محققان اثرات تزریق همزمان واكسن كووید-۱۹ و آنفلوانزا را بررسی می كنند

محققان اثرات تزریق همزمان واكسن كووید-۱۹ و آنفلوانزا را بررسی می كنند

به گزارش گوپا در حالیکه سرویس سلامت همگانی(NHS) خویش را برای افزایش احتمالی موارد مبتلا شدن به آنفلوانزا در فصل زمستان آماده می کند، محققان می خواهند بدانند که آیا میتوان واکسن آنفلوانزا و کووید_۱۹ را به صورت همزمان تزریق کرد؟


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، به نقل از متخصصان، تزریق همزمان دو واکسن می تواند منابع ارزشمندی برای سرویس سلامت همگانی ذخیره کند و از ملاقات های غیرضروری پزشکی جلوگیری نماید.
آدام فین(Adam Finn) پروفسور اطفال در دانشکده پزشکی بریستول و یکی از اعضای کمیته ی مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی(JCVI) می گوید: تزریق همزمان دو واکسن کار سختی نیست. ما این کار را برای کودکان انجام می دهیم اما برنامه ریزی دو زمان جداگانه برای تزریق واکسن ها باعث صرف منابع و زمان زیادی می شود.
از زمان شروع همه گیری کووید-۱۹ که از ووهان چین در سال ۲۰۱۹ آغاز شد، استفاده از ماسک، قرنطینه و رعایت فاصله اجتماعی نه تنها سبب کاهش مبتلا شدن به کووید-۱۹ شد بلکه از مبتلا شدن به سایر بیماری های تنفسی مانند آنفلوانزا جلوگیری کرد.
از آن جایی که خیلی از محدودیت ها طی ماههای آینده برداشته می شود انتظار می رود انتشار ویروس آنفلوانزا افزایش یابد.
گراهام مدلی(Graham Medley)، پروفسور دانشگاه پزشکی گرمسیری لندن می گوید: انتظار می رود ارتباطات افراد با یکدیگر بیشتر شده و در زمستان پیش رو به اندازه ی زمستان سال قبل کم نخواهد بود. در نتیجه همه گیری آنفلوانزا پیش خواهد آمد.
در مطالعات "ComFluCov" که تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه بریستول، بیمارستان بریستول و NHS است به بررسی عوارض جانبی افراد بعد از دریافت یک دوز واکسن آنفلوانزا به همراه واکسن کووید-۱۹ فایزر یا آسترازنکا پرداخته می شود و همینطور واکنش ایمنی افراد را بعد از دریافت هر دو واکسن مطالعه می شود.
فین می گوید: نتایج اولیه این مطالعه به اعضای کمیته ی مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی تحویل داده شده است اما انتظار می رود نتایج رسمی در ماه آگوست یا سپتامبر منتشر شود.
دکتر راجکا لازاروس(Rajeka Lazarus)، محقق ارشد این مطالعه و مشاور بیماری های عفونی و میکروبیولوژی در دانشگاه بریستول می گوید: هم اکنون این مطالعات به بررسی تزریق واکسن آنفلوانزا به همراه دوز دوم واکسن کووید می پردازد اما اگر دوز سومی هم نیاز باشد باید مطالعات دیگری انجام داد.
فین می گوید، به احتمال زیاد میتوان هر دو واکسن را همزمان تزریق کرد که یا پاییز سال جاری انجام می شود یا اوایل سال آینده.
سوالی که ذهن محققان را مشغول خود کرده است این است که آیا تزریق همزمان دو واکسن سبب شدیدتر شدن عوارض جانبی آنها می شود یا خیر.
سوال دیگری که مطرح می شود این است که آیا تزریق همزمان بر ایمنی زایی واکسن ها اثر می گذارد یا خیر.
مارتین هیبرد(Martin Hibberd) استاد بیماری های عفونی نوظهور در دانشکده بهداشت گرمسری لندن می گوید: یکی از نگرانی های ما این است که بدن به یکی از واکسن ها بیشتر از دیگری واکنش نشان دهد و به صورت مثال ایمنی خوبی برای کووید ایجاد شود در حالیکه برای آنفلوانزا این اتفاق نیفتاده است و یا بالعکس.
نواوکس(Novavax) که یک شرکت واکسن سازی است و اخیرا داده های خوبی از فاز آخر تولید واکسن خود منتشر نموده است، این مورد را آزمایش کرده و داده های آن نشان داده است که تزریق همزمان دو واکسن تاثیری در ایمنی زایی آنفلوانزا نداشته است. باآنکه در پاسخ آنتی بادی واکسن کووید کاهش کمی از ۸۹.۸ به ۸۷.۵ مشاهده شد.
نوواکس و مدرنا در مراحل اولیه ساخت یک واکسن ترکیبی برای آنفلوانزا و کووید-۱۹ هستند.1400/04/02
23:21:26
5.0 / 5
328
تگهای خبر: آزمایش , آینده , تحقیق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گوپا