اندازه گیری نبض با تلفن هوشمند

اندازه گیری نبض با تلفن هوشمند

به گزارش گوپا گروهی از دانشمندان ˮدانشگاه واشنگتنˮ متد جدیدی را برای ردیابی سلامت افراد با استفاده از دوربین های گوشی هوشمند یا کامپیوتر افراد ابداع نموده اند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، یک شخص می تواند از نبض و سیگنال تنفس خود تنها با گرفتن یک فیلم لحظه ای از صورت خود آگاه شود.
این سیستم با استفاده از فناوری یادگیری ماشین تغییرات نامحسوس در نحوه انعکاس نور صورت شخص را ضبط می کند چون که این مورد با تغییر جریان خون در بدن شخص مرتبط می باشد. سپس می تواند نبض و نرخ تنفس فرد را اندازه گیری نماید.
"شین لو"(Xin Liu) نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: یادگیری ماشین در طبقه بندی تصاویر خیلی خوب عمل می کند. اگر یک سری عکس از گربه ها به آن نشان دهید و سپس به او بگویید گربه ها را در تصاویر دیگر پیدا کند، می تواند این کار را انجام دهد. اما به جهت اینکه یادگیری ماشین در سنجش سلامت از راه دور هم مفید باشد ما به سیستمی نیاز داریم که بتواند موارد خاصی در ویدیو که می تواند اطلاعات فیزیولوژیکی مانند نبض را نشان دهد، شناسایی و آنرا اندازه گیری نماید. از آنجائیکه بدن هر شخص با دیگری فرق دارد ازاین رو این سیستم باید بتواند به سرعت با امضای فیزیولوژیکی منحصر به فرد هر فرد سازگار شود و این را از سایر تغییرات مانند شکل ظاهری و محیطی که دارد جدا کند.
در مرحله اولیه، دانشمندان این سیستم را با یک مجموعه داده آموزش دادند که شامل هر دو فیلم از چهره افراد و اطلاعات "حقیقت زمینه ای" بود. نبض و نرخ تنفس هر فرد با ابزارهای استاندارد در این حوزه اندازه گیری می شود. با استفاده از داده های مکانی و زمانی از فیلمها، سیستم علایم حیاتی را تعیین می کند.
"حقیقت زمینه ای"(Ground truth) اصطلاحی است که در زمینه های مختلف به اطلاعات به دست آمده توسط مشاهده مستقیم اطلاق می شود.
لو اظهار داشت: ما اعلام می نماییم که وقتی رنگ پوست تیره تر است عملکرد سیستم ضعیف تر است و این امر تا حدی به این علت است که نور به صورت متفاوتی از پوست تیره منعکس می شود و در نتیجه سیگنال ضعیف تری ایجاد می شود. محققان ما به صورت فعال در حال توسعه روش های جدید برای حل این محدودیت هستند.

منبع:

1400/01/15
23:52:00
5.0 / 5
836
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گوپا