دهقانی فیروزآبادی خبر داد

۳ برنامه برای بازگرداندن نخبگان به کشور

۳ برنامه برای بازگرداندن نخبگان به کشور

به گزارش گوپا، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با تکیه بر این که بازگشت نخبگان به کشور تنها منوط به یکسری حمایت های کوچک و کم ارزش مالی نیست، اظهار داشت: وضعیت کنونی بازگشت نخبگان به کشور می تواند بهتر باشد و در ۱۰ سال قبل کمتر به این مقوله توجه شده و هم اکنون آثار خویش را نشان داده است. آنچه که امروز ما شاهد آن هستیم، نتیجه اقدامات یکسال گذشته نیست بلکه پدیده های اجتماعی نتیجه ۱۰ سال سیاست گذاری است و ما از برخی جهات دهه ۹۰ را از دست دادیم و این از دست دادن نخبگان، آثار خویش را حالا نشان داده است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا دکتر روح الله دهقانی فیروز آبادی در برنامه صف اول شبکه خبر، اضافه کرد: در دهه های گذشته با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری و سیاستگذاران به حوزه علم و فناوری بعنوان تنها کلید کشور پیشرفت کشور، توفیقات زیادی داشتیم، بخصوص در دهه گذشته با توسعه شرکتهای استارت آپی، مراکز تحقیقاتی و دانش بنیان، نگاههای خوبی نسبت به آنها به وجود آمد، بگونه ای که گفتمان کشور در حوزه های علم و فناوری به خوبی نهادینه شده است.
وی با اشاره به اینکه این امر بگونه ای شده است که همه مسؤولان کشور و افراد اثرگذار در اقتصاد کشور، گفتمان علم و فناوری را یک گفتمان جدی می دانند، اظهار نمود: اما با این امر که علم و فناوری سهم جدی از اقتصاد کشور را به خود اختصاص دهد و آنرا تبدیل به ثروت نماییم، فاصله داریم. اگر علم و فناوری را در مسیری به ثروت و ارزش افزوده تبدیل نماییم و سهم جدی از اقتصاد را به آن اختصاص دهیم، شاهد خواهیم بود که اقتصاد، دانش بنیان خواهد شد.
دهقانی فیروزآبادی، لازمه تحقق دانش بنیان شدن اقتصاد را در نوآور شدن حکمرانی دانست که بر مبنای آن فرایندها، سازوکارها، مسائل مالی و سایر زیر ساخت ها چون بیمه و مسائل حقوقی تحت الشعاع قرار می گیرد و افزود: نوآوری در همه ارکان حکمرانی و اقتصاد منجر به ایجاد ارزش افزوده ها و بهره وری های بسیار بالا خواهد شد و در نتیجه اقتصاد دانش بنیان شکل خواهد گرفت.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور تصریح کرد: در این خصوص پیش فرض ما اینست که حداقل تا پایان ۲ تا ۳ سال آینده، بتوانیم ۴ تا ۶ درصد واقعی GDP را به اقتصاد دانش بنیان اختصاص دهیم و هر سال این میزان افزایش یابد. در حال حاضر کشورهایی هستند که حدود ۵۰ درصد اقتصادشان بر پایه دانش است و ارزش افزوده های بسیار بالا و اقتدارآفرینی بالایی دارند.
وی با تکیه بر این که در کشور هم برای رسیدن به این هدف نیاز است تا همه ارکان کشور وارد نظام نوآوری و فناوری شود، تصریح کرد: ما یک نوآوری عام و رسوخ فناوری در همه حوزه ها داریم که باید همپای دنیا محقق شود و انتظار داریم همپای همه کشورهای دنیا، پیشرفت داشته باشیم. در کنار آن هر کشوری در حوزه هایی دارای مزیت هایی ویژه است؛ ایران هم شامل این کشورهاست و دارای مزیت های ویژه ای است که احتیاج به احصا شدن آنها است.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه باید اقتصاد دانش بنیان را بر اساس یکسری مزایای ویژه تعریف نماییم، خاطرنشان کرد: در معاونت علمی و فناوری برنامه ریزی ها بر این اساس است تا بر روی یکسری حوزه های فناورانه بر مبنای شاخص هایی چون ارزش افزوده و سرمایه نیروی انسانی، سرمایه گذاری انجام شود؛ چون که این حوزه ها دارای ارزش افزوده خاص در اقتصاد کشور هستند.
افزایش تعداد شرکتهای دانش بنیان
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور در مورد برنامه های معاونت علمی برای افزایش تعداد شرکتهای دانش بنیان با طرح این سوال که چه ضرورتی بر افزایش تعداد این شرکت ها است، اظهار داشت: در همه دنیا وقتی مقرر است اتفاقی رخ دهد، باید به کمیتی، به حد جرم بحرانی و یا تعداد حداقلی برسد تا بتواند اثرگذار باشد. بعنوان مثال زمانی که مقرر است در حوزه هایی چون زیست فناوری، هوافضا، خودرو و یا سایر حوزه ها پیشرفت نماییم، لازم است تعداد شرکت حداقلی داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه با کمتر از تعداد حداقلی هر چند که باکیفیت باشند، اتفاق تحولی رخ نخواهد داد، اظهار نمود: ازاین رو این جرم بحرانی باید ایجاد شود تا تحولات مورد انتظار رخ دهد. ازاین رو برای ما افزایش یافتن تعداد شرکتهای دانش بنیان موضوعی جدی است و از طرفی مسئله ای که مقام معظم رهبری هم به آن تاکید داشتند و ما هم به آن توجه کردیم، مبحث کیفیت است. حدودا در بعضی از ماه ها تا ۳ برابر سالهای گذشته درخواست برای دانش بنیان شدن به معاونت علمی ارسال شده است.
دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: ما می توانستیم در فرآیندهای بسیار ساده، ارزیابی های ساده ای داشته باشیم تا کلیه شرکتهای متقاضی، دانش بنیان شوند، ولی ما بر کیفیت این شرکت ها هم تمرکز داریم؛ چون که مقام معظم رهبری هم بر این مورد تاکید دارند و این سیاست بسیار درستی است، ولی از طرفی نبود زیر ساخت ها هم از دیگر مسایل است که باید فراهم گردد تا اهداف مد نظر در افزایش تعداد شرکتهای دانش بنیان، محقق شود.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، کم شدن زمان ارزیابی شرکتهای متقاضی را از دیگر راهکارهای این هدف عنوان نمود و خاطرنشان کرد: یک مسیر برای ایجاد شرکتهای دانش بنیان، خلق شرکت است. این که شرکتی بخواهد پا بگیرد، به صورت متوسط ۳ سال زمان نیاز است تا یک شرکت شکل بگیرد و مسیر دوم اصلاح شرکتهای موجود و تبدیل کردن آنها به دانش بنیان است. سال جاری جریان خوب آموزشی، مشاوره ای، ترویجی بوجود آمد تا شرکت هایی که پتانسیل دانش بنیان شدن را دارند، از امتیازاتی استفاده نمایند تا دانش بنیان شوند که تعداد قابل توجهی از این شرکت ها در این عرصه وارد شدند.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه شرکت هایی که درخواست دانش بنیان شدن را به معاونت ارسال کرده اند، شرکت هایی نیستند که سال جاری بوجود آمده باشند، اضافه کرد: در این خصوص برنامه هایی اجرا شده و مقرر است اجرا شود که ما از آن اصطلاحا به نام "کاشت بذرهای جدید" یاد می نماییم. شرکت ها و یا "بذر"های دانش بنیانی که سال جاری کاشته می شوند، ۲ تا ۳ سال آینده این بذرها، متولد خواهند شد.
وی افزود: بر این اساس پیشبینی می شود که در ۲ تا ۳ سال آینده تعداد شرکتهای دانش بنیان رشد خواهد داشت. تا آخر سال جاری با عنایت به نرخ افزایش شرکت ها، حداقل ۲ تا ۳ هزار عدد افزایش تعداد شرکتهای دانش بنیان را خواهیم داشت و حتی اگر نتوانیم به درصد مناسبی برسیم، پیشبینی می شود که برای سال آینده رشد خوبی در این حوزه داشته باشیم تا کمبودهای سالجاری جبران شود.
به قول معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، تحقق هدف این معاونت برای افزایش تعداد شرکت ها، حداقل ۶ ماه با تاخیر خواهد بود و اگر با این روند نرخ فعلی ادامه یابد، در نیمه دوم سال آینده عدد دو برابری دانش بنیان ها محقق خواهد گردید.
وی تصریح کرد: پیشبینی ما اینست که در اجرای برنامه ها، رشد ۱۰۰ درصدی محقق شود.
افزایش GDP و تعداد شرکتهای دانش بنیان
دهقانی فیروز آبادی با اشاره به اینکه وقتی در رابطه با GDP صحبت می نماییم، در رابطه با افزایش شرکتهای دانش بنیان هم بعنوان یک عامل صحبت می شود، اضافه کرد: از طرفی مبحث دانش بنیان کردن و یا "فناوری بنیان کردن" صنایع بزرگ مطرح است. بخش بزرگی از GDP کشور را صنایع سنتی می سازند که هم اکنون به علت مزیت های ارزان بودن نیروی انسانی و انرژی، درآمدزایی دارند.
وی افزایش بهره وری و کاهش هزینه های این صنایع را از موضوعات مهم این صنایع نام برد و خاطرنشان کرد: مبحث دانش بنیان شدن مجموعه های بزرگ که از آنها انتظار افزایش بهره وری و کاهش هزینه داریم، بخشی از دانش بنیان اقتصاد به حساب می آید.
دهقانی فیروزآبادی، خودروسازی و نفت را از مجموعه های بزرگی دانست که احتیاج به رسوخ فنی دارند، اظهار نمود: امسال و سالهای گذشته وزارت نفت به حوزه دانش بنیانی وارد شده، بگونه ای که طی ۲ تا ۳ سال گذشته، نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار قرارداد تولید داخل میان شرکتهای دانش بنیان با وزارت نفت منعقد شده است که این عدد ارزشمندی است.
وی ادامه داد: پیشبینی می کنم که با عنایت به اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان که سال جاری مصوب شده و آئین نامه های آن درحال نهایی شدن است و در سالهای آینده این آئین نامه ها اجرایی شود، اقتصاد کشور را متحول خواهد نمود.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه رسوخ فناوری در صنایع اتفاق افتاده است، اضافه کرد: شعار سال جاری، دانش بنیان و اشتغال آفرینی است و بر اساس آن تفاهمنامه ها و آئین نامه هایی بین معاونت علمی و همه دستگاههای اجرایی منعقد گردید و این دستگاه ها و وزارت خانه ها متعهد شدند از محصولات تولید داخل، استفاده و مبادرت به "کارسپاری" به مجموعه های دانش بنیان کنند. این دستگاه ها باید دانش بنیان شدن مجموعه خویش را به شکل جدی، پیگیری کنند، ضمن آنکه یک داشبورد مدیریتی برای کنترل این روند طراحی شده و هر دو ماه یک مرتبه، گزارش بین دستگاهی آن به معاون اول ریاست جمهوری ارسال می شود.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، افزود: با این اقدامات دستگاه ها به توان داخل باور دارند، هر چند که بعضی از دستگاه ها در این حوزه پیشرو هستند و بعضی دیگر مقداری عقب تر هستند.
بهره مندی مردم از فناوری
دهقانی افزایش سطح کیفیت زندگی مردم و افزایش سطح درآمد مردم و رضایت آنها را یکی از پارامترهای سنجش موفقیت شرکتهای دانش بنیان در اقتصاد کشور دانست و اظهار داشت: اگر این رویکرد رخ دهد، بطور قطع مردم آنرا در افزایش سطح رفاه خود احساس خواهند کرد. این امر گاها رخ داده است، ولی ریزتر و غیر مستقیم تر احساس می شود.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، پیاده سازی پلت فرم های حمل و نقل را همچون دستاوردهایی دانست که مردم اثر آنرا در زندگی خود مشاهده نمودند و اظهار داشت: داروهایی چون داروهای ضد سرطان، واکسن ها و انواع فناوری ها در حوزه های نانو و بیوتکنولوژی از دیگر نمونه هایی هستند که به صورت غیر مستقیم بر زندگی مردم وارد شده اند، ولی احتیاج به این داریم که در صنایعی که به صورت مستقیم با زندگی مردم سروکار دارد، تمرکز بیشتری داشته باشیم.
دهقانی فیروزآبادی خودرو و لوازم خانگی را همچون صنایعی دانست که در زندگی مردم اثرات مستقیم دارند و اضافه کرد: اگر در حوزه خودرو و لوازم خانگی بتوانیم رسوخ فناوری را ایجاد نماییم، بطور قطع مردم در سالهای آینده اثرات آنرا مشاهده خواهند کرد.
وی در مورد همکاری میان دستگاهی برای رسوخ فناوری در صنایع، توضیح داد: در ۳۰ سال قبل که مقام معظم رهبری مبحث اهمیت علم و فناوری را مطرح نمودند، در بعضی دولت ها کمتر به این تاکیدات توجه می شد، ولی امروز کلیه دستگاههای دولتی و حکمرانی همراه این حوزه هستند. نمونه آن تصویب قانون مترقی جهش دانش بنیان است که در سطح بسیار بالایی در حوزه علم و فناوری نسبت به خیلی از کشورهای دنیا قرار دارد و به همه فعالان حوزه دانش بنیان و اقتصاد سفارش می کنم که این قانون را مطالعه کنند؛ چون که این قانون مزیت های ویژه ای را برای کشور بوجود می آورد که اگر بتوانیم در ۱۰ سال آینده آنرا به خوبی اجرا نماییم، بطور قطع اقتصاد دانش بنیان محقق خواهد گردید.
بازگشت نخبگان به کشور
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور به بیان وضعیت بازگشت نخبگان به کشور پرداخت و در اینباره توضیح داد: ایران یکی از کشورهایی است که صاحب استعدادهای خوبی است و خیلی از افرادی که در کشور تحصیل کردند و مشغول به فعالیت هستند، پس از مدتی به منظور استفاده از تجارب سایر کشورها، از کشور خارج می شوند و اغلب افرادی که از کشور خارج می شوند، کشور خویش را دوست دارند.
وی با تکیه بر این که همه ما در یک مبحث اشتراک داریم و آن "دوست داشتن ایران" است، اظهار داشت: همه افراد ایرانی که در خارج از کشور هستند، ایران را دوست دارند و اگر بتوانند اقدامی برای کشور انجام دهند، حتما اجرایی خواهند کرد و معتقدم اقدام برای بازگشت نخبگان به کشور تنها منوط به یکسری حمایت های کوچک و کم ارزش مالی نیست. این که اگر یک استاد و یا دانشجوی ایرانی که در کشور دیگری در آزمایشگاهی کار می کند و ما آنها را به کشور دعوت نماییم و به ایشان حقوقی اعطا نماییم، نمی تواند انگیزه خوبی برای بازگرداندن آنها به کشور باشد.
دهقانی فیروزآبادی، انگیزه نخبگان را تاثیرگذاری و مفید بودن دانست و تصریح کرد: از این رو ما یکسری تمهیداتی را برای بازگشت نخبگان در دستور کار داریم. نخبه به کسی گفته می شود که دارای سه شاخص "مستعد بودن"، "تلاش برای بروز استعدادهای خود" و "صرف استعدادهای خود در راه خدمت به مردم و کشور" باشد. کسی که این سه پارامتر را داشته باشد، ما آنها را نخبه واقعی می دانیم.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور ضمن اشاره به برنامه های این معاونت برای بازگرداندن نخبگان به کشور، خاطرنشان کرد: در این خصوص ۳ راهبرد را در دستور کار داریم. یکی از آنها "تامین مسکن" است. در این رویکرد برای نخبگانی که به کشور بازمی گردند، بر مبنای ۳ مشخصه نخبگانی، دغدغه مسکن آنها را مرتفع نماییم و در این خصوص حمایت های خوبی در نظر گرفته شده است.
به نقل از ایشان، اعطای مسکن تنها به نخبگان ایرانی مقیم خارج که به کشور بازگشته اند محدود نمی گردد، بلکه نخبگانی که در کشور حضور دارند هم شامل تسهیلات مسکن می شوند.
دهقانی فیروزآبادی ضمن اشاره به حضور دانشگاه ها در این حوزه، اظهار داشت: دانشگاه شریف تفاهمنامه ای برای تأمین مسکن برای ۵۰۰ نخبه را منعقد کرد و همینطور دانشگاه تهران هم تا دو هفته آینده با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران، برای ایجاد تعداد ۲۵۰۰ مسکن در اراضی این دانشگاه اقدام خواهد نمود.
وی افزود: علاوه بر آن شهرداری تهران هم در این حوزه حمایت های خوبی دارد، ضمن آنکه وزارت مسکن و شهرسازی هم از این طرح حمایت کرده است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، اقدام دیگر معاونت علمی برای بازگشت نخبگان به کشور را حل چالش اشتغال نخبگان نام برد و خاطرنشان کرد: خیلی از این نخبگان علاقه مند هستند که بعنوان اعضای هیات علمی، در دانشگاه ها مشغول به فعالیت شوند که همکاری خوبی میان معاونت علمی با وزارت علوم شکل گرفته و به زودی آئین نامه "جذب ویژه نخبگان در دانشگاه ها" ابلاغ خواهد گردید و بر مبنای آن افرادی که دارای توانمندی های ویژه ای هستند، در کوتاه ترین زمان (ظرف ۲ تا ۳ ماه) در یکی از دانشگاه های خوب جذب می شوند.
وی رویکرد سوم این معاونت در این عرصه را بازارسازی عنوان نمود و در اینباره توضیح داد: بخش زیادی از مصرف دولتی، کالاها و خدمات فناورانه است که گاها تأمین خارجی می شود و اگر بتوانیم با سازوکارهایی فرصت هایی ایجاد نماییم که نخبگان مقیم خارج و یا حاضر در کشور، احساس کنند که می توانند نیازهای کشور را مرتفع کنند، خود به خود، بازگشت به کشور رخ خواهد داد.
دهقانی فیروزآبادی این بازگشت را بر مبنای میل شخصی این افراد دانست و نه بازگشت تشویقی مصنوعی و اظهار داشت: ما جلسه ای با وزیر نفت داشتیم و طی آن حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار تفاهم و توافق در چند پروژه فناورانه جدی عنوان شد که امیدواریم در هفته پژوهش و فناوری جزئیات آنها مطرح می شود.
وی با اشاره به اینکه وضعیت بازگشت نخبگان به کشور می تواند بهتر باشد، اظهار نمود: در ۱۰ سال قبل کمتر به این مقوله توجه شده که هم اکنون آثار خویش را نشان داده است و آنچه که امروز ما شاهد آن هستیم، نتیجه اقدامات یکسال گذشته نیست، بلکه پدیده های اجتماعی نتیجه ۱۰ سال سیاست گذاری هستند. ما از برخی جهات دهه ۹۰ را از دست داده ایم و این از دست دادن، آثار خویش را حالا نشان داده است.
منبع:

1401/09/02
14:43:41
5.0 / 5
268
تگهای خبر: آزمایش , آینده , بازار , تحقیق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گوپا