برترین تصاویر فضایی ماه های اخیر؛

از فرود مریخ نورد استقامت تا واضح ترین تصویر خورشید

از فرود مریخ نورد استقامت تا واضح ترین تصویر خورشید

به گزارش گوپا بشر سال هاست که در حال کاوش در فضاست و تابحال مأموریت های مختلفی به منظور به دست آوردن اطلاعات مختلف به سیارات مختلف فرستاده است برای مثال یکی از ابزارهای ساخت دست بشر که طی این سال ها موفق به ثبت تصاویر خیره کننده ای از کهکشان ها شده ˮتلسکوپ فضایی هابلˮ است. علاوه بر این دانشمندان مأموریت هایی را برای کاوش سیارک ها، سیاره سرخ، خورشید و ماه هم توسعه داده اند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، در ماه های اخیر تصاویر فضایی منحصر به فرد و خاصی انتشار یافته است که مناظر عجیب و خارق العاده ای از کیهان را به چشمان ما هدیه دادند. در این خبر می خواهیم تصاویر فضایی جذابی که هر کدام داستان متفاوتی دارند را منتشر نموده و توضیح مختصری درباره آنها بدهیم.
فرود مریخ نورد "استقامت"


مریخ نورد استقامت(preserverance) که اندازه ای مشابه یک خودرو دارد و پیشرفته ترین رباتی است که تابحال به سیاره ی سرخ فرستاده شده بعد از هفت دقیقه ترس و اضطراب در تاریخ ۱۸ فوریه(۳۰ بهمن) ساعت چهار بعدازظهر به وقت منطقه ی زمانی شرقی و ۲۱ گرینویچ(۰۰: ۳۰ صبح ایران) به آرامی در دهانه ی ۴۵ کیلومتری جزرو فرود آمد. این مریخ نورد دهانه جزرو در مریخ را جستجو خواهد نمود که گمان می رود این ناحیه زمانی میزبان یک دریاچه بوده و بنابراین به دنبال نشانه هایی از حیات میکروبی در گذشته است. این مریخ نورد نمونه هایی از سنگ و خاک مریخ را برای مأموریت های آینده جمع آوری و ذخیره خواهد نمود تا در آینده این نمونه ها توسط مأموریت بازآوری نمونه ناسا و آژانس فضایی اروپا به زمین بازگردانده شوند.
واضح ترین تصویر خورشید


در ژانویه سال ۲۰۲۰، دانشمندان "رصدخانه هالیکالا"(Haleakala Observatory) در هاوایی با کمک "تلسکوپ خورشیدی دانیل ک اینوی"(DKIST) که قویترین تلسکوپ خورشیدی است، واضح ترین تصویر ثبت شده از خورشید را عرضه دادند. این تصویر، سلول های پلاسما را نشان داده است که از درون خورشید برمی خیزند. مرزهای تاریک نشان می دهند که پلاسما در کدام قسمت ها در حال خنک شدن و نشست کردن است.
سحابی "ان. جی. سی ۲۰۱۴" از نگاه هابل


سال ۲۰۲۰ "تلسکوپ فضایی هابل"(Hubble Space Telescope) ناسا ۳۰ ساله شد و به مناسبت این رویداد مهم، تصاویری از ستارگان و کهکشان های جذاب برای کاربران به اشتراک گذاشته شده است. تلسکوپ فضایی هابل، تلسکوپی است که در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسکوپ از نام کیهان شناسی به نام "ادوین هابل" گرفته شد. باآنکه هابل نخستین تلسکوپ فضایی نبود ولی یکی از بزرگترین و پرکاربردترین ها به شمار می آید. یکی از تصاویر پربازدیدی که طی این مناسبت منتشر گردید تصویر کهکشان "ان. جی. سی ۲۰۱۴" بود. این تصویر، سحابی غول پیکر "NGC ۲۰۱۴" و همسایه آن یعنی "NGC ۲۰۲۰" را نشان داده است. این دو همسایه به همراه یکدیگر، بخشی از یک ناحیه وسیع تشکیل ستاره را در "ابر بزرگ ماژلانی" (Large Magellanic Cloud) می سازند که در کهکشان راه شیری قرار دارد.
کاوشگر چین در ماه


چین ۲۳ نوامبر ۲۰۲۰ ساعت ۱۵: ۳۵ به وقت منطقه زمانی شرقی فضاپیمای بدون سرنشین خود معروف به "چانگ ای۵" را به سمت کره ماه پرتاب کرد. این فضاپیما بعد از کاوش در ماه و جمع آوری حدود دو کیلوگرم نمونه از ماه، ۱۶ دسامبر سال ۲۰۲۰ به زمین بازگشت. چین با این مأموریت موفقیت آمیز تبدیل به سومین کشوری شد که نمونه های قمری را چند دهه پس از ایالات متحده و شوروی سابق به زمین آورده است. آخرین مأموریت بازگرداندن نمونه ماه در ارتباط با مأموریت" لونا۲۴"(Luna ۲۴)اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۶ بود.
تصویری با وضوح بالا از سیاره مشتری


دانشمندان با استفاده از روشی به نام "تصویربرداری لاکی"(Lucky imaging) و با استفاده از تلسکوپ جمنای(Gemini Telescope) هاوایی موفق به ثبت تصویری بی نظیر و با وضوح بالا از سیاره مشتری شدند. اخترشناسان تصویر جدید و شگفت انگیزی از مشتری تولید کرده اند و در آن موفق به ردیابی مناطق گرم درخشان این غول گازی که در زیر ابرهای آن کمین کرده اند، شدند. آنها با کمک امواج فروسرخ تلسکوپ جمنای موفق به ثبت این تصویر شده اند و این تصویر یکی از واضح ترین تصاویری است که تابحال از زمین از این سیاره به دست آمده است. برای دستیابی به تصویری با این وضوح بالا، دانشمندان از تکنیکی بنام "تصویربرداری لاکی" استفاده کردند که می تواند اثر مبهمی که هنگام دیدن مشتری، در اثر جو آشفته زمین ایجاد می شود را از بین ببرد.
نیمه تاریک سیاره زهره


کاوشگر خورشیدی پارکر که برای مطالعه خورشید پرتاب شده است، در ماه ژوئیه سال ۲۰۲۰ طی پرواز از نزدیک و در صورتی که هفت هزار و ۶۹۳ مایل از سیاره زهره فاصله داشت موفق به ثبت این تصویرخیره کننده از نیمه تاریک سیاره زهره شد. دوربین کاوشگر خورشیدی پارکر یک لبه روشن را در اطراف لبه این سیاره شناسایی کرد که امکان دارد شب تاب باشد. شب تاب نوری است که توسط اتم های اکسیژن در بالای جو منتشر می شود و در شب باردیگر با مولکول ترکیب می شود. خصوصیت برجسته و تاریک در مرکز تصویر، آفرودیت ترا (Aphrodite Terra) یعنی بزرگترین منطقه کوهساری سطح زهره است. ⁣
کاوشگر خورشیدی پارکر
همانطور که کاوشگر خورشیدی پارکر (Parker Solar Probe) به طرز نفس گیری نزدیک به خورشید حرکت می کند، حرارتی نزدیک به ۲۵۰۰ فارنهایت(۱۳۷۱ سانتی گراد) به آن می خورد. این کاوشگر طوری طراحی شده که بتواند در مقابل شرایط خیلی سخت مقاومت کند تا ابزارهای آن بتوانند اطلاعات پرارزش زیادی در مورد پدیده های خورشیدی که بر روی زمین اثر می گذارند مخابره کنند. همچون این پدیده ها انفجارهای عظیم انرژی و پلاسما و همینطور بادهای خورشیدی است که در نتیجه آنها میلیاردها تن ذرات آبستن با سرعت یک میلیون مایل در ساعت به سمت زمین می آیند. این کاوشگر در هفت ژوئن سال ۲۰۲۰ به فاصله ۱۱.۶ میلیون مایلی سطح خورشید رسید و دو تصویر گرفته شده را در کنار هم قرار داد. شش سیاره در این تصاویر در میدان دید هستند: عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری و زحل. شاید تصور محل قرارگیری آن با عنایت به عکس بالا دشوار باشد اما نمودار زیرین آن تصویر می تواند به درک بهتر آن کمک نماید. مدار کاوشگر، به وسیله ی حلقه های سبز در نمودار کلی نشان داده شده است، فضاپیما دقیقاً در سمت راست خورشید قرار دارد. همانطور که دیده می شود، سپر حرارتی کاوشگر به سمت خورشید است و ابزار تصویربرداری آن متشکل از تلسکوپ های داخلی و خارجی رو به منظومه شمسی قرار دارند. مناطقی که کمی روشن تر هستند نشان دهنده ی بخش هایی است که نمای دو تلسکوپ تداخل پیدا می کنند.1400/01/05
00:50:58
5.0 / 5
580
تگهای خبر: آینده , تولید , دانشمند , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گوپا