رییس دانشگاه علمی كاربردی خبر داد

حذف ۱۲۰۰ کدرشته محل در دانشگاه برای مهر ماه جاری

حذف ۱۲۰۰ کدرشته محل در دانشگاه برای مهر ماه جاری

به گزارش گوپا، رئیس دانشگاه علمی کاربردی از حذف ۱۲۰۰ کدرشته محل در این دانشگاه برای مهر ماه جاری اطلاع داد و اظهار داشت: به جای آن ۷۸۳ کد رشته محل جدید در دانشگاه علمی کاربردی تاسیس شد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، دکتر حسین بلندی در همایش ملی مهارت افزایی، هدایت شغلی و صلاحت حرفه ای در آموزش عالی که امروز در دانشگاه شهید بهشتی درحال برگزاری است، مهم ترین بحثی که هر کشوری باید جزو دغدغه خود قرار بدهد تربیت نیروی توانمند، ماهر و متخصص است، اظهار داشت: در واقع اگر بخواهیم به توسعه پایدار برسیم، باید نیروهای متخصص تربیت نماییم. توجه به تربیت این نوع نیروها هم نیازمند داشتن یک برنامه است، به صورتی که پایه و اساس این برنامه هم آمایش آموزش عالی باشد.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی خاطرنشان کرد: برنامه آمایش سرزمین در آموزش عالی هم باید به نیازهای امروز توجه کند و هم آینده را مورد توجه قرار بدهد. اگر ما این برنامه را به درستی اجرایی نماییم، بعد از آن لازم است که ما برای شغل که مهم ترین دغدغه در هر کشور است و مدام هم درحال تغییرات شغلی هستیم، برنامه ریزی نماییم.
بلندی همینطور اظهار نمود: یک روزی ما تلاش می کردیم تعداد مقالات ISI خودمان را افزایش دهیم و در رنکنیگ های بالا حرکت نماییم، اما امروز دغدغه اصلی ما پاسخ به نیازهای کشور است، باید برنامه ریزی های خویش را در این حوزه بکار بگیریم. ما نمی توانیم دانش آموخته داشته باشیم، ولی ندانیم باید در کجا ورود داشته باشند، به همین جهت باید برنامه درسی مناسب تدوین نماییم.
وی تصریح کرد: فراهم کردن تجهیزات مناسب آموزشی از دیگر نیازهای امروز آموزش عالی در جهت مهارت آموزی است. با عنایت به این که مشاغل تغییر یافته است، ما مدام به تجهیزات به روز نیاز داریم، ضمن این که ما به نیروی انسانی نیاز داریم که تبدیل علم را به محصول داشته باشند و نخبگان بازار صنعت باید در این حوزه کمک کنند.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی اضافه کرد: ما در این دانشگاه طی یکسال اول کاری خود برنامه آمایش سرزمین را در سطح کشور استانی و شهرستانی انجام دادیم و نیازسنجی اساسی صورت گرفت، به صورتی که برای مهر ماه ۱۴۰۱ تعداد ۸ هزار و ۸۰۰ کد رشته محل را کنار گذاشتیم و در بهمن ماه که پذیرش دوم داشتیم(تکمیل ظرفیت)، این عدد به ۶ هزار و ۲۰۰ کد رشته محل رسید، هم اکنون برای مهر جاری هم بیش ۱۲۰۰ کد رشته را کنار گذاشتیم و به جای آن ۷۸۳ کد رشته محل جدید تاسیس کردیم.
بلندی ضمن اشاره به حضور ۴۵ هزار مدرس در دانشگاه علمی کاربری، اظهار داشت: ۵۰۰ مرکز آموزشی در دانشگاه وجود دارد که ۸۵ درصدشان در بازار صنعت فعالیت دارند و باید تجهیزات به روز داشته باشند.
وی اظهار داشت: ما در دانشگاه علمی کاربردی، ۱۲۵ برنامه درسی جدید تدوین کردیم که ۴۰ برنامه آن در حوزه صنعت و آی تی است. ضمن این که مراکز جدیدی که در این دانشگاه تاسیس می شوند، باید تضمین اشتغال زایی داشته باشند و مراکز این دانشگاه باید برای بخشی از ۵ هزار کدرشته محل دانشگاه در مهر ماه جاری تضمین اشتغال عرضه بدهند.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی تصریح کرد: ما در این دانشگاه توانستیم ۲۷ هزار ظرفیت جدید پذیرش داشته باشیم و برای ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفرشان باید به صورت صد درصدی تضمین اشتغال ایجاد نماییم. با اینکه ۷۲ درصد فارغ التحصیلان ما اشتغال صدرصدی دارند.
وی تصریح کرد: سال جاری در دانشگاه علمی کاربردی دو نوع پذیرش مهر و بهمن ماه خواهیم داشتم و در هر نوع پذیرش بر مبنای نیازها تغییراتی خواهیم داشت.1402/03/08
12:36:48
5.0 / 5
229
تگهای خبر: آینده , بازار , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
گوپا