را گزارش می دهند که معمولا به دنبال ضربه مغزی پیش می آید؛ بدین سبب با بررسی مردم عادی، احیانا حتی می توان میزان بیشتری از این نشانه ها را یافت.
بگفته پژوهشگران، درک این نکته مهمست که چندین منبع از این نشانه ها وجود دارند. دانستن سوابق پزشکی ورزشکاران و وضعیت نشانه های اساسی آنها نیز ممکنست به پزشکان کمک نماید تا به پیش بینی عواملی بپردازند که از پیش وجود داشته اند و عواملی که موجب بهبودی ضربه مغزی شده اند.
کیسس افزود: وقتی بیماری به کلینیک مراجعه می کند که یک ماه یا بیشتر از ضربه مغزی او می گذرد، باید بدانیم که قبل از ضربه مغزی، چه نشانه هایی را تجربه کرده تا بدانیم که آیا نشانه های کنونی ناشی از ضربه مغزی است و یا دلیل دیگری دارد. سپس می توانیم درمان نشانه های مربوط به ضربه مغزی را شروع نماییم تا امکان بهبودی سریع تر فراهم گردد.
این پژوهش برای پر کردن شکاف هایی طراحی شد که در مورد اثرات ضربه مغزی و بازیابی ورزشکاران دانشگاه ها و دانشگاه های نظامی وجود دارند. روند این پژوهش، با جمع آوری و بررسی داده در مورد زنان و مردانی صورت گرفت که در رشته های گوناگون ورزشی شرکت می کنند و دوره های آموزش نظامی را می گذرانند.
این پژوهش، ۱۲ هزار و ۳۹ دانشجوی دانشگاه های نظامی و ۱۸ هزار و ۵۴۸ دانشجوی ورزشکار از "اتحادیه ملی ورزش دانشگاهی" (NCAA) را در بر می گرفت.
تجزیه و تحلیل های آماری نشان داد که چه عواملی در سوابق پزشکی ورزشکاران، بیشترین ارتباط را با نشانه های سندروم بعد از ضربه مغزی دارند. ۱۷/۸ درصد از مردان و ۲۷/۶ درصد از زنان دانشگاه های نظامی، نشانه هایی را گزارش دادند که به معیارهای ضربه مغزی نزدیک بود. در بین اتحادیه ملی ورزش دانشگاهی، ۱۱/۴ درصد از مردان و ۲۰ درصد از زنان، نشانه هایی مشابه نشانه های ضربه مغزی گزارش دادند.
در هر دو گروه، مشکلات مربوط به خواب خصوصاً کمبود خواب قبل از آزمایش و همین طور مشکلات روانشناختی که از پیش وجود داشته اند و سابقه میگرن، به بروز نشانه هایی منجر گردید که با معیارهای مربوط به ضربه مغزی شباهت دارند. در بین دانشجویان، مشکلات دانشگاهی و همین طور سال اول بودن، احتمال بروز نشانه هایی شبیه به ضربه مغزی را بیشتر می کند. سابقه افسردگی نیز در رسیدن به شرایط ضربه مغزی تاثیر دارد.
کیسس اظهار داشت: شاید ما بتوانیم منبعی از نشانه های مخصوص به ضربه مغزی ایجاد نماییم. این پروژه دیگری از این مجموعه است و تلاشی شمرده می شود برای این که گروهی از نشانه های ویژه را ببینیم که می توانند به شناسایی افرادی که گرفتار ضربه مغزی شده اند، کمک کنند.
همین طور هدف از این پژوهش، شناسایی عواملی است که به پیش بینی نتایج ناشی از ضربه مغزی در دانشجویانی که به آن گرفتار می شوند، کمک می کنند.
کیسس افزود: این پژوهش نه فقط به پزشکان نشان میدهد که باید شرایط افراد را قبل از لطمه دیدگی بررسی نمایند، بلکه داده هایی را ارائه می دهد که به تفسیر داده های به دست آمده از بیماران دیگر کمک می کنند. ما در مورد این که چرا افراد، نشانه های دائمی دارند، چیزی نمی دانیم؛ بنا بر این اهتمام داریم این مساله را بهتر درک نماییم تا امکان پیش بینی بهبودی در افراد فراهم گردد.
این پژوهش، در مجله "Sports Medicine" به چاپ رسید.
منبع:

1399/11/07
13:40:23
0.0 / 5
738
تگهای خبر: Sports , آزمایش , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
گوپا