بررسی روش یك آنتی بیوتیك در نابودی باكتری ها

بررسی روش یك آنتی بیوتیك در نابودی باكتری ها

گوپا بررسی روش یک آنتی بیوتیک در نابودی باکتری ها


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، در مطالعه ای که بتازگی توسط پژوهشگران "امپریال کالج لندن" و "دانشگاه تگزاس" انجام شده است، پژوهشگران نشان دادند که چگونه آنتی بیوتیک کولیستین باکتری ها را از بین می برد.
آنها گفتند همانند زمانی که ما با بهره گیری از یک سوزن، بادکنک را می ترکانیم، آنتی بیوتیک کولیستین نیز سوراخ هایی را در باکتری ها به وجود می آورد و موجب می شود مثل بادکنک بترکنند.
علاوه بر این، دانشمندان همین طور راهی برای موثرتر کردن این آنتی بیوتیک در از بین بردن باکتری ها کشف کردند. ابرباکتری ها دارای دو پوسته به نام غشا هستند که کولیستین هر دو غشا را سوراخ کرده و باکتری ها را از بین می برد.
کولیستین با هدف قرار دادن یک ماده شیمیایی به نام لیپوپلی ساکارید(LPS) به غشای خارجی لطمه می رساند اما تا حالا مشخص نبود که چگونه غشا داخلی سوراخ می شود اما دانشمندان دریافتند که کولیستین لیپوپلی ساکارید را در غشای داخلی(حتی اگر مقدار کمی از آن در آنجا وجود داشته باشد) نیز مورد هدف قرار می دهد.


دکتر "اندرو ادواردز"(Andrew Edwards) از دانشکده بیماریهای عفونی امپریال کالج لندن اظهار داشت: واضح است که کولیستین به هر دو غشا به یک شکل لطمه می رساند اما همیشه تصور می شد که کولیستین به طرق مختلف به دو غشا لطمه می رساند. لیپوپلی ساکارید در غشای داخلی بسیار کمی است که به نظر می رسید مورد هدف قرار دادن آن ممکن نیست. با این وجود با آزمایشات ما توانستیم نشان دهیم که کولیستین هر دو غشای باکتری را به یک روش سوراخ می کند و این موجب از میان رفتن ابرباکتری می شود.
دانشمندان برای یافتن روش هایی برای موثرتر کردن کولیستین، روی باکتری موسوم به "سودوموناس آئروژینوزا" متمرکز شدند. آنها دریافتند که یک آنتی بیوتیک آزمایشی جدید به نام مورپاوادین(murepavadin)، ​​باعث تجمع لیپوپلی ساکارید در پوست داخلی این باکتری می شود که این امر سوراخ کردن و از بین بردن باکتری را برای کولیستین بسیار آسان تر می کند.
دانشمندان گفتند: از آنجائیکه مورپاوادین یک آنتی بیوتیک آزمایشی است هنوز نمی توان از آن بطور معمول در بیماران بهره برد اما آزمایشات بالینی آن به زودی شروع خواهد شد. اگر این آزمایشات موفقیت آمیز باشد، ممکنست دانشمندان از ترکیب مورپاوادین و کولیستین برای ایجاد یک درمان قوی برای طیف وسیعی از عفونت های باکتریایی استفاده کنند.
منبع:

1400/02/18
23:19:00
5.0 / 5
678
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گوپا