توانایی مکمل های غذایی خاص در پیشگیری از شایع ترین علت نابینایی افراد مسن

توانایی مکمل های غذایی خاص در پیشگیری از شایع ترین علت نابینایی افراد مسن

به گزارش گوپا، پژوهشگران آمریکایی در جدید ترین مطالعه خود اظهار کرده اند، مکمل های غذایی طبیعی خاص، توانایی پیشگیری از بیماری ˮدژنراسیون ماکولاˮ که شایع ترین علت نابینایی در افراد مسن است را دارند.به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، شایع ترین علت نابینایی در آمریکایی های مسن، تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) است. با این وجود طبق نتایج یک تحقیق جدید، این امید وجود دارد که افراد بتوانند روند کاهش بینایی را کاهش دهند.

محققان موسسه ملی بینایی ایالات متحده آمریکا در جدید ترین مطالعه خود، با تحلیل و بررسی داده های جمع آوری شده طی ۱۰ سال دریافتند که نسخه اصلاح شده فرمول" AREDS۲" (که حاوی آنتی اکسیدان های لوتئین و زآگزانتین است) در کند کردن روند پیشرفت بیماری دژنراسیون ماکولا وابسته به سن موثر است.

به گفته پژوهشگران، بررسی داده های ۱۰ ساله تایید می کند که فرمول جدید بوجود آمده نه تنها ایمن است، بلکه در کاهش سرعت پیشرفت روند بیماری دژنراسیون ماکولا وابسته به سن هم بهتر عمل می کند.

دژنراسیون ماکولا چیست؟

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن یک بیماری تخریب کننده چشم است. تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا شایعترین علت نابینایی در افراد مسن است. در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است. هنگامی که فردی به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن مبتلا می شود، سلول های شبکیه در ماکولا (بخشی از شبکیه که در دید مرکزی واضح نقش دارد) آغاز به از بین رفتن می کنند. بعد از مرگ مقدار قابل توجهی از سلول های شبکیه، فرد آغاز به تجربه نابینایی می کند. درمان هایی برای به تاخیر انداختن یا معکوس کردن از دست دادن بینایی وجود دارد، اما هیچ درمانی برای دژنراسیون ماکولا وابسته به سن وجود ندارد.

مطالعه اولیه که در آن فرمول AREDS مورد بررسی قرار گرفت در سال ۱۹۹۶ انجام شد. پژوهشگران در آن زمان یک مکمل غذایی حاوی ۵۰۰ میلی گرم ویتامین سی (C)، ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین ای (E)، ۲ میلی گرم مس، ۸۰ میلی گرم روی و ۱۵ میلی گرم بتاکاروتن بود را ابداع کردند.

آنها این مکمل غذایی را بر روی افراد در معرض خطر مبتلا شدن به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن آزمایش کردند تا ببینند آیا این مکمل می تواند پیشرفت بیماری را از سطح متوسط ​​به سطح دیر شروع شونده تبدیل کند یا خیر. در حالیکه نتایج موثر بود، اما دو مطالعه، نگرانی هایی را در مورد استفاده از بتاکاروتن نشان دادند و پژوهشگران اعلام کردند برای سیگاری ها و کسانی که از فرمول حاوی بتاکاروتن استفاده می نمایند، خطر مبتلا شدن به سرطان ریه بعد از مصرف افزایش خواهد یافت.

"امیلی چو" (Emily Chew) نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: از آنجاییکه بتاکاروتن خطر مبتلا شدن به سرطان ریه را برای سیگاری های در مطالعه های پیشین افزایش داده بود، هدف ما در این مطالعه و در هنگام بررسی AREDS۲ ایجاد یک فرمول مکمل بود که می تواند برای هر کسی، خواه سیگاری یا غیرسیگاری موثر باشد. نتایج این داده های ۱۰ ساله تایید می کند که فرمول جدید نه تنها ایمن تر است، بلکه در کاهش سرعت پیشرفت دژنراسیون ماکولا وابسته به سن هم بهتر است.

آزمایش دوم در سال ۲۰۰۶ انجام شد. در فرمول جدید AREDS۲ مقدار ۱۰ میلی گرم لوتئین و ۲ میلی گرم زآگزانتین جایگزین بتاکاروتن شد. لوتئین و زآگزانتین هر دو آنتی اکسیدانی هستند که فعالیت شبکیه را می افزایند. این گروه از محققان افرادی را برای دریافت هر دو فرمول انتخاب کردند و ایمنی و اثربخشی آنرا در کاهش سرعت پیشرفت دژنراسیون ماکولا وابسته به سن آزمایش کردند. باآنکه به علل ایمنی، فقط افراد غیرسیگاری یا افرادی که سیگار را ترک کرده بودند، فرمول بتاکاروتن AREDS را مصرف کردند، اما بررسی این مطالعه به مدت پنج سال ادامه یافت. بعد از آن زمان، محققان دریافتند که جایگزینی بتاکاروتن با لوتئین و زآگزانتین خطر مبتلا شدن به سرطان ریه را افزایش نمی دهد. علاوه بر این، فرمول جدید مکمل غذایی خطر پیشرفت دژنراسیون ماکولا وابسته به سن را تا ۲۶ درصد کم کرد.

مطالعه جدید که توسط پژوهشگران موسسه ملی بینایی ایالات متحده آمریکا انجام شده است، ادامه کارآزمایی AREDS۲ در سال ۲۰۰۶ بود. آنها ۳۸۸۳ نفر از ۴۲۰۳ شرکت کننده اولیه را برای پنج سال دیگر پیگیری کردند تا ببینند که دژنراسیون ماکولا وابسته به سن چگونه پیشرفت کرده و آیا آنها به سرطان ریه مبتلا شده اند یا خیر. خوشبختانه، افرادی که از مکمل اصلاح شده با لوتئین و زآگزانتین بهره برده بودند، خطر افزایش مبتلا شدن به سرطان ریه را نداشتند. همینطور در این افراد در مقایسه با شرکت کنندگانی که در ابتدا فرمول بتاکاروتن مصرف می کردند، ۲۰ درصد کاهش خطر پیشرفت دژنراسیون ماکولا وابسته به سن وجود داشت.

دکتر چو تاکید کرد: این نتایج تأیید کرد که تغییر فرمول از بتاکاروتن به لوتئین و زآگزانتین انتخاب درستی بود.

یافته های این مطالعه در مجله "JAMA Ophthalmology" انتشار یافته است.منبع:

1401/06/25
08:16:47
5.0 / 5
103
تگهای خبر: آزمایش , تحقیق , درمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گوپا