مدیر ناسا بعد از پرتاب آرتمیس 1 کراوات خودرا برید!

مدیر ناسا بعد از پرتاب آرتمیس 1 کراوات خودرا برید!

گوپا: مدیر پرتاب ماموریت ناسا، پرتاب موفقیت آمیز ماموریت آرتمیس 1 را با اجرای رسمی عجیب جشن گرفت.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، بریدن کراوات بعد از پرتاب موفقیت آمیز موشک یک سنت است و چارلی بلک ول تامپسون(Charlie Blackwell-Thompson)، مدیر پرتاب ماموریت آرتمیس ۱ این رسم را اجرا کرد.
زمانی که موشک سامانه پرتاب فضایی(SLS) آژانس فضایی ناسا یک فضاپیمای بدون سرنشین به نام اوریون(Orion) را طی ماموریت آرتمیس ۱ به سمت ماه پرتاب کرد، صدای غرشش تا کیلومترها دورتر از مرکز فضایی کندی ناسا به گوش رسید.
اوریون در این سفر به مداری بیضی شکل در ماه خواهد رفت، تا این مدار را برای پروازهای سرنشین دار آتی طی ماموریت آرتمیس ۲ و فراتر از آن بررسی کند. این کپسول در روز ۱۱ دسامبر همراه با یک چتر نجات در اقیانوس آرام در سواحل کالیفرنیا به ماموریت خود پایان می دهد.
پرتاب آرتمیس ۱ نقطه عطف بزرگی برای ناسا بود. برنامه های بلندمدت سرنشین دار این آژانس و زیرساخت های مورد نیاز برای پشتیبانی از آن، با مشکلات مربوط به بودجه، تاخیر در تولید، بازسازی و بازخورد منتقدان مواجه بوده است و در صورتیکه نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار صرف توسعه این موشک شده، برآورد می شود که هر پرتاب موشک سامانه پرتاب فضایی ۴.۱ میلیارد دلار هزینه داشته باشد.
بدین سبب موفقیت آرتمیس ۱ تا اینجای کار برای ناسا شیرین بوده است و این آژانس کمی زمان صرف چشیدن این طعم خوش کرد.


بعد از قرار گرفتن کپسول اوریون در مدار زمین، چارلی بلکول تامپسون، مدیر پرتاب آرتمیس، متصدی های این ماموریت را مورد خطاب قرار داد.
بلک ول تامپسون به عنوان نخستین زنی که سِمَت مدیر پرتاب در ناسا را کسب کرده، خطاب به کل تیم کنترل ماموریت اظهار داشت: خب، برای یک دفعه هم که شده، زبانم بند آمده است. از شما می خواهم به اطراف خود نگاه کنید، به این تیم نگاه کنید و دریابید که چه چیزی به دست آورده اید. شما جایگاه خودرا در این اتاق به دست آورده اید. شما این لحظه را به دست آورده اید. شما جایگاه خودرا در تاریخ به دست آورده اید. شما قسمتی از یک "اولین" بوده اید.
او کلماتی را که قبل از پرتاب به آنها گفته بود تکرار کرد: هر چه صعود مشکل تر باشد، منظره بهتری در انتظار ما است.
بلک ول تامپسون سپس توضیح داد: ما در مرکز کنترل پرتاب سنت هایی داریم و مورد اول این است که وقتی برای نخستین بار در این موقعیت قرار می گیرید باید کراواتتان قیچی شود.
او با اشاره به مایک لاینباخ(Mike Leinbach)، مدیر سابق پرتاب شاتل فضایی که افتخار بریدن کراوات بلک ول را داشت، اظهار داشت: بنابراین، من قیچی مدیریت پرتابی خودم را اینجا همراهم دارم و می خواهم کراواتم را توسط چند اسطوره که اینجا حضور دارند، ببرم. او در صورتیکه احساساتش به اوج خود رسیده بود و کلماتش را به سختی ادا می کرد افزود: ما این کار را فرد به فرد انجام خواهیم داد تا هرکسی که می خواهد، کراواتش بریده شود. شما روسای خودرا دارید. اگر آنها بخواهند این کار را انجام دهند، موردی ندارد، اما اگر می خواهید من انجامش بدهم، ممکنست نیاز باشد کمی صبر کنید، اما حتی اگر مجبور باشم تمام شب را می مانم و موجب افتخار است که کراوات ها را ببرم.
نمای ثبت شده توسط کپسول اوریون از زمین


منبع:

1401/08/28
10:08:45
5.0 / 5
306
تگهای خبر: تولید , ساخت , سفر , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گوپا