آورنده نمونه های مریخی استقامت به زمین برگزیده شد

آورنده نمونه های مریخی استقامت به زمین برگزیده شد

ناسا قرارداد کلیدی آوردن نمونه های سنگ و خاک مریخ به زمین را که مریخ نورد ˮاستقامتˮ مبادرت به جمع آوری و بسته بندی آنها خواهد کرد، به شرکت ˮنورثروپ گرامنˮ اعطا کرد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، کاوشگر "استقامت"(Perseverance) ناسا مجهز به پیشرفته ترین آزمایشگاه علمی است که تا حالا به یک سیاره دیگر برده شده است، بدین سبب قادر خواهد بود هر سنگ و خاکی را که حفر می کند، بطور کامل تجزیه و تحلیل کند. با این وجود، ناسا چیزی جاه طلبانه تر نیز در ذهن دارد و آن، آوردن نمونه های جمع آوری شده توسط "استقامت" به زمین بوسیله ماموریت "بازگشت نمونه مریخی" است.
حالا ناسا و شریکش آژانس فضایی اروپا(ESA) گام بزرگی را در امتداد انجام این ماموریت برداشته اند و قرارداد موسوم به "سیستم پیشرانش صعود مریخ"(MAPS) را به شرکت "نورثروپ گرامن"(Northrop Grumman) اعطا کرده اند.
حالا که مریخ نورد "استقامت" در دهانه برخوردی موسوم به "جزرو"(Jezero) در مریخ فرود آمده است، چند سال آینده را به جستجو در این منطقه برای یافتن نشانه های حیات باستانی در مریخ می پردازد و اگر سنگ ها یا خاک جالب توجهی پیدا کند، نمونه هایی از آنها را در بسته های فوق استریل که به هیچ وجه به مواد آلی زمینی آلوده نیستند، ذخیره می کند. سپس آنها در لوله هایی قرار می دهد و درون بدنه خود نگهداری می کند.
از طرفی "مأموریت بازگشت مریخ" شامل ارسال دو فضاپیما به مریخ است که یکی روی سیاره سرخ فرود می آید، با مریخ نورد ملاقات می کند و نمونه ها را از آن می گیرد و سپس بلند می شود و به مدار مریخ می رود.​​(قسمت بلند شدن از سطح مریخ، همان جایی است که قرارداد "MAPS" به آن مربوط می شود.) دومین فضاپیما نیز با فضاپیمای اول در مدار مریخ قرار ملاقات می گذارد و نمونه ها را از آن تحویل می گیرد و به زمین می آورد.
برنامه اولیه این بود که این ماموریت در سال ۲۰۲۶ پرتاب شود، در سال ۲۰۲۸ روی مریخ فرود آید و نمونه های مریخ را تا سال ۲۰۳۱ به زمین بیاورد، با این وجود بعد از آن که ناسا اجازه داد وقت و هزینه بیشتری برای این ماموریت اختصاص پیدا کند، این تاریخ ها هنوز قطعی نشده اند.
ارزش قرارداد ناسا با شرکت "نورثروپ گرامن" تا ۸۴.۵ میلیون دلار است که بخش اندکی از بودجه ماموریت فعلی ۳.۳ میلیارد دلاری ناسا است.
ناسا خوشحال است که یک قدم به تحقق برنامه آوردن نمونه های مریخ به زمین نزدیک شده است. با وجود این، باتوجه به پیچیدگی این پروژه و اینکه هیچ گاه تا حالا انجام نشده است، اگر تاریخ های تخمین زده شده و بودجه این ماموریت دستخوش تغییر شود، نباید متعجب شد.1399/12/16
13:58:40
0.0 / 5
994
تگهای خبر: آزمایش , آینده , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان گوپا
گوپا