توماس ادیسون نابغه یا ؟!

توماس ادیسون نابغه یا ؟!

گوپا: برخی توماس ادیسون را یکی از بزرگ ترین مخترعین تاریخ می دانند و برخی معتقدند خیلی از ایده های وی ˮاصیلˮ نیستند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، برای مردم قرن نوزدهم توماس آلوا ادیسون(Thomas Alva Edison) یک جادوگر بود. "اختراعات" او مظهری همچون ی معروف آرتور سی کلارک(Arthur C. Clarke) بود که می اظهار داشت: "فناوری هایی که به اندازه ی کافی پیشرفته هستند را نمی توان از سحر و جادو تمیز داد". در حقیقت اختراع گرامافون در سال ۱۸۷۷ موجب شد او بعنوان "جادوگر منلو پارک" شناخته شود. اما تعدادی از مخالفان او معتقدند او هیچ اختراعی نداشته است. اما تاریخ چه می گوید؟ هیچ کدام از این ها لزوما درست نیستند. سهم ادیسون در جامعه به همان اندازه که فوق العاده است بحث برانگیز نیز هست. بیش از ۱۰۰۰ اختراع او زندگی ما را شکل داده است. بااینکه او آن طور که معلم های مدرسه می گویند فردی پاک و مقدس نیست.
این مخترع آمریکایی یک تاجر فرصت طلب بود و در بهبود ایده های مبتکرانه ی دیگران سابقه داشت. این کار او همیشه بد نبود. ادیسون توانایی فوق العاده ای در بهره گیری از یک ایده به بهترین شکل برای ایجاد یک فناوری و عملی کردن آن داشت که در بیشتر موارد به ساخت اختراعی تقریباً جادویی ختم می شد.
در اینجا قصد محاکمه ی او را نداریم بلکه برخی حقایق پشت اختراعات مهم او را فاش می نماییم و در نهایت تصمیم با شماست که ادیسون بزرگترین مخترع آمریکا بود یا... ؟!

ذهن مبتکر توماس ادیسون به کودکی او برمی گردد
توماس آلوا ادیسون آخرین فرزند در بین هفت فرزند خانواده در ۱۱ فوریه ۱۸۴۷ در میلان متولد شد. او دانش آموز ضعیفی بود اما مادرش مدرسه را برای این مساله سرزنش می کرد و او را از مدرسه خارج کرد. ادیسون خودآموز سیری ناپذیری بود که هرچه می توانست را مطالعه می کرد. این کنجکاوی بی حد او ادامه داشت و موجب اشتقیاق برای اختراع و همین طور کسب وکارش شد.
در دوران نوجوانی این مخترع جوان یک آزمایشگاه شیمی در زیرزمین خانه ی مادرش ساخته بود. بعد از آن که یکی از آزمایش هایش منجر به آتش سوزی شد او از اختراع روی برگرداند و تصمیم گرفت ایده هایی که سودمند و کاربردی بودند را دنبال کند و در این کار موفق نیز بود.


توماس ادیسون لامپ را اختراع کرده است: درست یا غلط؟
پاسخ: غلط
اگرچه این "اختراع" نبوغ ادیسون را نشان میدهد اما این تاجر در حقیقت مخترع آن نبوده است. از سال ۱۷۶۱ افراد با بهره گیری از رشته ها نور تولید می کردند و تعداد انگشت شماری از مخترعین نه فقط این مفهوم را اجرا می کردند بلکه انواع مختلفی از لامپ های رشته ای را ثبت کردند با این وجود این لامپ های اولیه دو مولفه ی اصلی ادیسون را کم داشت سودمند و کاربردی بودن.
مدت ها قبل از آن که ادیسون نخستین لامپ خودرا ثبت اختراع کند و تبلیغات آنرا در سال ۱۸۸۰ شروع کند، مخترعان انگلیسی در حال نشان دادن این مساله بودند که تولید چراغ الکتریکی در لامپ قوسی امکانپذیر است. در سال ۱۸۳۵ نخستین لامپ به وجود آمد و پژوهشگران سراسر جهان تلاش می کردند تا مناسب ترین رشته را برای ساخت لامپی پایدار بسازند. مشکل این بود که لامپ هایی که تولید می شدند عمر بسیار کوتاهی داشتند و هزینه ی تولید آنها بالا بود. ادیسون و گروهش تغییری اساسی در این لامپ ها ایجاد کردند.
ادیسون گروه های متخصصین را بکار گرفت تا با تلاشی فراوان نمونه ها را یکی بعد از دیگری آزمایش نمایند و بفهمند چه ماده ای بعنوان رشته ی لامپ بهترین عملکرد را دارد. بعد از سال ها آزمایش در سال ۱۸۷۹ گروه ادیسون بالاخره توانستند با بهره گیری از رشته ی کربن دار از یک نخ بدون روکش لامپی تولید کنند که ۱۴.۵ ساعت دوام بیاورد. ادامه ی آزمایش ها بر روی طراحی و مواد لامپ به ساخت لامپی ختم شد که ۱۲۰۰ ساعت عمر می کرد. ادیسون و گروهش مخترعین لامپ نبودند اما آنها نخستین لامپ با عمر طولانی مدت و کاربردی را تولید کردند و مورد استفاده ی تجاری قرار دادند.
ادیسون همچنان می دانست که اختراعاتی مثل لامپ به صورت مجزا کاربرد کمی دارند و باید به صورت یک سیستم کاربردی به فروش برسند. اختراع لامپ و تولید سیستم انتقال نیروی الکتریکی باید همزمان انجام می شد و بنا بر این او زمان و انرژی زیادی صرف تولید یک سیستم انتقال نیرو کرد. او می دانست تا زمانی که مردم در خانه ها و دفترهایشان برق نداشته باشند نمی تواند لامپ هایش را بفروشد.


توماس ادیسون سازنده ی گرامافون: درست یا غلط؟
پاسخ: غلط
او این دستگاه را اختراع کرد اما آنرا نساخت. هنگامی که بر روی دو اختراع دیگرش کار می کرد یعنی تلگراف و تلفن، ایده ی گرامافون به ذهنش رسید. او بر روی دستگاهی کار می کرد که به مردم امکان می داد پیام های تلگرافی را به صورت نقطه گذاری روی یک نوار کاغذی بنویسند تا بعدا توسط دستگاه تلگراف ارسال شود. وی در هنگام این کار این فرضیه را بیان کرد که پیام ها بسادگی می توانند ضبط شوند. با این وجود او می خواست این ایده را فراتر ببرد و نه فقط صدای افراد بلکه صدای موسیقی را نیز ضبط کند. او با بهره گیری از یک دیافراگم که یک قلم استایلوس را فشار می داد و موجب تولید خطوطی بر روی یک استوانه ی پوشیده شده از موم می شد که توسط یک دسته می چرخید. ادیسون این ایده را روی کاغذ پیاده کرد و سپس از جان کروئسی(John Kruesi) که یک ماشین ساز بود برای ساختش کمک گرفت.
گرامافون در سال ۱۸۷۷ خلق شد و در تنها ۳۰ ساعت کامل شد. گرامافون نه فقط فناوری برجسته ای داشت بلکه موجب افزایش اعتبار ادیسون بعنوان یک مخترع شد. این تاجر این دستگاه را به مشتاقان فروخت و به آنها اظهار داشت که گرامافون به آنها در نوشتن نامه، تولید موسیقی، پخش موسیقی و حفظ زبان ها کمک خواهدنمود و همین طور به افراد کم بینا یا نابینا در مطالعه کمک می نماید.


ادیسون طراحی تلفن گراهام بل را بهبود بخشید: درست یا غلط؟
پاسخ: درست
در ۷ مارس ۱۸۷۶ الکساندر گراهان بل (Alexander Graham Bell) که ۲۹ سال داشت بطور رسمی اختراع انقلابی اش را ثبت کرد: تلفن. او از جوانی علاقمند بود تا بتواند بوسیله سیم ها مکالمه ای برقرار کند. در سال ۱۸۷۵ بل با کمک شریکش توماس واتسون(Thomas Watson) یک گیرنده ساختند که می توانست برق را به صوت تبدیل کند.
توماس ادیسون با بهره گیری از این ایده فاصله ی ممکن برای برقراری ارتباط به وسیله ی تلفن را گسترش داد. او این کار را با بهبود فرستنده گراهامبل انجام داد و از یک باتری بهره برد تا جریان الکتریکی قوی تری بوجود آورد و این قدرت را به وسیله ی کربن کنترل کرد تا مقاومت آنرا تغییر دهد. بعدها او فرستنده ای ساخت که در پشت دیافراگم آن یک کربن سیاه قرار داده شده بود. در نهایت ادیسون طراحی خودرا بهبود بخشید. این طراحی اولیه تا دهه ی ۱۹۸۰ مورد استفاده بود.

ادیسون جلوی اختراع رادار توسط تسلا را گرفت: درست یا غلط؟
پاسخ: غلط
تسلا و ادیسون رقابت شدیدی داشتند که تا اختتام زندگی شان ادامه داشت. یک ادعا وجود دارد که ادیسون جلوی ایده ی ساخت رادار تسلا در طول جنگ جهانی اول را گرفت. بر اساس این روایت نیکولا تسلا(Nikola Tesla) می خواست با بهره گیری از امواج رادیویی اهداف را در مرکز مشاوران نیروی دریایی متعلق به ادیسون ردیابی کند اما بر اساس این داستان ادیسون می توانست از عملی شدن آن پیشگیری کند با این همه این داستان اشتباهاتی دارد.
تسلا ایده ی رادار را ارائه داد و البته ایده ی او رد شد. اما علت رد شدن آن این بود که تسلا قصد داشت با رادار زیردریایی ها را ردیابی کند و این کار ممکن نیست برای اینکه آب امواج رادیویی را ضعیف می کند و بنا بر این است که ردیابی صوتی(سونار) به وجود آمد. علاوه بر آن بااینکه رادار به تسلا نسبت داده می شود اما این یک باور نادرست است و رادار بدون کارهای پیشگامانه ی فیزیکدان آلمانی هنریش هرتز(Heinrich Hertz) هیچگاه به وجود نمی آمد. رادار در پی کارهای پیشگامانی چون لی دی فراست(Lee De Forest)، ادوین آرمسترانگ(Edwin Armstrong)، ارنست الکساندرسون(Ernst Alexanderson)، آلبرت هول(Albert Hull)، مارکونی(Marconi)، ادوارد ویکتوراپلتون(Edward Victor Appleton) و سایر سازندگان روسی در سال ۱۹۳۴ برای نخستین بار ساخته شد. بااینکه ادیسون گاهی با تسلا اختلاف نظرهایی داشت اما او کسی نبود که از یک ایده ی پول ساز بگذرد.

توماس ادیسون در دزدیدن ایده ی "رادیو" تسلا همکاری داشت: درست یا غلط؟
پاسخ: ...
بستگی دارد این سوال را از چه کسی بپرسید! تعدادی از مردم به شما خواهند اظهار داشت که تسلا مخترع رادیو بوده است و برخی دیگر معتقدند این مساله یک باور غلط است. به قول تسلا، ایده ی رادیو در سال ۱۸۹۵ به ذهنش رسید و نمونه ی اولیه ی آماده ای نیز برای آن داشت. اما یک آتش سوزی مخرب آزمایشگاهش را نابود کرد و بیشتر کارهایش را از بین برد. با این وجود تسلا در سال ۱۸۹۷ طرح اختراع ارتباطی خودرا برای ثبت برد و در سال ۱۹۰۰ آنرا ثبت نمود. گوگلیمو مارکونی(Guglielmo Marconi) بطور مستقل بر روی نسخه ی رادیوی خودش کار می کرد و در سال ۱۸۹۶ نخستین تلگراف بی سیم را ساخت و در سال ۱۹۰۰ درخواست ثبت اختراع کرد. اختراع مارکونی به سبب شباهت به اختراع تسلا رد شده و ثبت نشد. با این وجود اوضاع به سرعت تغییر نمود و در سال ۱۹۰۱ هنگامی که مارکونی توانست با بهره گیری از آنچه تسلا ادعا می کرد اختراع اوست پیامی به آن سوی اقیانوس اطلس بفرستد بعد از آن ادیسون از او حمایت مالی کرد و در سال ۱۹۰۴ سازمان ثبت اختراع بطور ناگهانی نظرشان را عوض کرده و این اختراع را به نام مارکونی ثبت کردند. هیچ توضیح مناسبی برای این تغییر ناگهانی وجود ندارد اما برخی گمان می کنند حمایت مالی و نفوذ ادیسون در ثبت اختراع می تواند یکی از دلیلهای آن باشد.
در سال ۱۹۴۳، شش ماه پس از مرگ تسلا دیوان عالی ایالات متحده حکم به عدم اعتبار ثبت اختراع مارکونی داد و این اختراع را به تسلا بازگرداند. در آن زمان شرکت مارکونی از دولت ایالات متحده جهت استفاده از اختراع شان در جنگ جهانی اول شکایت کرده بود و با رد حق ثبت اختراع مارکونی، این دادخواست نیز باطل اعلام گردید.

توماس ادیسون هیچ گاه هیچ اختراعی نکرده است: درست یا غلط؟
پاسخ: غلط
او از شروع تا اختتام کارش ۱۰۹۳ اختراع ثبت شده و ۵۰۰ تا ۶۰۰ درخواست ثبت اختراع داشته است که به پایان نرسیده یا رد شدند.
اختراعات قابل توجه او همچون باتری قلیایی، دوربین فیلمبرداری، کاغذ مومی، عروسک سخنگو و راهی برای حفظ میوه هاست. بیشتر از آن او به ساخت آزمایشگاه های تحقیقات صنعتی کمک کرد.
ادیسون همه چیز را به تنهایی خلق نکرد او از ایده های قدیمی استفاده می کرد و گروهی از متخصصان را برای به واقعیت تبدیل کردن ایده هایش به کار می گرفت. نبوغ او توانایی اش در انتخاب و ساخت ایده های درستی بود که می توانستند بیشترین تاثیر را بگذارند. او یک شیاد یا دزد نبود، او تنها یک تاجر بود.

منبع:

1400/01/11
11:42:01
5.0 / 5
574
تگهای خبر: آزمایش , تحقیق , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
گوپا