آنتی بادی مادر راهی برای جلوگیری از ابتلای نوزاد به كرونا

آیا مادران می توانند ایمنی برابر كووید-19 را به نوزادان خود منتقل كنند؟

آیا مادران می توانند ایمنی برابر كووید-19 را به نوزادان خود منتقل كنند؟

محققان آمریکایی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند، زنان آبستن مبتلا به کووید-۱۹ می توانند آنتی بادی های/پادتن های محافظ کروناویروس را به فرزند خود انتقال دهند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک مطالعه جدید نشان داده است زنان حاملگی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند امکان دارد بتوانند آنتی بادی های محافظ را به نوزاد متولد نشده خود انتقال بدهند.
محققان شهر فیلادلفیا آمریکا در مطالعه اخیرشان دریافتند که اگر مادر در حین حاملگی به ویروس کرونا مبتلا شود آنتی بادی های کووید می توانند به جفت جنین متولد نشده منتقل شوند.
این یافته ها نشانه خوبی برای والدینی است که نگران مبتلا شدن به ویروس در حین حاملگی هستند اما محققان می گویند آنها نمی توانند با اطمینان ادعا کنند که نوزاد متولد شده از مادر آلوده به ویروس کرونا کاملاً ایمن است چونکه این مطالعه هنوز در حال بررسی است.
محققان این مطالعه آزمایشات خویش را بلافاصله بعد از زایمان بر روی افراد انجام دادند و طی آن به بررسی آنتی بادی در نمونه های خون مادر و همینطور خون بندناف پرداختند. خون بندناف بازتابی دقیق از خون نوزاد تازه متولد شده هنگام تولد است.
از بین ۱۴۷۱ زن مورد مطالعه قرار گرفته در این مطالعه(از ۹ آوریل تا هشتم اوت سال قبل میلادی)، آزمایش کووید-۱۹، ۸۳ زن مثبت بود و آنتی بادی در خون بند ناف ۷۲(۸۷ درصد) نوزاد پیدا شد.
۱۱ نوزادی که از مادران مبتلا به ویروس کرونا متولد شده بودند و فاقد آنتی بادی بودند هم بعد از انجام آزمایشات اعلام گردید نتیجه آزمایش کووید-۱۹ آنها منفی بوده است.
محققان در مطالعه خود که در مجله "JAMA Paediatrics "منتشر شده است، گفتند: در این مطالعه هم گروهی، آنتی بادی های مادر مبتلا به کروناویروس سندرم شدید حاد تنفسی ۲(مبتلا به ویروس بدون علایم یا دارای علائم) در طول حاملگی از راه جفت به جنین منتقل شدند.
محققان همینطور دریافتند که اگر مادر تعداد زیادی آنتی بادی داشته باشد، آنتی بادی بیشتری به بدن جنین منتقل می کند و اگر تعداد سلول های ایمنی مادر هم کم باشد جنین سلول های ایمنی کمتری دریافت می کند.
دکتر "کارن پوپولو"(Karen Puopolo)، نویسنده این مطالعه اظهار داشت: این یافته باید در قالب این حقیقت قرار گیرد که کروناویروس سندرم شدید حاد تنفسی ۲ یک ویروس جدید است. نتایج ما بدان مفهوم است که آنتی بادی های مادر در مقابل کروناویروس سندرم شدید حاد تنفسی ۲ می توانند به صورت موثر از جفت عبور کنند. ازاین رو نتایج ما نشان داده است آنتی بادی های مشتق شده از بدن مادر می توانند راهی برای محافظت نوزادان در مقابل کروناویروس سندرم شدید حاد تنفسی۲ باشند اما نمی توانیم با اطمینان به زنان آبستن بگوییم که نوزاد متولد شده آنها در این صورت کاملا ایمن خواهد بود. باید بررسی های بسیار زیادی صورت گیرد تا مشخص شود چه سطح و چه نوعی از آنتی بادی از نوزادان در مقابل عفونت کروناویروس سندرم شدید حاد تنفسی۲ محافظت می کند و آن پادتن ها چه مدت در سیستم گردش خون نوزاد دوام می آورد.
منبع:

1399/11/11
13:29:09
0.0 / 5
952
تگهای خبر: آزمایش , سیستم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
گوپا