محققان ناسا دریافتند؛

فریب خوردن معده فضانوردان بر اثر میكروگرانش

فریب خوردن معده فضانوردان بر اثر میكروگرانش

گوپا: محققان ناسا متوجه شدند به دلیل میكروگرانش فضا، غذای فضانوردان بعد از خورده شدن در داخل معده آنها معلق می ماند و این سبب می گردد كه آنها زودتر از موعد فكر كنند سیر شده اند.به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، تقریبا 20 سال از فرستادن نخستین خدمه دائمی به ایستگاه فضایی بین المللی می گذرد. در آن زمان، دانشمندان متوجه یك مورد عجیب شدند اینكه فضانوردان نمی توانند وزن خویش را حفظ كنند.

در حالیكه خیلی از فضانوردان مشكوك بودند كه كمبود وزن می تواند نتیجه اجتناب ناپذیر پرواز فضایی باشد، تحقیقات جدید نشان داده است كه علت ممكن است چیزی قابل كنترل تر باشد.

به گفته سرپرست آزمایشگاه تغذیه بیوشیمی ناسا، به دلیل میكروگرانش، غذای فضانوردان بعد از خورده شدن در داخل بدن آنها معلق می ماند و این سبب می گردد كه مغز فكر كند معده پر شده است.

"اسكات اسمیت"(Scott Smith)، پزشك ناسا اظهار داشت: پی بردن به اینكه خدمه چگونه می توانند وزن بدن خویش را حفظ كنند، مدت ها برای ما چالش بوده است. انجام این كار نه تنها نیاز به خوردن غذای كافی، بلكه نیاز به یك رژیم ورزشی دقیق دارد.

فضانوردان هر وعده غذایی خویش را با استفاده از یك اپلیكیشن شركت اپل پیگیری می كنند. اطلاعات این اپلیكیشن تخصصی نشان داده است فضانوردان اغلب به اندازه كافی غذا نمی خورند.

"اسمیت" اضافه كرد: ما همیشه به اعضای خدمه می گوییم شما باید به اندازه كافی غذا بخورید. اگر فكر می كنید كه به اندازه كافی غذا می خورید و ما به شما می گوییم كه شما به اندازه نمی خورید یا اپلیكیشن به شما می گوید كه شما كالری مورد نیاز را دریافت نمی كنید، حتی اگرمغز شما می گوید كه شما سیر هستید، باید بیشتر غذا بخورید.بخاطر پدیده میكروگرانشی، بدن انسان انواع پدیده های عجیب و غریب را كه اغلب دانشمندان هنوز درك نمی كنند تجربه می كند. نتایج مطالعات بر روی دوقلوهای ناسا به بررسی عمیق تر این فرایندهای پیچیده پرداخته است.

در این مطالعه تغییرات بوجود آمده در "اسكات كلی"(Scott Kelly) فضانورد بازنشسته كه به مدت 340 روز خارج از ایستگاه بین المللی فضایی زندگی كرده است با "مارك كلی"(Mark Kelly) برادر دوقلوی بازنشسته وی كه درآن دوره در خانه بود، مقایسه شده و نتایج اولیه نشان داد كه بدن فورا به محیط فضا پاسخ می دهد.

مطالعه جداگانه انجام شده برروی فضانوردان روسی نشان داد كه پرواز فضایی سبب میشود تا سیستم ایمنی بدن همه سیستم های دفاعی را در برابر تهدید ناآشنا بكار گیرد، كه این منجر به تغییرات قابل توجه در بدن انسان، از اندام ها تا بافت ها و سلول ها می گردد.

دانشمندان همینطور می دانند كه پرواز فضایی بر عضلات و استخوان های فضانوردان هم تاثیر می گذارد. اما اینكه چطور این كار را انجام می دهد هنوز كاملا مشخص نمی باشد.

شبیه سازی اخیر دانشكده فنیVCU نشان داد كه گرچه تابش به تنهایی تاثیری بر از دست دادن عضلات ندارد اما، اثرات منفی بر استخوان ها را تقویت می كند كه این استخوان را به اثرات میكروگرانشی حساس تر می كند.


1396/11/12
15:42:46
5.0 / 5
4555
تگهای خبر: دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گوپا